Paskutinysis „Jaunos muzikos“ festivalio renginys „eFINE“, įvyksiantis balandžio 28 d., 22 val. Šiuolaikinio meno centre – tai reta proga vienoje scenoje išvysti ir išgirsti įdomiausius gyvai grojančius lietuviškosios elektronikos kūrėjus.
Visi penki koncerte pasirodantys atlikėjai ir kolektyvai – itin skirtingi, išradingi ir kiekvienas savaip derinantys klubinės bei eksperimentiškesnės elektronikos bruožus: tai elektroninio post-roko meistrai „FusedMARc“, dub ir laužytų ritmų žinovai „Dublicate“, minimal techno ir trance specialistas Mookid, laužytų ritmų čempionas lietuviškoje muzikoje IJO (atvykstantis į festivalį specialiai iš Londono) ir paslaptingasis projektas „Ashoka After Sound“.
Mookid kompozicijoms, liudijančioms lietuviškos techno scenos gyvybingumą, būdingas gilus ir melodingas skambesys, paveiktas įvairiausių elektroninių stilių nuo psy trance iki deep house; ši muzika puikiai skamba ir šokių aikštelėse, ir namuose.
„Naujojo dub“ kolektyvo „Dublicate“ muzika paskandina pulsuojančiose boso linijose, reverberacijose ištirpusiuose gitaros garsuose ir sinkopuotuose būgnų ritmuose. Be to, jų kūryboje šie esminiai jamaikietiškojo dub elementai sulydomi su kitų elektroninės muzikos žanrų (electro, drum’n’bass, eksperimentinės elektronikos) įtakomis, šitaip migruojant į moderniojo dubstep ir kitas garso teritorijas, kurioms dar nerasta pavadinimo. Grupės pasirodymus palydi čia pat gyvai kuriamos vaizdo projekcijos.
IJO, kūrybinį kelią pradėjęs dark ambient ir drum’n’bass stilių sankirtose, vėliau palinko prie lengvesnių, platesnei auditorijai prieinamesnių IDM muzikos atmainų; subtiliai komponuojamose jo garsinėse atmosferose kiekvienas rasdavo ko norėdavo – nuo easy listening iki džiazo atgarsių. O štai paskutinysis IJO minialbumas tapo tikru netikėtumu jo muziką pamėgusiai publikai: idiliškus garsovaizdžius pakeitė pats tirščiausias drill’n’bass – itin detalizuoti karpyti ritmai, sudėtingas daugiasluoksnis skambesys ir didžiulis energijos krūvis.
Grupė „FusedMARc“ laikoma vienu įdomiausių šiandieninės Pabaltijo elektronikos atstovų. Užburiantis vokalas, nepaliaujamai nervus braižantys gitaros efektai, iš elektroninių garsų jūros išnyrantys ir ten vėl paskęstantys būgnų ritmai, keistus jausmus žadinančios gyvai kuriamos vaizdo projekcijos... Naujausiuose pasirodymuose grupė tolsta nuo susiklosčiusių intelektualiosios elektronikos standartų, jų muzikoje atsiranda vis daugiau sunkesnių alternatyviosios gitarinės muzikos akcentų. „FusedMARc“ muzika veda mįslingais tuneliais į kitokį pasaulį, pilną harmonijos ir kontrastingų prieštarų.
Apie tai, kas pasirodo (nors ir ne patį pirmą kartą) po „Ashoka After Sound“ vardu, žinoma nedaug. Kol kas galima pasakyti tiek, kad čia klausytojų lauks gan netikėtas elektroninės šokių muzikos elementų lydinys su fundamentaliais ir radikaliais garso tyrinėjimais, plėtojančiais vakarietiškojo avangardo tradiciją...
Šis baigiamasis „Jaunos muzikos“ festivalio renginys išties išskirtinis – ne vien dėl to, kad bus įvairu, spalvinga ir kupina gerų emocijų. Šių elektronikos kūrėjų produkcija yra tai, ką galime sau patiems ir visiems kitiems pasididžiuodami pristatyti: tai muzika, kuri „Pagaminta Lietuvoje!”