Antradienį B.Obama informavo Kongresą apie savo ketinimą pašalinti Kubą iš „juodojo sąrašo“ užbaigus ilgą peržiūrą, kuri buvo pradėta praėjusių metų pabaigoje, kai Vašingtonas atvirai ėmėsi pastangų atkurti draugiškus santykius su komunistinio režimo valdoma sala.
JAV įstatymų leidėjai per 45 dienas gali pasipriešinti šiai prezidento iniciatyvai. Jei tai nebus padaryta, Kuba bus išbraukta iš „juodojo sąrašo“ ir tokiu būdu bus pašalinta svarbi kliūtis atnaujinti diplomatinius santykius.
„Kubos vyriausybė per praėjusį pusės metų laikotarpį nesuteikė jokios pagalbos tarptautiniam terorizmui“, - rašė B.Obama kreipimesi į įstatymų leidėjus, aiškindamas savo sprendimo motyvus.
Pasak Baltųjų rūmų administracijos pareigūnų, šis žingsnis žengtas po „griežto proceso“, kuris buvo atliktas „itin atsargiai ir rūpestingai“.
Komunistinės salos Užsienio reikalų ministerija nurodė, kad iniciatyva pašalinti Kubą iš terorizmą remiančių valstybių „juodojo sąrašo“ yra „teisinga“.
„Kubos vyriausybė pripažįsta teisingą Jungtinių Valstijų prezidento sprendimą pašalinti Kubą iš šio sąrašo, į kurį ji niekada neturėjo būti įtraukta“, - sakoma pareiškime, pasirašytame Kubos aukščiausio rango pareigūno, atsakingo už santykius su Vašingtonu.
„Kubos vyriausybė ne sykį kartojo, kad atmeta ir smerkia bet kokius terorizmo aktus, visas jo formas ir apraiškas“, - priduriama ministerijos pareiškime, kuris buvo perskaitytas per Kubos televiziją.
Pati Kuba „buvo šimtų teroro aktų taikinys“, pabrėžiama jame.
B.Obama šį svarbų žingsnį žengė praėjus vos trims dienoms po ilgiau kaip valandą trukusio istorinio susitikimo su Kubos lyderiu Rauliu Castro, kuris savaitgalį buvo surengtas Panamoje vykusio Amerikos šalių viršūnių susitikimo kuluaruose. Tai buvo pirmas JAV ir Kubos lyderių susitikimas akis į akį per daugiau nei pusę šimtmečio.
Abiejų šalių diplomatijos vadovai susitiko tiesiogiai pirmąkart nuo 1958 metų. Pastarasis toks susitikimas įvyko likus metams iki Fidelio Castro revoliucionierių atėjimo į valdžią.
Kuba į terorizmą remiančių valstybių „juodąjį sąrašą“ buvo įtraukta 1982 metais, o ją pašalinus, jame liktų tik Iranas, Sudanas ir Sirija.
„Kuba buvo įvardyta kaip terorizmą remianti valstybė dėl savo pastangų skatinti ginkluotas revoliucijas pajėgomis Lotynų Amerikoje. Šiandien mūsų pusrutulis ir pasaulis atrodo visiškai kitaip nei prieš 33 metus“, - nurodė JAV diplomatijos vadovas Johnas Kerry.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.