57-erių metų vyrui, kuris dėl sudėtingos sveikatos būklės buvo pripažintas netinkamu gauti žmogaus donoro širdį, persodinama kiaulės širdis. Vyriškiui kelis mėnesius buvo prijungtas dirbtinės kraujo apytakos ir plaučių vėdinimo aparatas – tad ši operacija tapo jo vienintele viltimi gyventi.
Naujųjų metų išvakarėse leidimą atlikti operaciją šalies Maisto ir vaistų administracija suteikė išimties tvarka. Šiuo metu atidžiai stebimas medikų vyras sveiksta, tačiau ar organizmas gyvūno širdies neatmes, medikai pasakyti kol kas negali.
„Tokia operacija dar niekada nebuvo atlikta žmogui ir norėčiau manyti, kad suteikėme jam daugiau galimybių, negu tęsiant įprastą terapiją. Tačiau ar dienai, savaitei, ar metams – to nežinau“, – sako chirurgas Bartley Griffith.
Vyrui persodinta kiaulės širdis ne paprasta, o genetiškai modifikuota taip, kad žmogaus organizmas ją priimtų. Į kiaulių genomą buvo įterpti šeši žmonių genai, lemiantys audinių suderinamumą. Medikai sako, kad operacija vainikavo daugelio metų tyrimus. Praėjus trims dienoms po sudėtingos operacijos, vyras sėkmingai sveiksta.
„Jis prabudo, sveiksta ir kalbasi su slaugytojais. Tikimės, kad jis ir toliau sėkmingai sveiks“, – teigia B. Griffith.
Kiaulės laikomos idealiais donorais žmonėms dėl panašaus dydžio, spartaus augimo ir vislumo. Žmonėms jau kurį laiką persodinami kiaulių širdies vožtuvai, o kiaulės odos transplantai naudojami gydant smarkiai apdegusius pacientus.
Pernai sėkmingai persodintas ir modifikuotas kiaulės inkstas. Jeigu modifikuota kiaulės širdis prigis – tai gali tapti revoliuciniu proveržiu medicinoje. Jungtinėse Valstijose laukdami širdies donoro, kasdien miršta 17 žmonių. Iš viso širdies persodinimo laukia daugiau nei 100 000 amerikiečių.