Daugelis japonų, išgyvenusių tragediją, iš šoko būsenos pereina prie įniršio. Beveik pusė milijono žmonių, atsidūrusių laikinosios evakuacijos centruose, kenčia ne tik nuo pirmosios būtinybės daiktų, bet ir informacijos trūkumo.
Amerikos radijo NPR duomenimis, žuvusiųjų skaičius pasiekė 3700 žmonių, tačiau Japonijos valdžia mano, kad šis skaičius viršys 10 tūkstančių, todėl kad daugelis iki šiol dingę be žinios. Tačiau britų laikraštis „Dailymail“ pranešė, kad jau 5000 žmonių žuvo ir 20 tūkstančių laikomi dingusiais be žinios.
Policijos duomenimis, daugiau nei 452 tūkstančiai žmonių rado pastogę laikinose slėptuvėse. 850 tūkstančių žmonių bando išgyventi be maisto ir vandens.
NPR korespondentė apsilankė viename tokių centrų, kuris įsikūrė mokyklos sporto salėje Koriama miestelyje, 60 kilometrų atstumu nuo Fukušimos. Ji tvirtina, kad žmonės vis dar apstulbę nuo įvykių ir jaučia papildomos informacijos poreikį.
„Žmonės ima pykti“, – pasakoja NPR atstovė. „Prieš kelias dienas žmonėms buvo šokas, jie bandė išsiaiškinti, kaip išsigelbėti ir kas vyksta. Dabar jie turi suprati, kad jei kažkas negerai, tai kas būtent. Informacija turi būti daug konkretesnė“, – rašo korespondentė. Ir, žinoma, pagrindinis klausimas šiuo metu yra – „Kas iš tikrųjų vyksta toje atominėje jėgainėje?“
Dabartinė tragedija – sudėtingiausias išbandymas Japonijai. Žmonių bendravimo taisyklės, griežta hierarchija visuomenėje, organizuotumas ir susilaikymas viešose vietose veikia situaciją teigiamai, ją stabilizuoja, tačiau net tokia disciplinuota tauta, kaip japonai, jaučia pagalbos poreikį.
„Nerimas ir pyktis, kuriuos jaučia Fukušimos gyventojai, pasiekė aukščiausią tašką“, – pasakė šiaurės rytų prefektūros Miagi gubernatorius. Jo tarimu, evakuacijos centrai negali užtikrinti žmonėms šilto maisto ir pirmos būtinybės prekių.