• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad ir kokie būtų galutiniai JAV rinkimų rezultatai, nereikia abejoti, kad jie nebus teisingi, teigia „The Daily Telegraph“ apžvalgininkas Steve‘as Jonesas.

REKLAMA
REKLAMA

2000 metais Alas Gore‘as surinko 500 tūkst. balsų daugiau nei George‘as W. Bushas, tačiau rinkimus pralaimėjo. Šiemet gali atsitikti panašiai. Didžiausias balsų skaičius, atiduotas už kurį nors kandidatą, dar negarantuoja jam pergalės. A. Gore‘o pralaimėjimas dar skaudesnis buvo todėl, kad kelią į Baltuosius rūmus jam užkirto trečiasis kandidatas. Jis surinko vos kelis milijonus balsų, tačiau iš rinkimų nepasitraukė. Jei būtų tą padaręs, tai 2000 metais JAV prezidentu būtų tapęs demokratas.

REKLAMA

Galima matematiškai įrodyti, kad jokie rinkimai, kuriuose dalyvauja daugiau nei 2 žmonės, negali būti visiškai teisingi. Metų metus buvo ieškoma formulės, kuri galėtų garantuoti kuo teisingesnius rezultatus. JAV Konstitucijoje yra įtvirtintas rinkikų kolegijos institutas, o kiekviena valstija turi tiek rinkikų, kiek turi senatorių ir kongresmenų. JAV piliečiai renka rinkikus, o šie savo ruožtu vėliau renka prezidentą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tokia sistema yra ypač neteisinga. Ji reiškia, kad neapsisprendusios valstijos yra žymiai reikšmingesnės nei tos valstijos, kuriuos nuolat balsuoja už vieną iš dviejų partijų – demokratus arba respublikonus. Be to, reikalai yra dar prastesni, jei atsižvelgsime į tai, kad rinkikų skaičius, kaip ir kongresmenų skaičius, yra nustatomas atsižvelgiant į kiekvienos valstijos gyventojų skaičių. Kalifornija turi 55 rinkikus, o Vermontas – vos 3.

Rinkikų skaičius yra nustatomas atsižvelgiant ne į balso teisę turinčių piliečių skaičių, o į visos valstijos gyventojų kiekį. Tokiu atveju yra įskaičiuojami ir vaikai, ir imigrantai, ir už kriminalinį nusikaltimą kalintys asmenys, kuriems daugumoje valstijų neleidžiama balsuoti. Iš esmės situacija yra tokia, kad Kalifornijoje iš 12 gyventojų tenka 10 balso teisę turinčių asmenų, o Vermonte 10 balso teisę turinčių asmenų jau atstovauja 16 gyventojų. Tad rezultatą gauname, kad vienas Vermonto rinkikų kolegijos narys atstovauja 166 tūkst. rinkėjų, o Kalifornijoje vienas rinkikas atstovauja 410 tūkst. balso teisę turinčių asmenų. Berklio universiteto profesoriai paskaičiavo, kad JAV prezidento rinkimus kandidatas gali laimėti surinkęs vos šeštadalį visų rinkėjų balsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų