• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du JAV astronautai trečiadienį daugiau kaip septynias valandas dirbo atvirame kosmose - tvarkė Tarptautinės kosminės stoties (TKS) saulės baterijas.

REKLAMA
REKLAMA

Astronautai Patas Forresteris (Patas Foresteris) ir Steve'as Swansonas (Stivas Svonsonas), kurie į TKS sekmadienį atskrido NASA daugkartiniu erdvėlaiviu "Atlantis", įvykdė antrą numatytą TKS statybos ir tikrinimo užduotį atvirame kosmose. Iš viso per 13 dienų truksiančią "Atlantis" misiją astronautai į atvirą kosmosą turi išeiti keturis kartus.

REKLAMA

P.Forresteris ir S.Swansonas pusantros valandos dirbo prie senųjų, 73 m ilgio saulės baterijų, kurias rengė, kad ketvirtadienį jas būtų lengviau visiškai suskleisti, nurodė NASA. Jiems pavyko sulankstyti tik 13 iš 31,5 segmento, o kiti ketvirtadienį bus suskleisti naudojantis nuotoliniu valdymu.

REKLAMA
REKLAMA

Suskleidus šias saulės baterijas P6, ant naujųjų kris daugiau saulės šviesos, ir galiausiai TKS elektros gamybos potencialas padidės iki 14 kilovatų. To pakaks, kad elektra būtų aprūpintos naujos europiečių ir japonų mokslinės laboratorijos, kurios dar turi būti pastatytos.

Astronautai taip pat tvarkė lankstą "Solar Alpha", dėl kurio naujosios baterijos galės gręžiotis į saulę, bet paliko jį blokuotą. Tie blokai bus nuimti per kitą išėjimą į atvirą kosmosą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Minėtiems astronautams dirbant atvirame kosmose, jų veiksmus koordinavo misijos specialistas Jimas Reilly (Džimas Reilis), o pilotas Lee Archambaultas (Li Arčamboltas) valdė TKS "roboto ranką".

Tuo tarpu vadas Fiodoras Jurčichinas ir skrydžio inžinieriai Olegas Kotovas ir Claytonas Andersonas (Kleitonas Andersonas) į TKS gabeno naujas atsargas, o į "Atlantis" - krovinį, kuris turi būti išsiųstas į žemę.

REKLAMA

Kitas išėjimas į atvirą kosmosą numatytas penktadienį; jo metu astronautai bandys užtaisyti plyšį "Atlantis" termoizoliaciniame sluoksnyje, kuris ties vienu varikliu atsirado starto metu praėjusį penktadienį. Teoriškai tai galėtų kelti pavojų po išoriniu sluoksniu esančioms grafito struktūroms, kai erdvėlaivis grįš į žemės atmosferą.

REKLAMA

NASA nori, kad astronautai prispaustų dangos atplaišą.

NASA neteikia didelės reikšmės susirūpinimui dėl šio plyšio. Tačiau toks pažeidimas kelia tam tikrą susirūpinimą, nes 2003 metų vasarį daugkartinis erdvėlaivis "Columbia" dėl termoizoliacinio sluoksnio skilimų, kurie atsirado starto metu, į sparną atsitrenkus nuo kuro bako atplyšusiems termoizoliacinės dangos gabalams, grįždamas į žemę suiro.

Tada žuvo visi septyni "Columbia" astronautai, beveik pustrečių metų buvo sustabdyta daugkartinių erdvėlaivių programa. Per tą laiką NASA stengėsi išspręsti šią problemą - modifikavo išorinius kuro bakus ir nustatė termoizoliacinės dangos patikrinimo kosmose procedūras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų