G.W. Bushas pasiūlė 770 mln. JAV dolerių pagalbą šalims, kuriose dėl kylančių maisto kainų įsiplieskė neramumai, praneša BBC.
Prezidentas teigė jau paprašęs Kongreso pritarti šiai iniciatyvai.
Didėjančioms maisto ir degalų kainoms paveikus skurstančias šeimas tiek JAV, tiek užsienyje, Baltieji rūmai nuolat patiria spaudimą įsikišti.
Pasaulinė krizė keliose besivystančiose šalyse jau įplieskė maištus, grasinančius, jog blogiausia dar prieš akis.
„Mes siunčiame aiškią žinią, jog Amerika ateityje vadovaus kovai su alkiu“, - sakė G. W. Bushas.
Tylus cunamis
Naujieji pinigai papildys jau prieš dvi savaites prezidento pagalbai maisto produktais skirtus 200 mln. JAV dolerių, bet, pasak G. W. Busho, turi būti padaryta dar daugiau.
„Kai kuriose skurdžiausiose pasaulio valstybėse augančios kainos reiškia skirtumą tarp sugebėjimo įpirkti būtiniausius maisto produktus ir bado“, - kalbėjo G. W. Bushas.
„Amerikiečiai – dosni ir užjaučianti tauta. Mes tikime amžina tiesa, kad iš tų, kuriems daug duota, daug ir tikimasi“, - sakė jis.
Didėjančios maisto kainos, kurias Jungtinių Tautų Pasaulinė Maisto programa (PMP) įvardijo kaip „tylų cunamį“, kai kuriose šalyse, tokiose kaip Haitis, Kamerūnas ir Indonezija, sukėlė maištus.
JT įspėjo, jog nepaisant didėjančios produkcijos kainos nekris.
Beprecendenčiai neramumai
Savaitės pradžioje, JT Sekretorius generolas Ban Ki-moon svarbiausia užduotimi įvardijo kovą su pasauline maisto krize.
Pasak jo, alkstančiųjų pamaitinimas yra prioritetas, kuriam reikia užpildyti 755 mln. JAV dolerių trūkumą PMP finansavime.
Pasak B. Ki-moon, dėl kylančių maisto kainų pasaulis susidūrė su precendento neturinčio masto badu, maisto trūkumu ir socialiniais neramumais. Todėl sekretorius paragino donorus lėšas fondui skirti kuo greičiau.
PMP duomenimis, maisto trūksta 100 mln. pasaulio gyventojų.
Programos specialistų teigimu, šiuo metu pažadėti tik 62 proc. iš reikalingų 755 mln. JAV dolerių. Iš jų programa kol kas gavo tik 18 mln.
JT Sekretorius teigė, jog būtina palaikyti skurstančių šalių ūkininkus, kurie dėl didelių trąšų ir energijos kainų gamina mažiau. Pasak jo, tam būtina:
– Pasiūlyti 200 mln. JAV dolerių paramą labiausiai kainų šuolio paveiktų šalių ūkininkams, taip jose padidinant maisto gamybą.
– Pradėti 1,7 mlrd. JAV dolerius kainuosiančią programą, kurios tikslas – padėti maisto stygiaus kamuojamoms šalims įsigyti sėklų.
Šiuos tikslus vykdysianti grupė, kuriais vadovaus pats Ban Ki-moon, bus sudaryta iš JT agentūrų bei Pasaulio Banko vadovų.