Penktadienį JAV akcijų rinka nesugebėjo išlaikyti sesijos pradžioje įgyto teigiamo pagreičio. Prekybai prasidėjus, akcijas į viršų kilstelėjo paskelbtas netikėtai spartus JAV bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tempas paskutinįjį 2009 metų ketvirtį.
Tačiau vėliau investuotojai nusprendė pasinaudoti šiomis naujienomis pelnams nusigriebti, matyt, nesitikėdami, kad JAV ūkiui pavyks stabiliai išlaikyti tokį aukštą augimo tempą. Visuotinio nuosmukio fone pirmu smuiku griežė technologijų sektoriaus ir žaliavų gamintojų akcijos.
JAV BVP ketvirtąjį 2009 metų ketvirtį ūgtelėjo 5,7 proc. metiniu tempu. Tai yra dvigubai daugiau, palyginti su trečiuoju metų ketvirčiu. Prognozuota, kad augimo tempas sieks 4,7 proc. Didesnį nei tikėtasi augimą daugiausiai lėmė sparčiau vykęs produkcijos atsargų atkūrimo procesas. Jį skatino vyriausybės paramos programos, kurios leido atsigauti ūkio subjektų pasitikėjimui. Kita vertus, tokį spartų pagreitį įgavęs atsargų atkūrimo procesas greičiausiai yra nepatvarus, atsižvelgiant į sudėtingą finansinę ūkio subjektų situaciją ir vangią jų paklausą. Ateityje, išnykus paramos programų poveikiui, jis turėtų gerokai sulėtėti.
Sausis – blogas metų pranašas
Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas sausį padidėjo nuo 72,8 iki 74,4 punkto, nors prognozuota, kad jis augs tik iki 73 punktų. Čikagos pramonės sektoriaus indeksas padidėjo nuo 58,7 iki 61,5 punkto ir taip pat viršijo prognozę – 57,2 punkto.
Sausį pagrindiniai JAV indeksai Dow Jones, S&P 500 ir Nasdaq smuko atitinkamai 3,5, 3,7 ir 5,4 proc. Tai buvo didžiausi smukimai nuo 2009 metų vasario, kuomet šie indeksai smuko atitinkamai 11,7, 11 ir 6,7 proc. Tai gana liūdnas faktas, ypač atsižvelgiant į praeitį. „Stock Traders‘s Almanac“ duomenimis, nuo pat 1950 metų nuostolingas sausis absoliučia dauguma atvejų pradėdavo neigiama akcijų grąža pasižymėdavusius metus, ir atvirkščiai. Tiesa, pasitaikydavo ir išimčių. Pavyzdžiui, 2003 metai, kuomet sausį indekso S&P 500 grąža siekė -2,7 proc., o visų metų – 26,4 proc.
Rinkos krito investuotojams nerimaujant dėl valdžios veiksmų
Didžioji nuosmukio dalis šįkart pasireiškė antroje sausio mėnesio pusėje. Atsigavimą liudijančias ekonomines naujienas ir ketvirtinius įmonių rezultatus į antrą planą nustūmė prasidėjęs kreditų ribojimas Kinijoje, Graikijos problemų neigiamas spaudimas eurui, žaliavų kainų kritimas, JAV prezidento sprendimas apmokestinti bankus ir riboti jų investicinę veiklą bei nerimas, ar pavyks išsaugoti postą dabartiniam JAV centrinio banko vadovui (Benas Bernanke praėjusią savaitę vis tik perrinktas antrai kadencijai). Vienu metu per porą dienų Volstryto indeksai buvo netekę virš 5 proc., arba tiek, kiek iki tol buvo priaugę per dešimt pastarųjų savaičių.
Iki šiol ketvirtojo praėjusių metų ketvirčio veiklos rezultatus jau spėjo paskelbti 220 bendrovių, kurioms tenka 44 proc. indekso S&P 500 sudėties. Vidutinis jų metinis pelnų augimo tempas siekia 206 proc. (pajamų – 7 proc.) ir faktiškai atitinka analitikų lūkesčius. Daugiausiai tokį ryškų pokytį lemia sumažėję bankų blogo turto nurašymai, išlaidų mažinimas ir tai, jog pernai atitinkamu laiku pelnų nuosmukis siekė vidutiniškai 68 proc. Atmetus finansų sektoriaus įtaką, pelnų metinis augimas siektų tik 15 proc., o pajamų – vos 2 proc.
Uždaryti dar šeši JAV bankai
Penktadienio vakarą dėl bankroto buvo uždaryti šeši regioniniai JAV bankai, didžiausio iš jų indėlių dydis siekė 1,89 mlrd. JAV dolerių. Indėlininkai turėtų atgauti iki 250 tūkst. šiuo metu JAV draudžiamos indėlių sumos. Vien 2010 metų sausį jau spėjo bankrutuoti 15 bankų, pernai – 140 bankų, arba daugiausiai nuo 1989 metų, kai per krizę žlugo 534 bankai.
Šią savaitę laukiama nemažai svarbių ekonominių naujienų apie pramonės, paslaugų, vartojimo sektoriaus, būsto ir darbo rinkos būklę. Daugiausiai įtakos būsimai rinkos krypčiai turėtų daryti penktadienį laukiama darbo rinkos ataskaita. Prognozuojama, kad sausį JAV buvo sukurta 13 tūkst. darbo vietų po 85 tūkst. nuosmukio gruodį, o nedarbas turėtų išlikti 10 proc. Vis dėlto gali būti, kad ekonominėms ir įmonių naujienoms vasarį, kaip ir sausį, bus skiriama vis mažiau dėmesio, o galimas tolesnis JAV dolerio stiprėjimas ir nerimas dėl to, kaip seksis ūkiui antroje metų pusėje, išblėsus paramos programų poveikiui.