Valstybinis jaunimo teatras jau antrus metus į savo erdvę įsileidžia jaunų, debiutuojančių dailininkų parodas, eksponuojamas pirmo ir antrojo aukštų fojė. 2004 metų pradžią Jaunimo teatre įprasmins dviejų solidų meninį įdirbį turinčių menininkų Raigardo Kudirkos ir Vlado Vėlyvio tapybos darbų paroda, kurios atidaroma ketvirtadienį (01.15) 18 val.
Šia dviejų labai skirtingų tiek biografija, tiek meniniu braižu kūrėjų paroda vidiniais saitais sujungia sąlygiškas parodos pavadinimas “Nuo sapno…”. 1966 metais Vilniuje gimęs Raigardas Kudirka kūrybinio kelio pradžia vadina vakarinę dailės mokyklą, kurioje gauti įgūdžiai suteikė jėgų atsilaikyti prieš žlugdančią sovietų armijos mašineriją. Su ironija prisimindamas tuos laikus, menininkas jam tekusias dailininko apipavidalintojo pareigas vadina puikiu trenažu. Per dvejus tarnybos armijoje metus išpiešęs visą karininkų klubo eksterjerą ir interjerą, taip pat daugybę “nuostabių” raudonų plakatų dailininkas į Vilnių parsivežė padėkos diplomą ir tikslų žinojimą, ko nori iš šio gyvenimo. 1987 m. išvykęs į Maskvą po ketverių metų grįžo su dizainerio diplomu.
Nuo 1988 m. Raigardas Kudirka dirbo reklamos srityje, kūrė portretus, tapybą ant sienų pagal užsakymus. Menininkas per dešimtį kūrybinės biografijos metų suformulavo sakralų terminą - “kūryba sau” - jį vartoja tik kalbėdamas apie kūrinius, kurie negali būti įkainoti materialiai, apie drobes, nutapytas ne darbo metu, apie paveikslus, kuriuose užkoduotas žinojimas, kada jie turi išeiti į viešumą kaip personalinė paroda neįprastoje, hipnotizuojančioje teatro erdvėje.
Apie į šią Jaunimo teatre įvyksiančią parodą atrinktus kūrinius Raigardas Kudirka prasitarė: “Savo darbų personažus, gan aiškias detales ir kartais spalvinį sprendimą aš dažnai susapnuoju - paryčiais. Tačiau sapno momentas per greitai dingsta. Bėgant laikui detalės ar objektai atsiranda kitose erdvėse. Jie keičiasi vietomis ir jau kūrybiniame procese įvyksta galutiniai pasikeitimai, kurie yra pakankamai toli nuo pirmosios vizijos. Kartais gaila, kad nepavyksta būtent jos užfiksuoti… Galbūt ką nors nustebins šioje parodoje atpažinti Niujorko XIX a. architektūros fragmentai, bet tai tik mano vaikystės atspindžiai - pats gyvenau panašiame name. O gal šis prisiminimas susimaišė su genuose užkoduota informacija, kurią gavau iš močiutės, gimusios XX a. pradžios Brukline? O gal tai paprasčiausias žavėjimasis kasdiene gatvės infrastruktūra?”
Antrasis Jaunimo teatre atidaromos parodos dailininkas Vladas Vėlyvis, gimęs Alytuje1948 m., trejų metų su tėvais buvo ištremtas į Rusiją. 1964-1968 m. mokėsi Sverdlovsko meno mokykloje, 1968 m. sugrįžo į Lietuvą, 1975-1981 m. studijavo Leningrado dailės akademijoje.
Iki 1997 m. Vladas Vėlyvis irgi dirbo reklamos srityje. Iš visų Lietuvoje ir užsienyje surengtų personalinių parodų dailininkas išskyrė ypač sėkmingą parodą, įvykusią 2000 m. Šveicarijoje, Bazelio miesto privačioje “Hilt” galerijoje. Šveicarus tąkart sužavėjo dailininko kūryboje dominuojanti meilės tematika, išreikšta drastiška siurrealizmo forma, turtinga simbolika, žmogaus ryšio su žeme ir kosmosu motyvas.
Vladas Vėlyvis sakė, kad įkvėpimo semiasi iš psichoanalitiko Carlo Gustavo Jungo veikalų. “Nuo sapno” kaip šios parodos Jaunimo teatre potekstę dailininkas mano praplėsti savo kūrybos nenuspėjamumu, įvairove ir daugialypumu.
Raigardo Kudirkos ir Vlado Vėlyvio paroda Jaunimo teatre bus eksponuojama iki kovo mėnesio.
I. D.