John McCain kandidato į viceprezidentus pasirinkimas kelia rimtų abejonių
Kol kas pats drąsiausias žingsnis šių rinkimų kampanijoje gali būti ir labiausiai savižudiškas. John McCain kandidate į viceprezidentus pasirinkus Sarah Palin, politinę atmosferą užtvindė ir entuziazmas, ir nerimas.
J. McCain savo kampaniją grindžia idėja, kad pasaulis yra pavojingas ir kad Barack Obama yra per daug nepatyręs, kad su tuo susidorotų. Jis taip pat yra pripažinęs, kad dėl jo senyvo amžiaus – rugpjūčio 29 d. jis atšventė savo 72-ąjį gimtadienį – viceprezidento pasirinkimas neįprastai svarbus. Dabar, remdamasis labai paviršutinišku patikrinimu, savo viceprezidente jis pasirinko pirmą kadenciją pareigas einančią Aliaskos gubernatorę.
Iš pradžių konservatorius ištiko ekstazė. Jie teigė, kad S. Palin įkūnija „tikrąją Ameriką“ – briedžių medžiotoja, už naftininko ištekėjusi tvirta mama, kuri nuo vietinės tėvų ir mokytojų asociacijos iškilo iki geografiškai didžiausios valstijos Sąjungoje valdytojos. Jie ją giria kaip J. McCain stiliaus reformatorę, kuri nesutarė savo valstijos respublikonų elitu ir kuri yra pasižymėjusi nepalaužiamu nusistatymu prieš abortus (penktasis jos vaikas turi Dauno sindromą). Kas geriau tiktų medžioti Demokratų partiją valdančius elitistus kūdikių žudikus?
Delegatai, įsiutę dėl to, kaip ją sukritikavo „liberali spauda“, S. Palin sutiko kaip Ronald Reagan reinkarnaciją. Ir ji pasakė pompastišką, jos, kaip gubernatorės – reformų šalininkės, pasisakančios už naftos gavybos didinimą, vaidmenį pabrėžiančią kalbą, įspėdama savo priešus jos nenuvertinti („skirtumas tarp tvirtos mamos ir pitbulio – lūpdažis“). Bet skanduotėms ir sveikinimams nurimus liko rimtų klausimų.
Neatrodo, kad J. McCain pasirinkimą lėmė tvirti politiniai apskaičiavimai. S. Palin nėra jau tokia prieš rinkėjams papirkti skirtus projektus nusiteikusi reformatorė, kaip kad tvirtina jos šalininkai. Gal ji ir išgarsėjo kaip gubernatorė, kuri galų gale nužudė garsųjį „tilto į niekur“ projektą – 220 mln. dolerių turėjusį kainuoti tiltą į negausiai apgyvendintą Gravina salą Aliaskoje. Bet iš pradžių, prieš pradėdama prieštarauti tilto statybai, ji ją rėmė (ir vietiniams gyventojams sakė, kad jie jai neatrodo gyveną „niekur“). Būdama 9 tūkst. gyventojų turinčio Wasilla „metropolio“ merė, ji inicijavo metines keliones į Vašingtoną, kad iš valstijos kongreso delegacijos išprašytų daugiau biudžeto asignavimų, o Vašingtono lobistus įdarbino išgauti jos miestui daugiau lėšų.
S. Palin taip pat nėra pajėgi į savo pusę palenkti nuosaikių ir neapsisprendusių rinkėjų, kurių balsai nulemia, kas taps Baltųjų rūmų šeimininku. Pagrindinė J. McCain politinė problema yra ta, kad jis neišnaudoja savo paramos; tarp respublikonų jis turi daugiau rėmėjų nei B. Obama tarp demokratų. Save tapatinančių su respublikonais yra iki 10 proc. mažiau nei save tapatinančių su demokratais ir jam sunku pasiekti nepastovius rinkėjus. Tam, kad laimėtų rinkimus, J. McCain reikia patraukti maždaug 55 proc. neapsisprendusiųjų ir 15 proc. demokratų. Bet sunku numatyti, kaip mokymą apie kreacionizmą vietoj kontracepcijos palaikanti moteris, kuri, būdama 44-erių, greitai taps močiute, padės jam patraukti vidurinės klasės namų šeimininkes, gyvenančias Filadelfijos priemiesčiuose. Remiantis Rasmussen apklausų duomenimis, McCain pasirinkus S. Palin 31 proc. neapsisprendusių rinkėjų nelinkę už jį balsuoti, ir tik 6 proc. labiau palinko į jo pusę.
Žinoma, akivaizdi problema yra tai, kad jai trūksta patirties. Kai Walter Mondale kandidate į viceprezidentus pasirinko Geraldine Ferraro, ji tris kadencijas buvo dirbusi Baltuosiuose rūmuose. Net ir nelemtasis George Bush vyresniojo pagalbininkas Dan Quayle Baltuosiuose rūmuose ir Senate buvo išdirbęs 12 metų. S. Palin, kuri mažiau nei dvejus metus dirba 670 tūkst. gyventojų turinčios valstijos gubernatore, yra labiausiai nepatyrusi vienos iš pagrindinių partijų kandidatė per visą naujausiųjų laikų istoriją.
Nepatyrusi ir, panašiai kaip G. Bush, nesidominti. Ji nėra domėjusis užsienio politika, jau nekalbant apie kompetenciją šioje srityje. Kartą vienam Aliaskos žurnalui ji pasakė: „Buvau taip susitelkusi ties valstijos valdymu; aš iš tikrųjų nelabai domėjausi karu Irake“. Ji tik praeitą vasarą įsigijo Amerikos pasą tam, kad aplankytų Vokietijoje ir Kuveite tarnaujančius Aliaskos karius. Tai ne tik atremia pačią veiksmingiausią J. McCain kritiką B. Obama atžvilgiu. Tai taip pat kelia svarbų klausimą, kaip jis priima sprendimus.
Patikrinta per 15 minučių
Prieš pakviesdamas ją į savo rančą galutiniam interviu, J. McCain tik kartą buvo susitikęs su S. Palin 15 minučių pokalbiui Nacionalinės gubernatorių asociacijos susitikime. New York Times tvirtina, kad jo komanda į Aliaską atvyko tik rugpjūčio 28 d. – vieną dieną prieš paskelbimą. Dėl šios priežasties jo patarėjai atrodo pritrenkti S. Palin šou, kuris dabar vyksta nacionalinėje scenoje. Ji turi ryšių su kuoktelėjusia Aliaskos nepriklausomybės partija (Alaska Independence Party), kuri nori atsiskirti nuo Sąjungos. Ji, tarp kita ko, viešai nesutinka su J. McCain dėl globalaus atšilimo. Stulbina kontrastas su B. Obama pasirinktu labai patyrusiu ir daug kartų patikrintu J. Biden.
J. McCain paskyrimas kelia bendresnio pobūdžio nerimą apie respublikonų partijos tinkamumą valdyti. Iki paskutinės rugpjūčio savaitės vidurio J.McCain vis dar svarstė du kitus kandidatus, kuriuos pažinojo kelis dešimtmečius: veteraną senatorių, nepartinį demokratą bei karo Irake kurstytoją Joe Lieberman ir buvusį Pensilvanijos (nepastoviai balsuojanti valstija, turinti 21 rinkikų kolegijos balsą) gubernatorių bei pirmąjį sekretorių vidaus saugumo klausimams Tom Ridge. J. McCain nenoriai atsisakė abiejų vyrų, nes jų pažiūros už moterų teisę darytis abortus piktina krikščioniškąją dešinę.
S. Palin paskyrimas yra dar vienas įrodymas, kad abortų tema vis dar iškreipia Amerikos politiką. Tai galiojai ir kairei, ir dešinei. Bet atrodo, kad respublikonai nuėjo toliausiai svarstymus apie kompetenciją ir nuopelnus laikydami ne tokiais svarbiais kaip pozicijos prieš abortus grynumas. Viena iš didžiausių G. Bush administracijos problemų yra ta, kad ji paskyrė tiek daug nekompetentingų asmenų vien dėl to, kad jie buvo patikimi sąjungininkai Roe v Wade bylos klausimu [1973 m. JAV Aukščiausio teismo byla, kurios sprendimu abortus draudžiantys įstatymai pažeidė konstitucinę teisę į privatumą – Vert. past.]. S. Palin iškėlimas rodo, kad J. McCain ne tik nenutraukia G. Bush politikos, bet ir kartoja jo klaidas.
Parengta pagal The Economist