Prieštaringai vertinamas milijardierius D.Trumpas atlaikė kitų respublikonų pretendentų puolimą ir ir laimėjo septyniose iš 11 valstijų, kuriose antradienį balsavo šios partijos rinkėjai. Tokiu būdu jis labai priartėjo prie savo tikslo – tapti Respublikonų partijos kandidatu, kuris vėliau šiais metais varžysis dėl teisės pakeisti prezidentą Baracką Obamą.
H.Clinton taip pat iškovojo septynias pergales, kai jos strategija palankiai atsiliepti apie B.Obamą atrodo duoda dividendų.
Ji sutriuškino varžovą Bernie Sandersą virtinėje pietinių valstijų Alabamoje, Arkanzase, Džordžijoje, Tenesyje ir Teksase, pelniusi didelį rinkėjų afroamerikiečių palaikymą, ir triumfavo Virdžinijoje, kurioje buvo pralaimėjusi B.Obamai per 2008-ųjų metų kampanijos pirminius rinkimus.
Buvusi valstybės sekretorė taip pat laimėjo Masačusetse, bet nedidele persvara.
B.Sandersas iškovojo pergalę tik savo mažytėje Vermonto valstijoje, taip pat Oklahomoje, Kolorade ir Minesotoje. Tačiau dabar jis smarkiai atsilieka nuo savo varžovės.
Tiek D.Trumpas, tiek H.Clinton pasiuntė signalą, kad dabar jie sutelks didesnį dėmesį į visuotinius rinkimus, kurie vyks lapkritį.
Sakydama pergalės kalbą, H.Clinton užsipuolė D.Trumpo pažadą „padaryti Ameriką vėl didžia“.
„Amerika niekada nesiliovė buvusi didi!“ – buvusi pirmoji šalies ponia pareiškė Majamyje, pritariant džiaugsmingai šūkaujant jos šalininkams.
„Šį vakarą aišku, kad šių rinkimų statymai niekada nebuvo didesni, o retorika, kurią girdim kitoje pusėje – niekada nebuvo žemesnė“, – sakė H.Clinton.
D.Trumpas savo ruožtu vaizdavo H.Clinton kaip Vašingtono valdžios koridorių senbuvę, kuri nesugebėtų patenkinti pasipiktinusių rinkėjų troškimo, kad šalyje būtų imtasi pokyčių.
„Ji čia (politikoje) buvo labai ilgai. Tai yra, jeigu ji nepasitaisė iki šiol – nepasitaisys ir per ateinančius ketverius metus“, – perspėjo D.Trumpas, kalbėdamas spaudos konferencijoje, surengtoje prabangiame jo kurorte „Mar-a-Lago“ Floridoje.
Neseniai televizijos CNN ir viešosios nuomonės tyrimų agentūros „ORC“ atlikta apklausa rodė, kad tiek H.Clinton, tiek B.Sandersas lengvai įveiktų D.Trumpą, jeigu visuotiniai rinkimai vyktų dabar, o ne lapkričio 8-ąją.
Tačiau tik nedaugelis ryžtųsi atsainiai vertinti 69 metų D.Trumpą, kuris sparčiai atsitiesė po pirminės nesėkmės Ajovoje.
Respublikonų nerimas
„Superantradienis“ buvo iki šiol reikšmingiausia diena per JAV prezidento pirminių rinkimų sezoną, kai sprendėsi, kam atiteks pusė respublikonų ir trečdalis demokratų delegatų, kurių palaikymą pretendentai turi užsitikrinti, kad būtų išrinkti savo partijų kandidatais.
D.Trumpo pergalių geografija buvo plati – nuo Alabamos ir Džodžijos pietuose iki Masačusetso šiaurės rytuose ir labai svarbios Virdžinijos valstijos.
Jo laimėjimų apimtis ir mastas tikriausiai sukels siaubą respublikonų elitui, bijančiam, kad Abrahamo Lincolno, Theodore'o Roosevelto ir Ronaldo Reagano partiją gali ištikti didžiulė nesėkmė per visuotinius rinkimus.
Tuo metu, kai D.Trumpo varžovai Marco Rubio ir Tedas Cruzas mėgino įtikinti dar galintys laimėti, verslo magnatas stengėsi užglaistyti partijos vidaus nesutarimus, kurie gali likti vienintele rimta kliūtimi jo paskyrimui kandidatu.
Jis ištiesė alyvos šakelę respublikonų lyderiams, griežtai nusistačiusiems prieš jo siekį tapti partijos kandidatu prezidento rinkimuose, tikindamas, kad jis yra pajėgus suvienyti partiją ir padaryti ją stipresnę.
„Manau, mes būsime dar atviresni ir vieningesni. Manau, tapsime daug didesne partija. Manau, kad mes laimėsime lapkritį“, – D.Trumpas sakė Floridoje, sušvelnindamas savo vizitine kortele tapusią pompastišką ir kategorišką retoriką bei pereidamas prie taikesnio tono.
Vis dėlto D.Trumpas bet kokiu atveju išlieka pagrindinis „superantradienio“ laimėtojas, nes jis iškovojo svarbių pergalių, kai abiem jo pagrindiniams varžovams pakankamai gerai sakėsi, kad liktų kovoje ir išskaidytų magnato priešininkų šalininkų balsus, pastebėjo politinių naujienų laikraštis „Sabato's Crystal Ball“, leidžiamas Virdžinijos universiteto.
„Donaldo Trumpo džiaugsmas – susiskaldžiusi opozicija. Jis užsitikrino būtent tai, ir tai dar kurį laiką niekur nedings“, – pridūrė laikraštis.
Smūgis Cruzo ir Rubio viltims
T.Cruzas pasinaudojo pergalėmis savojoje Teksaso valstijoje, siunčiančioje į nacionalinį partijos suvažiavimą daug delegatų, ir kaimyninėje Oklahomoje, argumentuodamas, kad jis vienintelis iš respublikonų galėtų įveikti D.Trumpą. Jis taip pat laimėjo Aliaskoje, kuri rezultatus paskelbė vėliausiai iš „superantradienį“ balsavusių valstijų.
„Kandidatų, kurie dar nelaimėjo nė vienoje valstijoje, kurie nesurinko reikšmingo delegatų skaičiaus, pamaldžiai prašau apsvarstyti mūsų apsijungimą, susivienijimą“, – sakė T.Crusas..
M.Rubio laimėjo tik Minesotoje, ir tai kertasi su šio senatoriaus pareiškimais, kad jis yra pagrindinės respublikonų krypties atstovas. Be to, ši pergalė buvo pirmoji per šią kampaniją.
Tačiau antradienio vakarą jis praleido Floridoje, siųsdamas aiškią žinią, kad norės laimėti savojoje valstijoje, kuri balsuos kovo 15 dieną.
M.Rubio štabas taip pat paskelbė organizuosiantis renginius Kentukyje, Kanzase ir Luizianoje, mėgindamas užkirsti kelią klausimams dėl šio pretendento ateities planų.
Vis dėlto tos pastangos tikriausiai jau nebeturės jokios reikšmės, nes apklausos rodo, kad D.Trumpas yra aiškiai populiariausias iš respublikonų pretendentų šalies mastu.
CNN/ORC apklausa rodo, kad D.Trumpą palaiko 49 proc. respublikonų rinkėjų. Smarkiai atsilikęs M.Rubio buvo antras, palaikomas 16 proc., o T.Cruzo populiarumas buvo mažesnis vienu procentiniu punktu.
M.Rubio ir T.Cruzui dar gali išlikti nedidelė viltis, kad D.Trumpui nepavyks užsitikrinti pakankamo delegatų palaikymo, kad iškart būtų paskirtas kandidatu: tuomet šį klausimą spręstų liepą vyksiantis partijos nacionalinis suvažiavimas.
Jie taip pat gali tikėtis, kad kandidatas, pasirodęs geriausiai per negailestingą 2016-ųjų kampaniją, gali užsitikrinti pranašumą per kitą kampaniją po ketverių arba aštuonerių metų.