Jungtinės Valstijos pirmą kartą nusiuntė savo geriausius naikintuvus į Rusiją, oro šventę. Kadangi Prancūzijos oro šventę Vašingtonas stipriai boikotavo, jos sąskaita JAV padarė didžiulę Maskvos kasmetinės oro šventės reklamą.
Džiūgaujantys Rusijos aukšto rango pareigūnai teigė, jog lėktuvų F-15, F-16 ir bombonešio B-52 dalyvavimas Maskvos šventę pavertė prestižiškiausiu metų renginiu. Paprastai ši šventė, palyginti su panašiais Vakarų Europos renginiais, nebūdavo kažkuo išsiskirianti.
Prezidentas Vladimiras Putinas nuo pakylos stebėjo, kaip Rusijos ir JAV naikintuvai atliko sudėtingus akrobatinius triukus Maskvos priemiestyje.
Pentagonas uždraudė tradicinius karo pilotų oro pasirodymus "Le Bourget" šventėje Prancūzijoje. Tai atrodo kaip sąmoningas įžeidimas dėl Prancūzijos pareiškimo prieš JAV vadovaujamą karą Irake.
Rusija taip pat priešinosi JAV karinėms operacijoms Irake, tačiau ji sugebėjo sumaniai išlikti Vašingtono pusėje.
Rusijos aukšto rango pareigūnai, girdami pritrenkiantį JAV pasirodymą oro šventėje, parodė, jog jie nesuprato situacijos ironiškumo - daugelis šių veiksmų buvo atliekami Irako karo pradžioje.
Renginyje Rusijos aviacijos atstovai turėjo retą galimybę pamatyti modelio F-15 naikintuvą, kuris yra didelis Rusijos Su-30 modelio konkurentas pasaulio ginklų rinkoje.
"Stebėdami abu šiuos modelius, mūsų ir amerikiečių modeliuotojai gali pasisemti naujų idėjų", - pareiškė Rusijos "Sukhoi" lėktuvų gamintojų asociacijos generalinis direktorius Michailas Pogosjanas.
Maždaug 57 proc. Rusijos ginklų pardavimų pasaulinėje rinkoje sudaro reaktyviniai naikintuvai, tarp jų modelis Su-30, o pagrindinės klientės yra Kinija ir Indija.
Jei ginklų eksportas ir toliau vystysis tokiu tempu, Rusija gali pasiekti ar net sumušti 2002 metų rekordą, kai per "Rosoboronexport" buvo parduota ginklų už 4,8 mln. JAV dolerių. Ši valstybės valdoma įmonė yra pagrindinė Rusijos ginklų tiekėja pasaulio rinkoms.
Reuters-ELTA