JAV Senato žvalgybos komitetas siekia reguliuoti Pentagono Nenustatytų oro reiškinių (UAP) stebėjimo programą ir pertvarkyti informacijos pranešimo apie NSO būdą.
Rengia ataskaitą
Pagal naujai išleistą metinio žvalgybos leidimo įstatymo projekto nuostatą komisija nori, kad Gynybos departamentas (DOD) ir JAV žvalgybos agentūros parengtų išsamią visų UAP surinktų duomenų viešą analizę. Ataskaitoje turi būti visi surinkti duomenys – įskaitant palydovinę, signalų ir žmonių žvalgybą – apie žinomus UAP įsibrovimus ribotoje JAV oro erdvėje. Ataskaita turėtų būti „pateikta neklasifikuota forma“, o tai reiškia, kad bet kuris visuomenės narys turėtų galimybę prieiti prie ataskaitų be didelių sunkumų.
„Komitetas remia Nenustatytų oro reiškinių darbo grupės pastangas Jūrų žvalgybos biure standartizuoti neatpažintų oro reiškinių rinkimą ir pranešimus apie juos. Komitetas ir toliau nerimauja dėl to, kad federalinėje vyriausybėje nėra vieningo ir visapusiško žvalgybos informacijos apie nenustatytus oro reiškinius rinkimo ir analizės, nepaisant galimos grėsmės“, – rašoma 2021 biudžetinių metų Žvalgybos leidimų įstatyme.
Toliau dokumente teigiama, kad NSO ataskaitoms dažnai „trūko aukštųjų vadovų dėmesio“, ir tai reikia pakeisti atsižvelgiant į „jų keliamą grėsmę JAV kariniam turtui ir įrenginiams“.
Be to, pažymėtina, kad tai yra pirmas kartas, kai oficiali NSO programa pripažįstama tokio pobūdžio viešame dokumente, teigia AFP. Nors pareigūnai anksčiau buvo užsiminę, kad tokia programa egzistuoja, jie tvirtina, kad ji baigėsi 2012 m.
Tuomet apie šią darbo grupę buvo užsiminta gegužę, susirašinėjime el. paštu tarp karinio jūrų laivyno atstovo ir NSO rašytojo Rogerio Glasselio, patvirtinant įtarimus, kad Pentagonas vis dar vykdo NSO programą.
Ši žinia pasklido po to, kai JAV kariuomenė patvirtino ir paskelbė informaciją apie daugybę NSO pastebėjimų. Šių metų pradžioje kariuomenė oficialiai išslaptino ir paskelbė tris „nenustatytų oro reiškinių“ vaizdo įrašus, po kurių paskelbė aštuonis naujus NSO įvykių pranešimus.
Kongresas dar svarstys veiksmų planą ir nėra aišku, kaip jie balsuos dėl teisės aktų. POLITICO spėja, kad poelgis gali sulaukti D. Trumpo administracijos pasipriešinimo dėl reikalavimo viešinti informaciją. Taip pat verta apsvarstyti, kad įstatymo projekte neminimi UAP ar NSO kalbant apie nežemišką veiklą, o rašoma apie nenustatytus orlaivius, priklausančius „priešiškoms užsienio vyriausybėms“.
Nepaisant to, neabejotina, kad JAV valdžios institucijos tampa vis skaidresnės ir atviresnės kalbėdamos apie prieštaringai vertinamą NSO temą.