Nors šalies policijos įvykių suvestinėse „karaliauja“ smurto artimoje aplinkoje atvejai, netrūksta ir nužudymų. Jų Lietuvoje būna kone kas antrą dieną – šiais metais iki lapkričio 1-osios užregistruoti 154 nužudymai. Nerimą kelia ir tokia liūdna statistika, ir tai, kad vis dažniau žudikais tampa visai jauni asmenys – net ir nepilnamečiai.
Pasigedo svečias
Vilkaviškio apylinkės teismas nutarė mažiausiai 3 mėnesius laikyti suimtą nepilnametį E. A. (17 m.). Šis niekur nebesimokantis vaikinas įtariamas nužudęs to paties kaimo gyventoją Eugenijų S. (76 m.).
Taikaus būdo Eugenijus S. pastaruoju metu gyveno vienas. Jis ketino parduoti savo sodybą ir įsikurti kitur. Jau buvo sutarta ir su sodybos pirkėju, tačiau planuoto sandėrio išvakarėse pensininkas buvo nužudytas.
Tai paaiškėjo ne iš karto. Namo pirkėjas atvyko pas Eugenijų S. sutartu laiku, bet žmogelio namie nerado. Pamanęs, kad pensininkas kažkur išėjęs ir nežinia kada grįš, svečias išvyko, nutaręs atvykti kitą dieną.
Kitą dieną pirkėjas, prisistatęs rytą, sodybos šeimininko vėl nerado. Pasidairęs žmogus kieme pastebėjo dėmes, panašias į kraujo. Neabejingas vyras pranešė į policiją, kad įtaria nelaimę.
Į Opšrūtus tuoj atvykę Vilkaviškio policininkai išgirdo, kad pensininkas bendraudavo su keliais vietos jaunuoliais, kartais su jais ir prie bendro stalo pasėdėdavo. Taip policininkų akiratyje atsidūrė du jauni bičiuliai – nepilnametis E. A. ir pora metų už jį vyresnis Ernestas V. (19 m.). Pastarasis, kaip teigė opšrūtiečiai, yra Eugenijaus S. artimos draugės anūkas.
Lavonas slėptas
Prireikė vos poros valandų, ir policininkai paskelbė ne tik suradę pradingusio pensininko kūną, bet ir pradėję ikiteisminį tyrimą dėl nužudymo. Mat apleistoje fermoje po betonine perdengimo plokšte surastas Eugenijaus S. kūnas aiškiai išdavė, kad žmogus tapęs smurto auka. Sužalojimų aptikta nelaimėlio galvoje.
Slėptą pensininko kūną policininkams parodė patys jau minėti jaunuoliai. Jie buvo nugabenti į areštinę. Vėliau Ernestas V. buvo išleistas, o jaunesnysis jo bičiulis suimtas.
Nors nusikaltimo detalės iki galo dar neatskleistos, tačiau jau nustatyta, kad nužudymo išvakarėse abu jaunuoliai viešėjo pas Eugenijų S., tądien gavusį pensiją. Dosnus šeimininkas davė pinigų šiems gerai pažįstamiems jaunuoliams, kad jie nupirktų jam šio bei to. Tarp pirkinių buvo ir alkoholio, skirto tądien susidariusiai trijų žmonių kompanijai, nepaisant didžiulio jų amžiaus skirtumo.
Kas supykdė apgirtusį 17-metį, kol kas dar tikslina nusikaltimo tyrėjai. Jie teigia, kad rimtos priežasties smurtui prieš pensininką greičiausiai nebuvo. Esą alkoholis iškreipė nepilnamečio suvokimą, ir vaikinas, vienu momentu tapęs agresyvus ir puolęs paskui į kiemą išėjusį namų šeimininką, keliskart smogė jam į galvą kumščiais, spardė. Sužalojimai buvo lemtingi.
Anot tyrėjų, prieš pensininką smurtavo tik nepilnametis. O draugas nusikaltimo bendrininku tapo dėl to, kad padėjo sugėrovui nutempti nužudytojo kūną į už daugiau nei puskilometrio esančias buvusias fermas ir paslėpti, o paskui nepranešė apie nusikaltimą į policiją.
Visi labai jauni
Opšrūtuose pasklidus žiniai apie pensininko nužudymą, vietos gyventojai beveik nenustebo dėl įtariamojo E. A. Mat šis nepilnametis savo agresyviu elgesiu rūpesčių kėlė jau anksčiau. Jis vagiliavo ir smurtavo. Jaunuolis kartą jau teistas už vagystes. Kaime jo prisibijota. Kita vertus, ne vienas linkęs pabrėžti, kad E. A. užaugo tik su tėvu, nes motina seniai mirusi, be to, nepilnamečiui tekę ragauti ir globos namų duonos.
Įtariamo žudiko pagalbininkas Ernestas V. kaime užsitarnavęs geresnių vertinimų. Jis apibūdinamas kaip ramaus būdo jaunuolis, tačiau dažnokai išgeriantis ir lengvai pasiduodantis kitų įtakai. Esą jo elgesys pablogėjęs tik susidėjus su E. A. – vaikinas pradėjęs blogiau mokytis, valkiotis naktimis.
Pensininko nužudymą tiriantys Vilkaviškio policininkai skaičiuoja, kad tai jau trečias nužudymas rajone šiais metais, ir liūdnai skelbia, jog visais atvejais įtariamieji – itin jauni vaikinai. Štai sausį Kybartų seniūnijos kaime 22 metų jaunuolis nužudė pusamžę kaimynę ir kėsinosi išžaginti jos paauglę dukterį, rugsėjį Virbalyje 17-metis apiplėšė ir nužudė pusamžį praeivį, o dabar štai – 17-mečio mirtinas išpuolis Opšrūtuose.
„Dauguma tėvų yra numoję ranka į savo vaikų auklėjimą, nes savo atžaloms jie nėra autoritetas ir nesugeba drausminti tik žodžiu. O jeigu imasi diržo, tai tuoj sulaukia vaikų teisių gynėjų pasmerkimo, policijos sankcijų, teismo bausmių, spaudos dėmesio. Todėl tėvai labiau linkę tylėti, o mūsų jaunoji karta ir auga be jausmų, be supratimo apie pareigą ir atsakomybę“, – savo nuomonę „Akistatai“ dėstė Pilviškių seniūnijos, kuriai priklauso Opšrūtų kaimas, darbuotojos.
Daug agresijos
Nužudymų nemažėja ir dėl to, kad vis daugiau žmonių turi psichikos sveikatos problemų. Pavyzdžiui, kai kurių vaikų globos namų darbuotojai jau neslepia, kad esą net du trečdaliai jų globotinių yra bent kartą buvę psichiatrų pacientai, vartoję šių specialistų rekomenduotus medikamentus. Tokiems globotiniams svetimas gebėjimas sveikai suvokti aplinką, tvardytis, o smurtas jiems – kaip savaime suprantama, net būtina kasdienybė, kaip ir daugumai suaugusiųjų.
Šie teiginiai iliustruojami faktais. Štai neseniai Anykščių apylinkės teismas nutarė mažiausiai 3 mėnesiams suimti Aknystų kaime esančių socialinės globos namų gyventoją Vilmantą M. (37 m.), nes jis įtariamas nužudęs savo likimo draugą Deividą L. (37 m.) ir sunkiai sužalojęs taip pat šių namo globotinį Sergejų P. (26 m.).
Psichikos negalią turinčių vyrų ginčas kilo pavakare pačiuose globos namuose, kambaryje. Viskas įvyko taip greitai, kad įstaigos budėtojai, monitoriuose pamatę patalpas stebinčių vaizdo kamerų užfiksuojamą vaizdą, buvo jau bejėgiai ką nors pakeisti. Budėtojai matė, kaip iš vieno kambario išvejami du globotiniai, buvę jame vos kelias sekundes, o juos grėsmingai išveja Vilmantas M., rankoje laikydamas peilį.
Netrukus tapo aišku, kad Vilmantas M. savo svečius sužalojęs peiliu. Deividas L. tuoj pat mirė dėl durtinių žaizdų nugaroje, pilve ir krūtinėje, o Sergejui P. medikų pagalbos prireikė dėl dūrio peiliu į pilvą.
Įtariamasis Vilmantas M. iškart buvo išgabentas į areštinę. Nustatyta, kad globotinis buvo šiek tiek neblaivus – 0,5 promilės alkoholio kraujyje. Kur ir ką jis gėręs, rūpėjo ir įstaigos darbuotojams, ir policininkams. Pirminiais tyrimo duomenimis, mirtinas konfliktas ir kilęs dėl alkoholio: vienas globotinis pažadėjęs nupirkti alaus, bet pažado neištesėjęs.
Suimtas Vilmantas M. tikina, kad nuo savo agresyvių svečių jis tąkart peiliu tik gynęsis.
Tarp Vilmanto M. ir Deivido L. anksčiau jau ne kartą buvę konfliktų. Abu jie, anot darbuotojų, konfliktiški, agresyvoki. Tai rodo ir jų praeitis: dabar jau nužudytas Deividas L., teismo pripažintas esąs neveiksnus, šių metų gegužę Vilniuje, viename prekybos centre, grasino peiliu ir įkaitu buvo paėmęs apsaugos darbuotoją bei reikalavo 50 000 litų, bet greitai buvo nuginkluotas ir sulaikytas, o dabar suimtas Vilmantas M. jau 2 kartus teistas už žmogaus sužalojimą iš chuliganiškų paskatų.
Skatina alkoholis
Niekam seniai ne naujiena, kad daugiau nei 90 procentų nužudymų susiję su alkoholio paveiktais žmonėmis. Promilės ne paskutinį vaidmenį atliko ir kilus minėtam konfliktui Aknystų globos namuose, ir prieš pensininką Opšrūtuose. Ne išimtis yra ir dar vienas pastarųjų dienų žiaurus nusikaltimas – darbingo vyro nužudymas Klemiškės kaime (Klaipėdos r.).
Už grotų atsidūrė jaunas šio kaimo gyventojas Tomas T. (29 m.). Jis įtariamas per išgertuves nužudęs savo bičiulį Rimą B. (40 m.). Abu vyrai neretai susėsdavo išgerti. Iškart po įvykio pareigūnai negalėjo išgirsti apie mirtino konflikto priežastis, nes ir įtariamasis, ir liudininkais tapę kiti sugėrovai buvo labai girti.
Negyvą Rimą B. savo namuose, lovoje, naktį aptiko jo tėvas. Nekilo abejonių, kad nelaimėlis patyręs smurtą, nes jo veidas buvo kruvinas. Ekspertai netrukus nustatė ir daugiau kūno sužalojimų.
Irena ZUBRICKIENĖ