Saudo Arabija, Bahrainas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Egiptas pareikalavo, kad Kataras įvykdytų 13-a reikalavimų, kurie esą skirti kovai su ekstremizmu ir terorizmu. Mainais buvo pažadėta užbaigti beveik tris savaites trunkančią diplomatinę ir prekybinę Kataro „blokadą“.
Tačiau Doha šeštadienį pavadino šiuos reikalavimus nerealiais, juos atmetė ir pareiškė, kad šaliai taikoma blokada yra neteisėta. Kataro sąjungininkė Turkija išsakė panašią poziciją: jos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pareiškė, kad ultimatumas kertasi su tarptautine teise.
R.Tillersonas po ne vieną dieną vykusių pokalbių telefonu su Rijadu ir Doha sekmadienį paskelbė pareiškimą, mėgindamas kiek nuraminti kunkuliuojančias aistras.
Pasak kai kurių stebėtojų, šį diplomatinį kivirčą galėjo paskatinti ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, per neseniai įvykusį vizitą viešai deklaravęs visapusišką paramą Saudo Arabijai. Pažymėtina, kad dėl jo gali kilti pavojus Katare veikiančios didžiulės JAV oro pajėgų bazės ateičiai.
„Kai kuriuos punktus Katarui bus labai sunku įvykdyti, tačiau esama svarbių sričių, suteikiančių pagrindą dialogui, kuris turi atvesti į (krizės) sureguliavimą“, – sakė R.Tillersonas ir paragino šalis „susėsti drauge ir tęsti pokalbį“.