G.Fordas, kuris 1974 metais tapo 38-uoju Amerikos prezidentu, šiame poste pakeitęs nešlovę užsitraukusį Richardą Nixoną (Ričardą Niksoną), mirė antradienį vėlai vakare savo namuose Kalifornijoje būdamas 93 metų.
Paskelbus apie G.Fordo mirtį, iš viso pasaulio ėmė plaukti užuojautos žodžiai jo artimiesiems, o gerų žodžių apie buvusį prezidentą negailėjo ne tik jo Respublikonų partijos nariai, bet ir įtakingiausi demokratai.
Plačioji visuomenė kuklaus respublikonų politiko G.Fordo vardą dažniausiai sieja su dviem įvykiais - jo prieštaringai vertinamu sprendimu suteikti malonę buvusiam prezidentui R.Nixonui, dėl kurio, manoma, jis pralaimėjo 1976-ųjų rinkimus Jimmy Carteriui (Džimiui Karteriui), bei Amerikos pasitraukimu iš Vietnamo.
Prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) gyrė G.Fordą už "tvirtą ir stabilų" vadovavimą šaliai per 896 dienas, kurias jis praleido valstybės vadovo poste. Pasak G.W.Busho, tai buvo didelio susiskaldymo ir neramumų, kuriuos išprovokavo Votergeito skandalas, laikotarpis.
Kadenciją baigiantis Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas) savo pareiškime rašė, kad G.Fordas bus prisimenamas dėl savo "vadovavimo, ryžto ir didelės patirties itin sunkiu šaliai metu".
G.Fordo našlė Betty (Beti), su kuria jis santuokoje pragyveno 58 metus, per savo atstovą spaudai pareiškė, kad jos šeima "nepaprastai sujaudinta plūstančių nuoširdžių užuojautos žodžių".
Penktadienį gedulinga ceremonija Kalifornijoje prasidės penkias dienas truksiantys laidotuvių renginiai, skirti pagerbti buvusį prezidentą. Šeštadienį G.Fordo karstas bus nugabentas į Kapitolijų Vašingtone, kur vėliau dieną įvyks valstybinės laidotuvės.
Karstas su G.Fordo palaikais dvi dienas stovės Kapitolijaus Rotondoje, kur visi norintys galės atsisveikinti su buvusiu prezidentu.
Antradienį Nacionalinėje katedroje įvyks laidotuvių pamaldos.
Tuomet karstas su G.Fordo palaikais bus nugabentas į Grand Rapidso miestą Mičigane, kuriame gyveno buvęs prezidentas, ir čia palaidotas jo vardo muziejuje.
REKLAMA