Pentagonas jau parengė karinio smūgio Iranui planą, kad padėtų galimiems sukilėliams nuversti šią šalį valdantį teokratinį islamo režimą, rašo Rusijos dienraštis "Nezavisimaja gazeta".
Pasak laikraščio, kuris pabrėžia, kad Baltieji rūmai jau beveik baigia patvirtinti atitinkamus dokumentus, smūgio Iranui placdarmas bus Irakas.
Be to, karinei operacijai numatoma panaudoti Azerbaidžano ir Gruzijos (neturinčios bendros sienos su Iranu) teritorijas. Laikraščio duomenimis, Pentagonas ir Heidaro Alijevo vyriausybė jau susitarė dėl JAV ginkluotųjų pajėgų dislokavimo Azerbaidžane.
Apie šią veiklą, kaip praneša laikraščio "Nezavisimaja gazeta" šaltinis, sužinojo Irano žvalgyba. Po to Teheranas nusiuntė į Baku skubų pranešimą, kad JAV kontingento dislokavimas bus vertinamas kaip agresyvus aktas ir Iranas pasilieka teisę smogti Azerbaidžanui įspėjamąjį smūgį.
Dabar Baku valdžios užkulisiuose aktyviai aptarinėjamos galimybės įtraukti Azerbaidžaną į kampaniją prieš Iraną.
Palaikydamas išoriškai geros kaimynystės santykius su Teheranu Baku nepamiršta, jog Iranas visada siekė, kad Azerbaidžanas būtų ekonomiškai silpnas ir priklausomas. Beje, Teheranas iki šiol protestuoja prieš tai, kad Amerikos naftos kompanijos dalyvautų eksploatuojant naftos telkinius Azerbaidžanui priklausančiame Kaspijos jūros šelfe.
Iš visko sprendžiant, rašo laikrašti, Irano tema aktyviai domisi Azerbaidžano specialiosios tarnybos. Tai netiesiogiai rodo atitinkamas viešosios nuomonės rengimas. Neseniai Islamo politikos partijos lyderiai, siekiantys sukurti Azerbaidžane islamo valstybę, buvo demaskuoti, kad palaiko ryšius su Irano specialiosiomis tarnybomis.
Oficialūs asmenys Baku linkę nekomentuoti tokio subtilaus klausimo: atsisakys H.Alijevas dalyvauti Amerikos akcijoje Irano režimui nuversti ar aktyviai dalyvaus joje? Tačiau, pabrėžia "Nezavisimaja gazeta", suprantama, jog "KGB generolo, sovietmečiu dalyvavusio Maskvos planuose šacho režimui nuversti, patyrimas" JAV strategams itin svarbus.
Šiaip ar taip, George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas), sveikindamas H.Alijevą trečiadienį minėtos Respublikos dienos proga, pagyrė jį už aktyvią pagalbą kovoje su terorizmu ir pažadėjo glaudžiau bendradarbiauti tiesiant naftotiekį Baku-Džeichanas.
Pasikeitus režimui Teherane, be kita ko, sugriūtų Rusijos, Irano ir Armėnijos bendradarbiavimo trikampis. Armėnija gali būti užblokuota, jeigu nebegalės naudotis Irano transporto komunikacijomis. Šiai Kaukazo valstybei liks vienintelė galimybė bendrauti su išoriniu pasauliu tik oro tiltu per Gruziją, su kuria armėnai negali rasti bendros kalbos dėl daugelio regioninių problemų.Dienraščio teigimu, proamerikietiško režimo įvedimas Irane automatiškai sustiprintų Turkijos pozicijas ir susilpnintų Rusijos pozicijas Kaukaze. Ateityje regionas gali tapti nepriklausomas nuo Rusijos energetikos išteklių.
Dėl operacijos prieš Iraną taktinių klausimų ir jos laiko JAV administracijos nariai kol kas neturi vienos nuomonės. Svarbiausių administracijos pareigūnų posėdis dėl Irano, kuris turėjo įvykti antradienį, nukeltas į šį ketvirtadienį.
Branduolinė programa, kaip pažymi daugelis analitikų, yra svarbiausia didėjančio JAV spaudimo Iranui priežastis. Teheranas gali susikurti branduolinį ginklą jau 2005 metais, teigia Pentagonas. CŽV vertinimais, tai gali būti padaryta dar anksčiau.Kaip rašo "The New York Times", G.W.Busho administracija darė labai didelį spaudimą Tarptautinės atominės energijos agentūrai (TATENA), kad ji pateiktų Jungtinėms Tautoms kritinį pranešimą apie Irano branduolinę programą. Tai gali įvykti jau birželio 16 dieną.
BNS