Japonijos kosmoso tyrimų agentūra JAXA pranešė sėkmingai išbandžiusi vadinamojo kosminio pabūklo, kuris bus naudojamas asteroido 162173 (1999 JU3) tyrimų misijoje, prototipą.
JAXA planuoja 2014 m. gruodžio mėnesį paleisti į kosmosą kosminį zondą „Hayabusa-2“, kuris turėtų pasiekti 920 metrų skersmens asteroidą 162173 ir paimti jo paviršiaus mėginių, kurie būtų parskraidinti į Žemę. Tikimasi, kad šio asteroido geologiniai mėginiai Žemę pasieks 2020 metais.
Japonų mokslininkai ir inžinieriai pranešė Gifu prefektūroje sėkmingai išbandę EFP (Explosively Formed Penetrator) įrenginio prototipą. Tai tam tikras kosminis pabūklas, kuris iš maždaug 100 metrų nuotolio iššaus į asteroidą metalinį sviedinį. Po smūgio asteroido paviršiuje susidarys dirbtinis krateris, iš kurio kitas „Hayabusa-2“ prietaisas paims geologinių mėginių. Mokslininkai tikisi, kad jų tyrimai atskleis panašių kosminių kūnų formavimosi ypatumus, sakoma JAXA pranešime.
Pasak agentūros atstovų, neseniai atliktų bandymų metu buvo pasiektas maksimalus šaudymo tikslumas: metalinis sviedinys esą pataikė tiesiai į nurodytą taikinį ir buvo pasiekęs reikiamą greitį, tai yra, 2 km/s.
„Hayabusa-2“ pirmtakas kosminis aparatas „Hayabusa“ sėkmingai susidorojo su panašia užduotimi 2012 metais. Grįžusio į Žemę kosminio aparato kapsulėje, nuleistoje parašiutu, buvo rasta iš asteroido 25143 „Itokawa“, skriejančio maždaug 300 mln. kilometrų atstumu nuo Žemės, paimtų paviršiaus dulkių. Tai buvo pirmasis kartas per visą kosminių tyrimų istoriją, kai mokslininkams pavyko tiesiogiai paimti medžiagos pavyzdžių iš asteroido paviršiaus.
2003 m. paleistas kosminis aparatas „Hayabusa“ 2005 m. priartėjo prie „Itokawa“ asteroido, 3 mėnesius skriejo šalia vykdydamas jo tyrimus, galiausiai nusileido jame, paėmė asteroido paviršiaus mėginius ir patraukė atgal į Žemę. Japonų kosminis zondas padarė ir į Žemę atsiuntė apie 1 600 nuotraukų, atliko apie 120 000 stebėjimų infraraudoniesiems spinduliams artimame spektro ruože, užfiksavo maždaug 15 000 matavimų rentgeno spindulių spektrometru rezultatus.
JAXA kosminis zondas, vykdydamas savo užduotį, susidūrė su visa eile techninių problemų. Buvo sugedę visi 4 zondo joniniai varikliai, įvyko kuro nutekėjimas, prarastas ryšys su valdymo centru, buvo išsikrovusi elektros tiekimo sistemos baterija. Dėl įvairaus pobūdžio variklių sutrikimų 2009 m. lapkričio mėnesį JAXA vadovai net buvo pradėję abejoti, ar „Hayabusa“ apskritai pavyks sugrįžti į Žemę.