Buvęs JAV vyriausiasis ginklų inspektorius Irake apkaltino žvalgybą dėl "klaidingo" įsitikinimo, jog Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) turėjo cheminių ar biologinių ginklų.
Davidas Kay (Deividas Kėjus) interviu "The New York Times", kuris spausdinamas pirmadienį, sakė dabar galvojantis, kad JAV žvalgybos agentūros nepastebėjo, jog Irako branduolinių, biologinių ir cheminių ginklų programų vykdymas buvo sutrikęs.
"Asmeniškai esu įsitikinęs, kad nebuvo jokių didelių neseniai pagamintų masinio naikinimo ginklų atsargų, - minėtam dienraščiui sakė jis. - Nerandame jokių žmonių, jokių dokumentų ar realiai egzistuojančių gamyklų, kurias tikėtumeisi rasti, jei tokia gamyba vyko".
Pasak D.Kay, Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) ir kitos žvalgybininkų agentūros nesuprato, kad Irako mokslininkai Saddamui Husseinui pateikė ambicingas, bet nerealias ginklų programas ir kad šio diktatoriaus režimas darėsi vis labiau korumpuotas ir atitrūkęs nuo tikrovės. Šioms programoms skirti pinigai esą buvo naudojami kitiems tikslams.
Sekmadienį paklaustas, ar, jo nuomone, prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) turėtų pasiaiškinti Amerikos visuomenei dėl to, kad Irake taip ir nebuvo rasta uždraustų ginklų, D.Kay Nacionaliniam visuomeniniam radijui sakė: "Žvalgybininkai labiau turėtų (pasiaiškinti) prezidentui, nei prezidentas - Amerikos žmonėms".
Penktadienį D.Kay pasitraukė iš Irako stebėjimo grupės, kuri per 10 mėnesių nuo invazijos pradžios taip ir nerado Irake draudžiamų ginklų, vadovo posto.D.Kay komentarai taip pat verčia suabejoti britų vyriausybės 2002 metų rugsėjį parengto dosjė teiginiais, kad Irakas vos per 45 min. galėjo pasirengti panaudoti cheminį ar biologinį ginklą.
"Po karo ir inspekcijų, kurias vykdome jau devynis mėnesius, visi mes, manyčiau, sutinkame, kad (Irake) nebuvo didelio kiekio ginklų, kuriuos buvo galima greit panaudoti", - sakė jis.
AFP-BNS