Kova tarp Prancūzijos ir Japonijos dėl teisės savo teritorijoje statyti termobranduolinį reaktorių (ITER) eina į pabaigą. Pasak Rusijos branduolinės sintezės mokslo centro - I. Kurčiatovo instituto direktoriaus Valentino Smirnovo, sausio 15 dieną į Maskvą atvyks Japonijos švietimo ir mokslo ministras Takeo Kawamuru (Takeo Kavamura).
Šiam ministrui pavesta derėtis su Rusijos mokslininkais, dirbančiais prie tarptautinio eksperimentinio termobranduolinio reaktoriaus kūrimo, ir pateikti argumentus, pagrindžiančius jo statybos naudą Japonijoje.
Kaip pranešė šaltinis Tokijuje, Japonijos švietimo ir mokslo ministras lankysis ne tik Maskvoje, bet ir Pekine bei Seule. Japonijos spauda primena, kad "Rusija ir Kinija yra linkusios palaikyti Prancūziją". Tuo tarpu Pietų Korėja kartu su JAV balsavo už Japoniją. Tačiau, rašo Japonijos spauda, "po Europos atlikto propagandinio darbo Seulas pradėjo svyruoti".
Ekspertai teigia, kad japonų pasirinkta ITER statybos vieta šiaurinėje šalies dalyje pagal techninius duomenis nenusileidžia prancūzų siūlomai vietai netoli Marselio, tačiau reaktoriaus eksploatavimo sąnaudos Japonijoje būsiančios daug didesnės. Tiesa, po ITER tarybos posėdžio Vašingtone Japonija išsikėlė uždavinį sumažinti sąnaudas iki Europos lygio.
I. Kurčiatovo instituto specialistai mano, kad Japonijos mokslo žinybos vadovo misija kaip tik ir yra išaiškinti Maskvoje, Pekine ir Seule, kaip šis uždavinys bus išspręstas.
Rusijos atstovas ITER taryboje akademikas Jevgenijus Velichovas paaiškino, kad vietą termobranduolinio reaktoriaus statybai buvo numatyta paskirti gruodžio mėnesį Vašingtone projekto dalyvių posėdyje. Tačiau "nuomonės išsiskyrė po lygiai ir galutinį sprendimą nutarta priimti ekspertų ir projekte dalyvaujančių šalių atstovų susitikime vasario mėnesį Vienoje".
ITAR-TASS-ELTA