Abiejų šalių istorija ir kultūra labai skiriasi, todėl „natūralu, kad Kinija ir Jungtinės Valstijos gali laikytis skirtingų požiūrių ar netgi jausti trintį dėl kai kurių klausimų“, – Xi Jinpingas pareiškė atidarydamas Pekine dvi dienas vyksiančias kasmetines derybas.
„Dėl to bendravimas ir bendradarbiavimas yra juo labiau būtinas“, – pažymėjo jis, kalbėdamas tame pačiame įspūdingo dydžio komplekse, kuriame 1972 metais tuometis JAV prezidentas Richardas Nixonas (Ričardas Niksonas) susitiko su Kinijos lyderiu Mao Zedongu (Mao Dzedunu) per savo istorinį vizitą.
6-oji Strateginio ir ekonominio dialogo sesija vyksta padidėjus įtampai Azijos regione dėl Pekino teritorinių ginčų su kaimyninėmis šalimis, o Jungtinėms Valstijoms nuogąstaujant dėl kibernetinio saugumo ir Kinijos vykdomų kibernetinių atakų.
„Mūsų interesai persipynę labiau negu bet kada“, – tvirtino Xi Jinpingas, sakydamas, jog abi šalys „išloštų iš bendradarbiavimo ir patirtų žalos dėl konfrontacijos“.
„Jeigu konfrontuosime, tai neabejotinai lems nelaimę abiem šalims ir visam pasauliui“, – sakė Kinijos lyderis, pridūręs, kad Ramiojo vandenyno regiono galybės turi „nutraukti seną neišvengiamos konfrontacijos modelį“.
Savo pranešime, adresuotame susitikimo atidarymui, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pritarė šiai pozicijai, sakydamas, kad „Jungtinės Valstijos ir Kinija ne visada sutars kiekvienu klausimu“.
Būtent dėl šios priežasties „turime kurti ryšius, grindžiamus bendrais iššūkiais, bendra atsakomybe ir bendrais interesais – netgi kai mes atvirai sprendžiame savo nesutarimus“, sakė B.Obama.
B.Obama, kuris vadinamąjį atsigręžimą į Aziją paskelbė savo administracijos prioritetu, apsilankys Pekine lapkritį, kur vyks Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono lyderių susitikimas.
Trečiadienį derybų darbotvarkėje numatoma svarstyti klausimus, susijusius su klimato kaita, kai abi šalys, išmetančios daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų, sutiko pradėti aštuonis pilotinius projektus, kurių tikslas – sumažinti atmosferos taršą anglies dvideginiu ir kitomis dujomis.
„Žmonės visame pasaulyje reikalauja veiksmų, – JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė šią problemą sprendžiančiai darbo grupei. – Klimato pokyčiai nepaiso jokių sienų, jokių ribų ir veikia visą planetą. Į gera ar į bloga, dabar neveiklumo padarinius suvokiame labiau nei bet kada.“
J.Kerry, vadovaujantis Vašingtono delegacijai kartu su iždo sekretoriumi Jacku Lew (Džeku Liu), anksčiau stengėsi išsklaidyti Pekino susirūpinimą, kad Jungtinės Valstijos siekia primesti savo valią Kinijai. Jis tvirtino, kad „Jungtinės Valstijos nesiekia varžyti Kinijos“.
„Sveikiname taikios, stabilios, klestinčios Kinijos, kuri prisideda prie stabilumo ir plėtros regione bei renkasi atsakingą vaidmenį sprendžiant pasaulio reikalus, iškilimą“, – sakė JAV diplimatijos vadovas.
J.Kerry taip pat mėgins įtikinti Kiniją atkurti kibernetinio saugumo darbo grupę, siekiant nustatyti taisykles interneto naudojimui ir saugumui.
Naujoji grupė, kuri surengė tik du posėdžius, buvo panaikinta Pekino, kai JAV apkaltino penkis Kinijos kariškius surengtus įsibrovimą į JAV verslo įmonių kompiuterinius tinklus. Kinija tuos kaltinimus laiko „sąmoningai sufabrikuotais“.
Šiais metais minima oficialių JAV ir Kinijos diplomatinių santykių užmezgimo 35 metų sukaktis. Praeitais metais abiejų milžinių tarpusavio prekyba padidėjo iki daugiau nei 520 mlrd. dolerių ir sudarė ketvirtadalį visos pasaulio komercijos apimties.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.