Japonijoje viešintis H.Harrisas kalbėjo apie naujausią Šiaurės Korėjos balistinės raketos bandymą, sukėlusį dar daugiau nerimo dėl šalies ginkluotės plėtojimo tempo.
Pchenjanas sekmadienį paleido kol kas ilgiausią nuotolį nuskriejusią balistinę raketą, ir tvirtino, kad ji gali nešti „sunkiąją branduolinę kovinę galvutę“. Šiaurės Korėja siekia sukurti balistinę raketą, pajėgią smogti branduoliniais užtaisais taikiniams JAV žemyninėje dalyje.
Pernai Pchenjanas surengė du branduolinius bandymus ir suintensyvino savo raketų bandymų programą, nors Jungtinės Tautos yra paskelbusios Šiaurės Korėjai griežtų sankcijų paketą, ribojantį šios šalies galimybės gauti užsienio valiutos. Šiaurės Korėjos režimo vadovui Kim Jong Unui reikalingos lėšos, kad galėtų finansuoti savo ginklavimosi ambicijas.
„Kiekvienas jo bandymas yra sėkmingas, nes Šiaurės Korėja dar vienu žingsniu priartėja prie galimybės pasiųsti raketą su branduoline galvute į bet kurią pasaulio vietą“, – teigė H.Harrisas.
„Privalau manyti, kad Kim Jong Uno tvirtinimai yra teisingi, nes žinau, kad jo siekiai tikrai yra tokie... Dėl to mes visi dabar turėtume skubiai spręsti šią problemą“, – pridūrė jis.
JAV nurodė, kad sekmadienį paleista raketa nukrito netoli Rusijos teritorijos, bet Maskva vėliau patikino, kad ji nukrito į vandenyną, maždaug už 500 km nuo sausumos, tad jokio pavojaus esą nebuvo.
Vis dėlto H.Harrisas pabrėžė, kad Kinija ir Rusija, senos Pchenjano sąjungininkės, jau nebegali to ignoruoti.
„Pavojingas Šiaurės Korėjos elgesys kelia grėsmę ne vien Korėjos pusiasaliui... tai yra grėsmė Kinijai, grėsmė Rusijai“, – pareiškė jis per akademinį forumą Tokijuje.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo ruožtu sakė, kad Pchenjano bandymas buvo pavojingas, tačiau perspėjo nebandyti „įbauginti“ Šiaurės Korėjos.
H.Harrisas Tokijuje lankosi, kad su japonų pareigūnais aptartų padėtį Šiaurės Korėjoje ir kitas problemas. Antradienį jis susitiko su Japonijos premjeru Shinzo Abe.
Admirolas paragino šalis „padidinti sankcijas“ Šiaurės Korėjai ir pakartojo, kad pasaulis turi „padėti Kim Jong Unui susivokti, o ne parklupdyti jį ant kelių“.
Po Šiaurės Korėjos surengto naujausio raketos bandymo JAV, Japonija ir Pietų Korėja sušaukė JT Saugumo Tarybos susitikimą dėl spaudimo Pchenjanui pakeisti kryptį ir atsisakyti savo raketinės ir branduolinės programų.
Anksčiau šį mėnesį Japonijos jūroje buvo surengtos karinio laivyno pratybos, o JAV kovinės grupės priešakyje buvo lėktuvnešis „USS Carl Vinson“. Be to, jose dalyvavo ir Pietų Korėjos bei Japonijos orlaiviai.
Pranešama, kad „USS Carl Vinson“ tebepatruliuoja šiame regione.