Penktadienį į Rusijos ir Baltarusijos konfliktą dėl energetikos išteklių nusprendė įsikišti Jungtinės Valstijos, kurios pareiškė kritikos abiem šalims.
JAV valstybės departamento oficialusis atstovas Seanas MsCormackas (Šonas Makormakas) pareiškė, kad Baltarusijos pozicija dėl mokesčių eksportuojami iš Rusijos naftai "parodo supuvusią Lukašenkos režimo esmę".
Kaip praneša televizijos kanalas "Vesti-24", Valstybės departamento atstovas spaudai priminė, kad iki šiol Minskas "ėmė naftą be eksporto mokesčio, ją valė ir pelningai parduodavo į užsienį".
Dabar, pasak atstovo spaudai, kai įvesti mokesčiai, Minskas mėgina "išspausti pelną iš naftos eksporto".
"Baltarusijos režimas panaudos šiuos išteklius tam, kad asmeniškai pelną gautų tie, kurie supa Lukašenką", - pridūrė S.McCormackas.
Tuo pat metu, kaip praneša Laisvės radijas, JAV valstybės departamento atstovas pažymėjo, kad Maskva mėgina daryti spaudimą šalims, kurios yra priklausomos nuo jos energetikos išteklių tiekimo.
Baltarusijos vyriausybė sausio 1 dieną įvedė muito mokestį naftai, transportuojamai Baltarusijos naftotiekiais, kurie yra Baltarusijos nuosavybė", - trečiadienį Minske pareiškė šalies ministras pirmininkas Sergejus Sidorskis.
"Šis muito mokestis apskaičiuotas, sausį jį sudarys 45 doleriai už 1 toną naftos", - pažymėjo S.Sidorskis.
Rusijos ekonomikos plėtros ir prekybos ministerijos (EPPM) nuomone, Baltarusijos įvestas mokestis Rusijos naftai, transportuojamai per kaimynės teritoriją, prieštarauja Maskvos ir Baltarusijos prekybos susitarimams.
EPPM spaudos tarnybos pranešime, išplatintame ketvirtadienį, sakoma, kad šių priemonių Minskas ėmėsi nepasikonsultavęs su Rusija.
Šaltinis Rusijos vyriausybėje savo ruožtu pareiškė Rusijos agentūroms, jog "mėginant įvesti tokias normas atgaline data visiškai nepaisoma civilizuotų prekybos taisyklių, priimtų pasaulyje".
"To neleido sau daryti niekas ir neleidžia daryti nė viena šalis pasaulyje", - pažymėjo šaltinis.