Generalinis prokuroras Merrickas Garlandas ir FTB direktorius Christopheris Wray pristatė tris bylas, kai Pekino šnipai, įtariama, persekiojo Kinijos politinius disidentus JAV, kišosi į vienos Kinijos telekomunikacijos milžinės, kaip manoma – „Huawei“, baudžiamąjį persekiojimą ir spaudė JAV akademikus dirbti jiems.
Šiose bylose kaltinimai buvo pareikšti 13 Kinijos piliečių, kurie, įtariama, dirbo Pekino žvalgybos agentūroms. Du iš jų buvo sulaikyti.
M. Garlandas teigė, jog bylos parodė, kad Kinija „siekė kištis į asmenų teises ir laisves Jungtinėse Valstijose ir pakenkti mūsų teismų sistemai, kuri saugo tas teises“.
„Teisingumo departamentas netoleruos jokios užsienio jėgos bandymų pakenkti įstatymų viršenybei, kuria yra grindžiama mūsų demokratija“, – sakė generalinis prokuroras.
Apie šias bylas M. Garlandas, Ch. Wray'us ir kiti aukšto rango JAV pareigūnai kalbėjo Vašingtone surengtoje spaudos konferencijoje, kuri įvyko kitą dieną po to, kai Xi Jinpingas užsitikrino istorinę trečiąją Kinijos vadovo kadenciją.
JAV pareigūnai mano, kad Xi Jinpingas yra susijęs su per pastarąjį dešimtmetį vis didėjančiomis Kinijos žvalgybos agentūrų pastangomis pavogti JAV intelektualinę nuosavybę ir susidoroti su kinų politiniais disidentais JAV.
Paklaustas, ar informacijos paskelbimo diena yra susijusi su tuo, kad sekmadienį Kinijos komunistų partijos centrinis komitetas išrinko Xi Jinpingą generaliniu sekretoriumi dar vienai penkerių metų kadencijai, FTB direktorius atmetė bet kokias sąsajas.
„Pristatome bylas, kai jos yra paruoštos. Ir tai turbūt paprasčiausias ir aiškiausias atsakymas į tai, kokį signalą jie siunčia“, – sakė Ch. Wray'us.
„Jeigu Kinijos vyriausybė, Kinijos komunistų partija ir toliau pažeis mūsų įstatymus, jie ir toliau susidurs su FTB“, – pridūrė jis.
Kišimasis į „Huawei“ bylą
Pirmadienį pristatytoje, bet dar praeitą savaitę viešai atskleistoje byloje teigiama, kad septyni Kinijos piliečiai yra įtariami bandymu privesti JAV gyvenantį kiną grįžti atgal į gimtinę. Du asmenys buvo sulaikyti, bet dar penki – įtariama, kad jie yra Kinijos žvalgybos agentūrų darbuotojai, – šiuo metu yra laisvėje. Manoma, kad jie yra Kinijoje.
Antrojoje byloje sakoma, kad du kinų žvalgybos pareigūnai, dirbantys iš Kinijos, bandė pasinaudoti JAV vyriausybės darbuotoju, kad šis teiktų viešai neskelbiamą informaciją apie JAV teisingumo departamento vykdomą „Huawei“ baudžiamąjį persekiojimą.
2019 metais Kinijos informacinių technologijų bendrovė buvo apkaltinta sisteminga JAV komercinių paslapčių vagystės kampanija, sankcijų vengimu bei kitais pažeidimais.
Kinijos žvalgybos agentai manė, kad jiems pavyko užverbuoti JAV vyriausybės pareigūną, kuriam sumokėjo 61 tūkst. JAV dolerių (62 tūkst. eurų) vertės bitkoinų, kad šis pateiktų dokumentus, susijusius su „Huawei“ byla.
Tačiau vėliau paaiškėjo, kad informatorius buvo dvigubas agentas, kuris taip pat dirbo ir su FTB.
Trečioji byla yra susijusi su Kinijos žvalgybos darbuotojais, kurie apsimetę akademikais dirbo Valstybės saugumo ministerijoje ir bandė verbuoti mokslininkus, kad šie dirbtų kinams.
Nuo 2008-ųjų iki bent 2018 metų jie bandė verbuoti profesorius, saugumo pareigūnus ir kitus asmenis, kurie turi prieigą prie slaptos informacijos ir technologijų.
„Visais trimis šiais atvejais ir, tiesą sakant, tūkstančiais kitų, mes nustatėme, kad Kinijos vyriausybė kelia grėsmę nusistovėjusioms demokratinėms normoms ir teisinės valstybės principui, nes jie dirba norėdami pakenkti JAV ekonominiam saugumui ir pagrindinėms žmogaus teisėms“, – teigė Ch. Wray'us.
JAV teisingumo departamentas šiemet jau paskelbė kelias panašias bylas įtariamų kinų žvalgybos pareigūnų atžvilgiu.
Ch. Wray'us pridūrė, kad grėsmė yra nuolatinė ir kad FTB „maždaug kas 12 valandų“ pradeda po Kinijos kontržvalgybos tyrimą.
Reaguodamas į šiuos pranešimus, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas teigė, kad „Kinija visada prašė savo piliečių laikytis tų šalių, kuriose jie yra, įstatymų ir taisyklių“.
„Kai kurie JAV teisėsaugos žmonės... atvirai suteikė prieglobstį Kinijos bėgliams ir trukdė Kinijos pastangoms persekioti bėglius, paversdama JAV saugiu prieglobsčiu korumpuotiesiems ir įstatymų pažeidėjams“, – tvirtino Wang Wenbinas.