Šią savaitę Šiaulių universitete Rusų kalbos ir kultūros centre prasideda nemokami dalykinės rusų kalbos kursai pažengusiems. Norinčių skaičius viršijo visus centro vadovės Svetlanos Karavajevos lūkesčius. Vien per porą dienų nuo registracijos pradžios užsirašė apie 50 žmonių. Kas lemia tokį poreikį?
Visų negalėjo priimti
Pasibaigus registracijai į kursus, S. Karavajevos sąraše – 101 pavardė. Daugiausia – Šiaulių universiteto (ŠU) įvairių specialybių trečiakursių–ketvirtakursių. Vos išplatinusią skelbimą universiteto bendruomenei Rusų kalbos ir kultūros centro vadovę užvertė pageidaujančiųjų juos lankyti elektroniniai laiškai.
Tikslo priimti visus norinčius S. Karavajevai teko atsisakyti, mat kursus ves tik ji viena, fiziškai nepajėgtų. Jau dabar sudarytos keturios grupės, su kiekviena dirbs kartą per savaitę. Iš viso kursams numatytos 32 valandos.
„Žinoma, matant poreikį, būtų galima samdyti papildomai dėstytojų. Tačiau kol kas kursus kofinansuoja fondas „Russkij mir“ ir dėstymas – viena iš tiesioginių mano pareigų. Tokie kursai organizuojami pirmą kartą. Jei matysiu, kad šiauliečiams jie reikalingi, gal ateityje bus galima prašyti fondo juos papildomai finansuoti“, – svarsto S. Karavajeva.
Baigusieji kursus gaus tai liudijantį sertifikatą. Centro vadovė neabejoja, kad šis dokumentas, kurį vėliau galima pateikti darbdaviui, vienas iš šiuose kursuose viliojančių dalykų.
Rusų kalba – užsienio kalba
S. Karavajeva sakė, kad daugiausia tarp norinčių lankyti kursus – ŠU socialinių mokslų fakulteto studentų.
„Paradoksalu, tačiau ilgus metus mūsų, rusų kalbos dėstytojų, į šį fakultetą neįsileisdavo. Rusų kalbos nebuvo siūloma mokytis net pasirinktinai, ją visiškai užgožė anglų kalba. Kol galiausiai neakivaizdžiai studijuojantys vyresnio amžiaus studentai rusų kalbos pareikalavo“, – pasakojo S. Karavajeva.
Dabar dalykinės rusų kalbos poreikis sparčiai auga. Įmonės vis dažniau ieško darbuotojų, kurie mokėtų ne tik anglų, vokiečių ar prancūzų, bet ir rusų kalbą.
„Atsižvelgiant į geopolitinę Lietuvos padėtį, manau, būtų labai pragmatiška mokytis rusų kalbos lygiagrečiai su kitomis užsienio kalbomis“, – sako S. Karavajeva
Rusų kalbos ir kultūros centro vadovė nedrįsta peikti mokyklose mokomos rusų kalbos lygio: „Mokytojai moko taip, kaip leidžia galimybės. Akivaizdu, kad rusų kalbai skiriama per mažai pamokų“. Ji primena, kad rusų kalba – penktoji tarp labiausiai paplitusių kalbų pasaulyje, rusiškai kalba apie 300 milijonų žmonių. Rusų – UNESCO oficialiai pripažinta dalykine kalba.
Kodėl lankysite rusų kalbos kursus?
Vaida BALČIŪNAITĖ, Šiaulių rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė:
– Man darbe rusų kalba nėra reikalinga, tačiau stebiu rinką. Vilniuje, Klaipėdoje darbdaviai šalia anglų vis dažniau reikalauja rusų kalbos žinių. Šiauliuose to reikalaujama kol kas rečiau, bet, manau, nebeilgai, juk rusų kalba ypač praverčia bendraujant su užsieniečiais.
Mokykloje gavau šios kalbos pradmenis, tačiau man to – maža. Anglų kalbą pradėjome mokytis anksčiau ir jos lygis buvo žymiai stipresnis nei rusų. Dviejų rusų kalbos pamokų per savaitę mokykloje – mažai, ne paslaptis, kad ir namų darbus daugeliui padeda ruošti tėvai.
Paulius PAKUTINSKAS, ŠU sociokultūrinės antropologijos trečiakursis:
– Rusų kalbos žinių man reikia studijoms – aplinkos tyrimams, juk visuomenėje yra įvairių tautinių mažumų. Teko pabuvoti stažuotėse Olandijoje, Belgijoje, pastebėjau, kad šalia angliškai kalbančiųjų beveik visada atsiranda rusakalbių.
Mano šeimos nariai, aplinkiniai gerai šneka šia kalba, todėl ir man norisi su jais bendrauti taisyklingai. Gailiuosi, kad mokykloje nejutau poreikio mokytis rusų kalbos. Džiaugiuosi, kad nemokami dalykinės rusų kalbos kursai atsirado Rusų kalbos ir kultūros centre. Juos pabaigę, gausime oficialų tai įrodantį dokumentą. Jį ateityje bus vertinga pridėti prie CV.
Sofija LIASUTYTĖ, ŠU gretinamosios kalbotyros magistrantė:
– Kol kas tik studijuoju, tačiau žinau, kad darbdaviams vis daugiau reikia darbuotojų, mokančių rusų kalbą.
Elvyra ARLAUSKAITĖ, ŠU anglų ir vokiečių filologijos trečiakursė:
– Rusų kalbos mokiausi nuo 6 iki 12 klasės, nesinori, kad kalba užsimirštų. Kuo daugiau moki kalbų, tuo tau naudingiau. Nežinai, kur gyvenimas tave nuves, tad mokėti susikalbėti – visuomet naudinga.
Marina Visockienė