Šiuo metu su aktyviais koronaviruso protrūkiais ugdymo įstaigose sietini keli šimtai Covid-19 atvejų. Tačiau skiepų nuo koronaviruso vaikai gauti negali – skiepijami tik tie, kuriems yra ne mažiau nei 16 m.
Kitos trys vakcinos yra skirtos suaugusiems žmonėms, tačiau jų gamintojai šiuo metu atlieka įvairius klinikinius tyrimus ir aiškinasi, ar vakcinos yra tinkamos naudoti ir vaikams.
Siūlo skiepyti vaikus
Profesorius, gydytojas-pediatras Vytautas Usonis teigia, kad vaikus vakcinuoti nuo Covid-19 reikėtų. Pasak specialisto, pirmiausia verta atsikratyti įpročio lyginti sergančius vaikus su sergančiais suaugusiaisiais – Covid-19 vaikams nėra nieko nereiškianti liga.
„Visad kalbu kaip vaikų gydytojas – kodėl mes lyginame sergantį vaiką su sergančiu suaugusiuoju? Kad ir apie Covid-19 kalbant, sako, vaikai serga rečiau, vaikai serga lengviau. Tai kodėl mes lyginame sergantį vaiką su sergančiu suaugusiuoju? Tai palyginkime sergantį vaiką su sveiku vaiku. Ir kokia yra gyvenimo kokybė, kur yra sergantis vaikas ir kokia yra gyvenimo kokybė kur visi vaikai yra sveiki“, – tv3.lt komentuoja V. Usonis.
Profesorius sako, kad išties pastebima, jog sunkios Covid-19 formos vaikams yra retesnės, tačiau jų vis tiek pasitaiko. Pasak gydytojo, jau dabar pastebima, kad koronaviruso infekcija vaikams gali sukelti ilgalaikių pasekmių.
„Šiandien nepakankamai žinoma apie ilgalaikes pasekmes, ypač persirgusių lengvomis formomis, bet yra pirminių duomenų apie tai, kad vaikams tai nėra nekalta liga. Sutrinka jų kognityvinis vystymasis, jei sunkiau mokosi, vėliau kalbėti pradeda – tokios tendencijos. Vaikams tai nėra nekalta, nesunki infekcija“, – sako V. Usonis.
Vaikus nuo Covid-19 taip pat reikėtų skiepyti dėl to, kad vaikų skiepijimas galėtų padėti greičiau pasiekti visuotinį imunitetą.
„Vaikai, žiūrint, kokią amžiaus grupę paimsi, sudaro vos ne penktadalį mūsų visuomenės. Aišku, jei kalbame apie visuomenės imunitetą, vaikai vaidina tikrai didelį vaidmenį visuomenės imuniteto kūrime“, – komentuoja V. Usonis.
Užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplinskas taip pat pabrėžia, kad nors vaikai Covid-19 ir platina kiek lėčiau, visgi, epidemijos plitime jie vis tiek dalyvauja.
„Aišku, kad vaikai gali užsikrėsti šia infekcija ir gali ją pernešti tiek vaikas vaikui, tiek vaikas suaugusiam. Norint gerai valdyti ją (infekciją – aut. past.), jau nekalbant apie infekcijos eliminavimo tikslą, kuris dar yra labai tolimas, bet norint geriau ją valdyti, vaikai yra svarbūs epidemijos procese plintant virusui.
Kitas dalykas, vaikai serga mažiau, užsikrėtę vaikai iš kvėpavimo takų išskiria mažiau viruso, tuo pačiu jie yra mažiau užkrečiami, bet jie gali dalyvauti epidemijos procese ir dalyvauja. Antra, deja, net ir kai kurie vaikai gali sirgti sunkiai ir gali neišgyventi“, – tv3.lt komentuoja S. Čaplinskas.
Profesorius teigia, kad logiškiausia pirma būtų skiepyti paauglius, mat jie prie viruso plitimo prisideda beveik taip pat, kaip suaugusieji.
„Dabar esama situacija rodo, kad paaugliai platina virusą lygiai taip pat efektyviai kaip ir suaugę. Pirmiausia eitų kalba apie paauglius. Mažesni vaikai yra mažiau imlūs infekcijai ir mažiau ją skleidžia“, – sako S. Čaplinskas ir priduria, kad tai, kokio amžiaus vaikai bus skiepijami, priklausys nuo atliktų klinikinių tyrimų rezultatų.
Vakcinos vaikams visad patvirtinamos tik vėliau
Vakcinavimo nuo Covid-19 procesas prasidėjo dar pernai, tačiau skiepytis nuo koronaviruso Lietuvoje galima tik vyresniems nei 16 m. amžiaus asmenims.
Profesorius V. Usonis pasakoja, kad pasaulyje yra įprasta, jog pirmiausia naujos vakcinos būna naudojamos tik suaugusiųjų vakcinacijai. Ir tik tada, praėjus kuriam laikui būna keliama diskusija dėl tų pačių vakcinų naudojimo ir vaikams.
„Tai yra visiškai įprasta praktika, su labai retomis išimtimis. Visada yra taip, kad pirma skiepijami suaugusieji, aišku, priklausomai nuo vakcinos paskirties, nuo saugusių žmonių imuniteto. Bent jau pirmos fazės saugumo tyrimai visada atliekami tik su suaugusiais, taip buvo ir su Covid-19 vakcinomis.
Jei prisimenate, buvo nuo 18 m. iki 55 m. amžiaus pirma grupė. Jeigu ten viskas tvarkoje, tada išplečiamas skiepijimas į vadinamas jautrias grupes. Covid-19 atžvilgiu – buvo išplėsta į vyresnio amžiaus grupes jau trečios fazės tyrimais nelaukiant pabaigos su jaunais suaugusiais“, – aiškina V. Usonis.
Profesorius S. Čaplinskas pabrėžia, kad vakcinos nuo Covid-19 buvo sukurtos ypatingai greitai, o ir bandomos pirmiausia jos buvo su sveikais suaugusiais savanoriais. Taip pat, kaip sako ekspertas, senjorams skiepytis „AstraZeneca“ vakcina nebuvo rekomenduojama vien dėl to, kad vakcina nebuvo išbandyta su senjorais.
„Trečios stadijos klinikiniuose tyrimuose nedalyvavo senjorai. Vėliau, kai buvo išplėsta ir į senjorų grupę, tuomet tapo aišku, kad ir šiems žmonėms vakcina yra efektyvi. Atitinkamai, vakcinų bandyme nedalyvavo nėščios moterys, bet skiepijant realiam gyvenime, neišvengiamai pasitaikydavo atvejų, kad moteris nežinojo, kad yra pastojusi ir gavo skiepą.
Paskui analizė rodo, kad tai buvo saugu ir ne tai kad nepakenkė naujagimiui, bet net antikūnai perduoti naujagimiui. Manau, kad lygiai taip pat, kai bus plečiami klinikiniai tyrimai, prognozuoju, kad ir nėščiosioms gali būti rekomenduojama vienos ar kitos vakcinos. Atitinkamai su skirtingo amžiaus vaikais. Vakcinos kuriamos ir bandomos labai atsakingai. Lengva ranka ypatingoms grupėms, kaip vaikai ar kaip nėščios moterys, vakcinos nėra skiriamos“, – komentuoja S. Čaplinskas.
Pasak V. Usonio, visų vaistų ir vakcinų registracija trunka ilgiau, jei preparatai būna registruojami kaip tinkami vaikams.
„Kad neužlaikytų registracijos, pirmiausia yra registruojama suaugusiems, kaip ir su Covid-19 vakcina atsitiko, o vėliau užbaigiami tyrimai su vaikais ir tada registruojama taip vadinama indikacija – vaistas arba vakcina yra užregistruoti, bet užregistruoti galima papildomą indikaciją dėl vaikų, kūdikių, nėščiųjų skiepijimo“, – komentuoja V. Usonis.
Pasak profesoriaus, nėra pagrindo teigti, kad šiuo metu patvirtintos vakcinos galėtų būti netinkamos vaikų skiepijimui. Tačiau tai turi būti patvirtinta klinikiniuose tyrimuose su vaikais.
„Jeigu ta vakcina sukurta suaugusiems, faktiškai nėra jokių teorinių prielaidų, kodėl ši vakcina vaikams turėtų būti kuo nors sunkiau toleruojama ar panašiai. Lyginant su kitomis vakcinomis, arba vaikų dozės būna tokios pat, kaip suaugusių, arba kai kurių vakcinų kūdikių dozės yra didesnės negu suaugusiųjų“, – sako V. Usonis.
EVA pradėjo svarstyti galimybę leisti skiepyti 12–15 metų vaikus
Europos vaistų agentūra (EVA) pirmadienį pradėjo svarstyti galimybę suteikti leidimą skiepyti 12–15 metų vaikus bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurta vakcina nuo Covid-19.
„EVA praneš apie savo vertinimo rezultatus, kurių tikimasi birželį, nebent prireiks papildomos informacijos“, – sakoma Amsterdame įsikūrusios agentūros pranešime.
Minėtos kompanijos penktadienį pranešė pateikusios atitinkamą prašymą Europos Sąjungos farmacijos priežiūros tarnybai. Panašus prašymas balandį buvo pateiktas JAV tarnyboms.
Bendrovės naujausią prašymą pateikė EVA, kad ši išplėstų dabar galiojantį leidimą vakciną platinti rinkoje esant ekstremaliai padėčiai ir kad būtų galima skiepyti „paauglius nuo 12 iki 15 metų amžiaus“, sakoma pranešime.
„BioNTech“ vadovas Uguras Sahinas (Uhuras Šachinas) ketvirtadienį sakė, kad šios amžiaus grupės vaikus bendrovės sukurtu preparatu tikriausiai būtų galima pradėti skiepyti nuo birželio.
Tyrimo duomenų vertinimas „vidutiniškai trunka nuo keturių iki šešių savaičių“, pridūrė jis.
Vaikų skiepijimas laikomas svarbiausiu kitu žingsniu kolektyvinio imuniteto ir pandemijos nutraukimo link. Galimybė imunizuoti vyresnius vaikus iki kitų mokslo metų pradžios taip pat sumažintų įtampą tėvams, priverstiems derinti nuotoliniu būdu besimokančių vaikų priežiūrą su savo darbu, rašo BNS.
„Labai svarbu sudaryti vaikams galimybę grįžti į įprastą mokyklinį gyvenimą ir leisti jiems susitikinėti su šeimos nariais ir draugais“, – Vokietijos savaitraščiui „Der Spiegel“ sakė U. Sahinas.
„BioNTech“ ir „Pfizer“ praėjusį mėnesį jau kreipėsi į JAV priežiūros tarnybas prašydamos skubos tvarka leisti skiepyti jų preparatu 12–15 metų vaikus.
Toks žingsnis žengtas „BioNTech“ ir „Pfizer“ kovo pabaigoje paskelbus, kad 3-ojo etapo klinikiniai jų vakcinos tyrimai su 12–15 metų vaikais parodė, kad jiems suteikiama 100 proc. apsauga nuo koronavirusinės infekcijos.
Abi kompanijos taip pat siekia kuo skubiau gauti leidimą skiepyti vyresnius nei šešių mėnesių vaikus.
„Liepą galėtų būti gauti pirmieji 5–12 metų asmenų rezultatai, o rugsėjį – jaunesnių vaikų rezultatai“, – pažymėjo U. Sahinas.
Jo teigimu, atliekami tyrimai „tekia daug vilčių“, kad „vakcinos suteikia vaikams labai gerą apsaugą“.
„AstraZeneca“ tyrimus sustabdė
Kovo pradžioje pradedanti klinikinius vakcinos tyrimus su vaikais pranešė ir JAV farmacijos bendrovė „Moderna“.Planuota, kad bandymuose dalyvaus apie 6 750 vaikų nuo šešių mėnesių iki 12 m. amžiaus.
„Mums malonu pradėti (vakcinos – aut. past.) mRNA-1273 2–3 fazės klinikinius bandymus su sveikais vaikais Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje. Šis pediatrinis tyrimas padės mums įvertinti mūsų Covid-19 vakcinos kandidatės potencialų saugumą ir imunogeniškumą šioje svarbioje jaunesnio amžiaus populiacijoje“, – sakė „Moderna“ vadovas Stephane'as Bancelis (Stefanas Banselis).
JAV sveikatos apsaugos pareigūnai sakė, kad tarp susirgusiųjų koronavirusine infekcija vaikų buvo mažiau nei suaugusiųjų, tačiau jie gali užsikrėsti ir platinti virusą. Daugumai užsikrėtusių vaikų pasireiškia tik lengvi ligos simptomai arba jų apskritai nebūna.
Pranešta, kad švietimo pareigūnai JAV jaučia didžiulį spaudimą kiek įmanoma greičiau atverti visas mokyklas, bet daugelis sako, kad reikia mobilių klasių ir trumpesnių mokslo dienų, kad būtų galima užtikrinti socialinio atstumo laikymąsi.
Dar balandžio pradžioje pranešta, kad Jungtinėje Karalystėje vykdyti „AstraZeneca“ vakcinos nuo Covid-19 klinikiniai bandymai su vaikais buvo laikinai sustabdyti, kol reguliuojančiosios institucijos vertina galimą ryšį tarp šio preparato ir kraujo krešulių susidarymo.
„Nors per pediatrinį klinikinį tyrimą saugumo problemų nekilo, netęsime vakcinacijos per šiuos bandymus, kol laukiame papildomos informacijos iš MHRA (JT Vaistų ir sveikatos produktų priežiūros agentūra) apie jos vykdomą retų trombozės/trombocitopenijos atvejų suaugusiems asmenims vertinimą“, – išplatintame pareiškime nurodė prie vakcinos kūrimo prisidėjęs Oksfordo universitetas.
Kompanija „Johnson & Johnson“ taip pat planuoja atlikti klinikinius tyrimus su 12–18 m. amžiaus vaikais.
Statistikos departamento pirmadienio duomenimis, ugdymo įstaigose fiksuoti 71 aktyvūs protrūkiai. Iš viso šiose ugdymo įstaigose šiuo metu nustatyti 403 Covid-19 atvejai.