• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visose 50-yje Jungtinių Amerikos Valstijų pradėtas masinis tyrimas dėl galimo bankų sukčiavimo iškeldinant skolininkus iš jų būstų. JAV valdžia ruošiasi laikinai uždrausti bet kokį žmonių iškeldinimą, o analitikai prognozuoja antrą bankų sukeltos finansinės krizės smūgį.

REKLAMA
REKLAMA

Visos valstijos trečiadienį pradėjo jungtinį būsto paskolų rinkos tyrimą, kuriuo bandoma pagrįsti įtarimus, jog ketverius metus bankai tinkamai neperžiūrėjo dokumentų arba priėmė klaidingus sprendimus, kad iškeldintų skolininkus iš jų būstų. Pradėti tyrimai jau sukėlė paniką tarp investuotojų baiminantis, kad gali būti apkarpytas bankų pelnas. Manoma, kad tokios žmonių gyvenimus sugriovusios klaidos galėjo atsirasti dėl to, jog per vykdančiųjų sprendimus vadybininkų rankas per dieną pereidavo šimtai sutarčių, tad jie tiesiog fiziškai nespėdavo tinkamai patikrinti visų skolininkų pareiškimų.

REKLAMA

Minesotos valstijos generalinio gubernatoriaus Lorio Svonsono teigimu, toks aplaidaus darbo režimas gali būti traktuojamas kaip mažų mažiausiai nesąžininga bankų verslo praktika.

Antrojo pagal dydį banko bei pagrindinio kreditų teikėjo JAV „JPMorgan Chase" atstovai, nė nelaukdami tyrimo išvadų, jau pareiškė, kad visi sprendimai iškeldinti žmones iš būstų, kuriems įsigyti bankas išdavė kreditus, buvo visiškai teisingi.

REKLAMA
REKLAMA

Recesijos metu daugelis būstų savininkų atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje, kai nebegalėjo išsimokėti milžiniškų kreditų. Tai buvo susiję su nusiritusia nedarbo banga JAV, kai nedarbo lygis pirmąkart pasiekė tokias aukštumas nuo Didžiosios depresijos laikų tarpukaryje. 2010-aisiais dėl pradelstų paskolų iš būstų iškeldinamų žmonių skaičius nesiliovė augti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atskleisti bankų veiksmai jau smarkiai paveikė ir taip merdinčią JAV finansų rinką: atimtų būstų „fiasko" jau lėmė nuostolius, nes dėl masinių žmonių skundų teismams visiškai įstrigo bankų perimtų būstų pardavimas. Daugelis bankų netgi savo iniciatyva sustabdė tolesnių iškeldinimų vykdymą.

REKLAMA

Vis dėlto vieno didžiausių JAV banko „Bank of America" generalinis direktorius Brajanas Moinihanas nuramino, kad dėl bankams įteiktų prašymų perduoti tarnyboms būsto perėmimą pagrindžiančius dokumentus būsto rinka neturėtų pajusti didžiulės įtakos. Tiesa, investuotojai jau pareiškė savo nuomonę apie tai: B.Moinihano atstovaujamo banko akcijos krito 5,2 procentais, banko „JPMorgan" - 2,8 procento, o „Wells Fargo" - 4,2 procento.

REKLAMA

Nepaisydami to, jog daugelis bankų sustabdė būstų perėmimą, Centrinės JAV valdžios atstovai jau ruošiasi paskelbti moratoriumą visiems bankų sprendimams dėl iškeldinimo. Mat perėmimų skaičius rugsėjį pasiekė rekordą - žmonės iškeldinti iš 100 000 būstų per mėnesį. Bankai jaučia ypatingą politinį spaudimą, mat pagal specialią JAV krizės valdymo programą, jie yra „įsisavinę" per 700 mlrd. dolerių (1750 mlrd. litų) iš valstybės biudžeto „finansinei krizei suvaldyti".

Panašios problemos kamuoja daugelį per krizę nukentėjusių pasaulio valstybių, taip pat ir Lietuvą. Tačiau Lietuvoje bankai nepateikia jokių duomenų, kiek jau yra į gatvę išmestų lietuvių.

Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų