Po telefoninio pokalbio Baltieji rūmai ir Eliziejaus rūmai paskelbė atskirus pranešimus. Juose teigiama, kad abiejų šalių prezidentai aptarė balandžio pradžioje įvykusį valstybinį E. Macrono vizitą į Kiniją, kur jis kelias valandas bendravo su prezidentu Xi Jinpingu.
Kelionės pabaigoje E. Macronas sukėlė sąmyšį žurnalistams pareiškęs, kad Europos šalys neturėtų kištis į Pekino ir Vašingtono ginčus dėl demokratiškai valdomo Taivano.
Prancūzijos lyderis teigė, kad Europa turėtų vengti krizių, kurios jai nepriklauso. Jis taip pat dar kartą pakartojo savo raginimą Europos Sąjungai tapti strategiškai nepriklausoma nuo JAV, kurios nuo pat Antrojo pasaulinio karo prisideda prie Europos saugumo.
Baltųjų rūmų pareiškime atkreipiamas dėmesys į bendras abiejų lyderių pozicijas.
Pareiškime teigiama, kad J. Bidenas ir Prancūzijos prezidentas aptarė neseniai įvykusią E. Macrono kelionę į Kiniją ir dedamas pastangas skatinti klestėjimą, saugumą, bendras vertybes ir taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Nurodoma, jog abiejų šalių lyderiai dar kartą patvirtino, kad itin svarbu išsaugoti taiką ir stabilumą Taivano sąsiauryje.
Pareiškime rašoma, kad J. Bidenas ir E. Macronas taip pat aptarė Rusijos invaziją į Ukrainą ir pakartojo remiantys Kyjivą Maskvos brutalios agresijos akivaizdoje.
E. Macrono biuras šį skambutį apibūdino kaip J. Bideno supažindinimą su Prancūzijos lyderio kelionės į Kiniją rezultatais.
E. Macronas siekia, kad Kinija prisidėtų prie taikos susitarimo, kuriuo būtų užbaigtas karas Ukrainoje. Kaip teigiama pareiškime, Pekinas galėtų prisidėti prie to, kad konfliktas būtų išspręstas laikantis Jungtinių Tautų chartijos principų ir tikslų.
„Abiejų šalių vadovai susitarė, kad svarbu toliau bendradarbiauti su Kinijos valdžios institucijomis remiantis šiuo pagrindu“, – sakoma pareiškime.
Vašingtonas gana skeptiškai vertina šią E. Macrono iniciatyvą, atsižvelgdamas į stiprėjančius Kinijos ir Rusijos santykius.
Prancūzijos pareiškime kalbant apie transatlantinius saugumo santykius pabrėžiama, jog yra svarbu, kad Europos šalys toliau stiprintų savo pajėgumus ir galėtų dalytis transatlantinio saugumo našta.
Jame atkartojamos JAV mintys dėl Taivano, nurodant, kad „abu prezidentus sieja tas pats noras stiprinti vykstantį bendradarbiavimą ir remti tarptautinę teisę, įskaitant laivybos laisvę, visame Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“.
J. Bidenas ketvirtadienį taip pat kalbėjosi su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen), kuri kartu su E. Macronu lankėsi Pekine.
Baltųjų rūmų pareiškime teigiama, kad pokalbio metu JAV lyderis ir U. von der Leyen dar kartą patvirtino būtinybę palaikyti taiką ir stabilumą Taivano sąsiaurio rajone.
„Abu lyderiai aptarė neseniai įvykusią pirmininkės von der Leyen kelionę į Pekiną ir jų bendrą įsipareigojimą palaikyti taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką, žmogaus teises ir sąžiningos prekybos praktiką“, – sakoma pareiškime.
J. Bidenas taip pat aptarė Vakarų pastangas sustabdyti Rusijos vykdomą agresiją Ukrainoje ir perėjimą prie švarios energijos, nurodoma pranešime.