• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV įstatymų leidėjai sakė esantys sutrikę ir susirūpinę dėl šalies žvalgybos tarnybų vykdomų didelio masto privačių asmenų sekimo programų, o kai kurie reikalavo jas nutraukti, gavę neįprastą pranešimą apie jau kelerius metus vyriausybės vykdomą duomenų apie pokalbius telefonu ir veiklą internete rinkimą.

JAV įstatymų leidėjai sakė esantys sutrikę ir susirūpinę dėl šalies žvalgybos tarnybų vykdomų didelio masto privačių asmenų sekimo programų, o kai kurie reikalavo jas nutraukti, gavę neįprastą pranešimą apie jau kelerius metus vyriausybės vykdomą duomenų apie pokalbius telefonu ir veiklą internete rinkimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Federalinio tyrimų biuro (FTB), teisės ir žvalgybos pareigūnų grupės pranešimas visiems Atstovų Rūmų nariams tapo naujausiu mėginimu apraminti pasipiktinimą dėl Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) programų, renkančių duomenis apie milijardus amerikiečių telefoninių pokalbių ir veiksmų internete.

REKLAMA

Šios programos, apie kurias praeitą savaitę paskelbė žiniasklaida, remdamasi nutekinta informacija, padidino nepasitikėjimą JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija visame pasaulyje.

Kongreso lyderiai ir žvalgybos veiklą prižiūrinčių komitetų nariai nuolat informuojami apie žvalgybos programas, sakė pareigūnai, o Kongresas bent du kartus atnaujino šią veiklą reglamentuojančius įstatymus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai kurie įstatymų leidėjai apstulbo, sužinoję apie tikrąjį tų programų mastą, o šis paviešinimas sukrėtė Amerikos sąjungininkus šalyse, kuriose laikomasi griežtos privatumo apsaugos, taip pat tapo nauju pretekstu pilietinių teisių gynėjams, seniai kaltinusiems JAV vyriausybę dėl per didelio kišimosi vardan nacionalinio saugumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie Kongreso nariai pripažino nežinoję apie šių programų mastą, nes nedalyvavo ankstesniuose posėdžiuose, per kuriuos žvalgybos komitetų nariai pateikdavo atitinkamą informaciją.

"Manau, Kongresas iš tiesų suvokė truputį snūstelėjęs prie vairo", - sakė Tenesiui atstovaujantis Atstovų Rūmų narys demokratas Steve'as Cohenas (Stivenas Koenas).

REKLAMA

Daugelis išėjusių iš to posėdžio įstatymų leidėjų tvirtino esantys sunerimę dėl to, ką išgirdo, ir sakė, jog jiems reikia daugiau atsakymų.

"Kongresui reikia apsvarstyti šį klausimą ir nuspręsti, kokius įrankius suteikiame savo žvalgybos bendruomenei, kad jos mus saugotų nuo teroristų atakų", - sakė Merilendo atstovas demokratas Dutchas Ruppersbergeris (Dačas Rupersbergeris), kuris yra svarbus Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto narys ir šio duomenų rinkimo šalininkas.

REKLAMA

"Iš tiesų tai debatai tarp visuomenės saugumo - kaip toli esame pasiruošę žengti dėl visuomenės saugumo ir mūsų apsaugos nuo teroristų atakų - ir kaip toli žengiame į kitą pusę."

Pasak jo, Atstovų Rūmų žvalgybos ir teisės komitetai išnagrinės susiklosčiusią padėtį ir aptars, ar galima pateikti kokių nors rekomendacijų ateičiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senato įsigijimų komiteto Gynybos pakomitetis ketina trečiadienį apklausti NSA vadovą generolą Keithą Alexanderį (Kitą Aleksanderį), o Senato ir Atstovų Rūmų žvalgybos komitetai bus dar kartą supažindinti su vykdomomis programomis ketvirtadienį.

Iškilios JAV pilietinės laisvės organizacijos nepriėmė už gryną pinigą administracijos paaiškinimų ir pateikė iki šiol reikšmingiausią ieškinį dėl masinio duomenų apie telefoninius pokalbius rinkimo programą. Amerikos pilietinės laisvės sąjunga (ACLU) ir jos padalinys Niujorke antradienį apskundė federalinę vyriausybę Niujorko teismui, prašydama, kad teismas įpareigotų B.Obamos administraciją nutraukti tą programą ir sunaikinti surinktus duomenis.

REKLAMA

ACLU teigia esanti telekomunikacijų bendrovės "Verizon" klientė. Kaip pranešama, praeitą savaitę, JAV vyriausybė pareikalavo, kad ši bendrovė pateiktų duomenis apie visų savo klientų pokalbius telefonu.

Tačiau JAV visuomenės apklausos rodo, kad šis skandalas vertinamas prieštaringai. Dienraščio "The Washington Post" ir agentūros "Pew Research Center" praeitą savaitgalį atliktas tyrimas parodė, jog daugumai amerikiečių atrodo svarbiau, jog vyriausybė tirtų galimas terorizmo grėsmes, o ne kad būtų apsaugotas jų asmeninis privatumas.

REKLAMA

Tačiau televizijos CBS apklausa, atlikta birželio 9-10 dienomis, rodo, jog nors dauguma respondentų palaiko vyriausybės vykdomą duomenų rinkimą apie amerikiečių, įtariamų teroristine veikla, telefoninius pokalbius ir užsieniečių veiklą internete, bet nepritaria duomenų rinkimui apie eilinių amerikiečių pokalbius telefonu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

30 proc. pritarė vyriausybės vertinimui, kas informacijos apie šias programas paviešinimas pakenks JAV galimybėms užkirsti kelią galimoms teroristų atakoms, o 57 proc. respondentų laikėsi nuomonės, kad šis incidentas nepadarys jokio poveikio.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų