Japonijos ministras pirmininkas Yasuo Fukuda sekmadienį pareiškė, kad ketina kitą mėnesį vykti į Olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją Pekine, ir nesusiejo šio klausimo su žmogaus teisių reikalais.
"Čia aš pirmą kartą oficialiai paskelbsiu, jog dalyvausiu Olimpiados atidarymo ceremonijoje", - sakė Y.Fukuda G-8 (Didžiojo aštuoneto) valstybių viršūnių susitikimo, vyksiančio šiaurės Japonijoje, išvakarėse.
Jis kalbėjo bendroje spaudos konferencijoje su atvykusiu į susitikimą JAV prezidentu George'u W.Bushu. Pastarajam tėvynėje teko atlaikyti kritikos bangą dėl sutikimo vykti į Pekiną.
Y.Fukudą dėl šio sprendimo taip pat kritikavo konservatyvieji parlamentarai, bet jis tvirtina matąs Kinijoje teigiamų pokyčių.
Japonijos ir Kinijos santykiai nėra paprasti. Pastaroji dažnai kritikuoja Japoniją dėl karo metais vykdytos agresijos.
"Japonija taip pat turi patirties būti kritikuojama už tam tikrą elgesį, - sakė Y.Fukuda. - Iš tiesų mes turėtume kukliai savęs paklausti, ar turime teisę ką nors prikišti Kinijai ar dar kam nors".
"Mes nenorime, kad Kinija būtų nelaiminga. Galų gale mes esame kaimynai, o jeigu kaimynams viskas gerai, tai ir Japonijai nuo to bus geriau", - kalbėjo Japonijos premjeras.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy anksčiau yra pareiškęs, jog gali nevykti į Olimpinių žaidynių atidarymą dėl Kinijos elgesio Tibete.
Savo galutinį sprendimą N.Sarkozy turėtų paskelbti Japonijoje, po derybų su Kinijos prezidentu Hu Jintao, kurį Y.Fukuda pakvietė į išplėstinį G-8 posėdį.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, jog į Pekiną rugpjūčio 8 dieną nevyks, bet visaip stengiasi sumenkinti savo sprendimo politinę reikšmę.
Y.Fukuda per savo politinę karjerą tapo žinomas kaip žmogus, dedantis daug pastangų pagerinti santykius su Kinija ir kitomis Azijos valstybėmis.
2001-2006 metais Kinija buvo nutraukusi visus aukšto lygio ryšius su Japonija dėl tuometinio premjero Junichiro Koizumi kasmetinių vizitų į Tokijo Jasukunio šventyklą, kurioje jis pagerbdavo žuvusiuosius per Antrąjį pasaulinį karą, o kartu ir Japonijos karo nusikaltėlius.