Lietuvoje lankosi Japonijos vyriausybės finansuojamos jaunimo mainų programos rengiamo projekto ,,Japonijos jaunimo geros valios misija 2010“ dalyviai.
Grupė moksleivių iš Japonijos net tik aplankė žymiausias Lietuvos vietas, bendravo su lietuvių moksleiviais, diskutavo apie šių dienų jaunimo problemas. Savo įspūdžius apie Lietuvą smalsūs svečiai įamžino net tik gausybėje nuotraukų, bet ir popieriuje.
Vilniaus vaikų ir jaunimo meno mokyklos salėje vyko atviras užsiėmimas, kurio metu į bendrą kūrybinę erdvę susibūrė Lietuvos ir Japonijos jaunimas. Prie kelių metrų ilgio popieriaus lapo piešė keliolika jaunų žmonių. Nepaisant kalbos barjero ir kultūrinių skirtumų, idėjos autorių teigimu, lietuviai ir japonai turi daug būdo bendrybių ir panašų požiūrį į meną.
„Vienas iš mūsų dailės mokyklos tikslų – ieškoti kuo daugiau netikėtumų ir skirtumų, tai pagyvina pažinimą. Mokiniai ir mokytojai turi jausti susidomėjimą savo darbu. Dabar pasaulis daug atviresnis ir galima keliauti, kur tik širdis geidžia, bet labai vertiname galimybę pažinti rytų kultūrą, juk kasdien vykti į Japoniją negalime“, – sakė dailininkė Jūratė Stauskaitė.
Jaunimo meno mokyklai vadovaujanti moteris džiaugėsi, jog nieko bendro savo gimtinėje su daile neturintys japonai atvykę į Lietuvą turėjo progą atidžiau pastudijuoti japoniškos tapybos technikas bei išbandyti savo jėgas. „Kartu su svečiais iš Japonijos piešia jaunimo grupė, kuri kaip tik šiemet turi kursą apie rytų menus. Toks jaunimo bendravimas yra labai unikali patirtis abiejų tautų atstovams. Su jaunimu bendrauja viena žymiausių Lietuvoje japonų kultūros specialistė Dalia Daukšaitė, kuri dėsto rytų meną ir rytų tapybą bei yra surengusi ne vieną savo tapybos parodą Japonijoje, tad šie jauni žmonės turi puikią, japonų klabą mokančią mokytoją Lietuvoje. Įdomu tai, kad šie jaunuoliai turi progą susipažinti su tradicine japonų tapyba Lietuvoje , nors pačioje Japonijoje jiems galbūt tokia galimybė apskritai nepasitaikytų“, – sakė J. Stauskaitė.
Į klausimą, kokie didžiausi kultūriniai skirtumai tarp lietuvių japonų, D. Daukšaitė sakė: „Japonijoje esu buvo daugybę kartų ir atradau nemažai panašumų tarp šių kultūrų. Vienintelis mūsų skirtumas – vizualusis, o mūsų dvasinės vertybės yra labai panašios, panašus ir grožio supratimas. Dialogas tarp žmonių užsimezga labai lengvai. Japonai jautrūs žmonės ir iš pradžių gali pasirodyti, kad labai santūrūs, bet tapus draugais – tai draugystė visam gyvenimui“.
Pašnekovės teigimu, iš japonų moksleivių darbų matyti, kad neišdildomus įspūdžius jiems paliko kelionė į Kuršių neriją, Lietuvos gamta.
Kūrybinės studijos metu sukurti darbai bus eksponuojami parodoje ,,Margas pasaulis/Japonija“ Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje 2010 m. spalio mėnesio pabaigoje – lapkričio mėnesį.