Karolis Birgilas
Europos piliečiams JAV Vyriausybės veiklos sustabdymas nėra labai reikšmingas. Lygiai taip pat Lietuvos feministėms nėra prasmės keisti himno žodžių. Labai tikėtina, kad už Atlanto greitai išvysime istorinį įvykį.
JAV Iždo departamento teigimu, valstybės skola ribą pasieks dar iki spalio 17 dienos, ir šalis oficialiai taps nemoki. Demokratų ir respublikonų derybos primena virvės traukimo rungtį, tačiau abi komandos tik spiriasi kulnais į žemę, o virvė nejuda. Greičiausiai nugalėtojų čia nebus, ir JAV nebankrutuos. Pats vyriausybinio sektoriaus sustabdymas taip pat nieko stebėtino nesukels, nes šalies istorijoje tokių buvo ne vienas.
JAV pasaulio dėmesio sulaukė, kai B. Obama paskelbė, jog naująja Federalinio rezervo (FED) vadove norėtų matyti Janet Yellen. Jei šiai kandidatūrai pritars Senatas, ji taps pirmąja moterimi, einančia šias pareigas.
Moterys ekonomikos olimpe
Tokiame kontekste Lietuvos naujosios kairės moterų bandymas perdainuoti Tautišką giesmę keičiant vyriškosios giminės žodžius, jei ne teismo susirūpinimas, atrodo kaip šauksmas tyruose. Ir visai nereikalingas, bent jau pasauliniame kontekste.
Žinoma, pavyzdžių toli ieškoti nereikia, nes mūsų šalies vadovė Dalia Grybauskaitė yra vadovavusi Europos Sąjungos Ekonomikos komisijai. Perrinkta Vokietijos kanclerė Angela Merkel vadovauja didžiausiai Senojo žemyno ekonomikai, todėl jai pelnytai tenka visos euro zonos gelbėjimo našta.
Tarptautinio valiutos fondo, nuo kurio iš esmės priklauso šalių skolinimosi reitingas ir kuris gelbsti vargstančiuosius, šturvalas yra Christine Lagarde rankose. Jei 67 metų J. Yellen taps Federalino rezervo fondo vadove, svarbi pasaulio ekonomikos valdymo dalis atiteks dailiosios lyties atstovėms.
Būsimoji JAV centrinio banko vadovė taip ir nėra patekusi į žurnalo „Forbes“ sudarytą galingiausių pasaulio moterų šimtuką, tačiau labai tikėtina, kad greitai atsidurs tarp penkių pirmųjų. Jos pirmtakas Benas Bernanke vyrų sąraše šiemet nusileido popiežiui Benediktui ir atsidūrė šeštoje pozicijoje.
Pasislėpusi profesionalė
B. Obama pristatydamas kandidatę akcentavo, jog ją rinktis reikia dėl to, kad ši užaugo Brukline.
Kalbant rimtai, J. Yellen JAV federalinių bankų sistemoje, leidinio „The Wall Street Journal“ duomenimis, dirba jau bemaž keturis dešimtmečius. Ji yra laikoma geriausia analitike Federaliniame atviros rinkos komitete (FOMC). Ekonomistė dar 2005 metais numatė, kad pigaus skolinimo politika gali suformuoti nekilnojamojo turto burbulą.
Pastarasis sprogo kartu su „Lehman Brothers“ banko griūtimi, bangą pajuto visas pasaulis, o Europa vis dar nesugeba tvirtai atsistoti ant kojų.
Nuobodūs uždaviniai
Jei J. Yellen FED vadovės pareigas pradėtų eiti šiandien, uždaviniai ir pagrindinės problemos net nesiskirtų nuo B. Bernanke darbotvarkės. Būsima vadovė pati įvardijo, kad svarbiausia dabar yra mažinti nedarbą ir atgaivinti ekonomiką.
Paskolas amerikiečiai ir toliau gaus pigesnes, nes ekonomistė yra ekspansinės pinigų politikos šalininkė. Originalių ir kitokių sprendimų tikėtis neverta, nes ji jau trejus metus dirbo komandoje su dabartiniu FED vadovu.
JAV konservatoriai šiuos žmones yra ne vieną kartą pavadinę balandžiais. Šis terminas visuomet atitenka liberalios fiskalinės ir monetarinės politikos atstovams. J. Yellen pasižymi paprastumu, tačiau nereikia būti veido mikrogrimasų ekspertu, kad suprastum, kodėl tokios pastabos jos nejaudina.
Pirma, demokratai valdo 100 vietų Senatą, taigi prireiks tik 6 respublikonų balsų, kad B. Obamos favoritė sėstų prie FED vairo.
Žinios prieš politiką
Kita priežastis, kodėl dauguma pasitiki J. Yellen jėgomis, yra tai, kad moteris yra įgijusi ekonomikos daktarės laipsnį Jeilio universitete. Taip pat ji dėstė Kalifornijos ir Berklio universituose. Sudėjus šiuos faktus su ilgamete patirtimi FED ir darbu buvusio JAV prezidento Billo Clintono komandoje, abejonių jos kompetencija kilti negali.
Naujas postas užkrauna ir didesnę atsakomybę, nes jai teks vadovauti vienai galingiausių institucijų JAV. Tam vien ekonomikos žinių nepakaks.
Visų pirma, FED nereikia prašyti finansavimo iš Kongreso, mat lėšas institucija gali valdyti pati. FED vadovas pagal JAV įstatymus yra ir FOMC valdybos pirmininkas. J. Yellen rankose bus sutelkta tiek fiskalinė, mokesčių, tiek pinigų politika, paprasčiau tariant, ji vadovaus visai valstijų ekonomikai.
„Balandiškai“ ekonominei politikai neabejotinai stengsis oponuoti Kongreso „vanagai“. Tam reikėtų apriboti FED galias, o Kongresas tokią teisę turi. Vis dėlto tam pirmiausia turi pritarti JAV Aukščiausiasis teismas, vadinasi, laukia, ilga politinė kova.
Kitas opozicijos ėjimas numatomas sausį, kai prie FOMC, kaip praneša CNBC, greičiausiai prisijungs du „vanagai“: Dalaso Federalinio rezervo vadovas Richardas Fisheris ir Filadelfijos centrinio banko vadovas Charlesas Plosseris.
J. Yellen buvo viena iš tų, kurie patarė B. Bernanke nestabdyti vykdomos JAV vertybinių popierių supirkimo programos. Labai tikėtina, kad sausį FED vadovė sulauks pasipriešinimo dėl šios politikos tęsimo motyvuojant tuo, kad gali stipriai išaugti infliacija.
Ko laukia pasaulis?
Atrodo, kad pasaulis atsipūtė, kai Senato demokratai aiškiai parodė, jog nepalaikys dabartinio JAV Iždo departamento vadovo Lawrenco Summerso kandidatūros FED vadovo postui užimti. Taip yra todėl, kad kiekvienas FED vadovo sprendimas, panašiai kaip žymusis Drugio efektas, daro poveikį pasaulio rinkoms.
„Kaip didžiausio pasaulio centrinio banko, FED sprendimai pasižymi persiliejimo efektu kitoms pažengusioms ir besivystančioms ekonomikoms“, – interviu CNBC teigė Europos centrinio banko valdybos narys Joergas Asmussenas.
Pastaroji institucija dar pačiame krizės įkarštyje perėmė FED pavyzdį ir taikė pigių ilgalaikių paskolų strategiją gelbėjant euro zonos autsaiderius. Nereikia net priminti, kuri strategija pasiteisino labiau, tačiau šiandien aišku, kad euro zona išvengė katastrofos.
J. Yellen tęsiama ekspansinė monetarinė politika duos teigiamų rezultatų besivystančioms ekonomikoms, bent jau taip parodė istorija.
Užsienio investuotojai ypač vertina finansinį stabilumą šalyse, taigi naujos FED vadovės paskyrimas neabejotinai yra gera žinia ieškantiesiems projektų JAV.
Peršasi mintis, kad J. Yellen visos karjeros ir vadovavimo FED garso takelis galėtų būti „Steady As She Goes“. Sunku pasakyti, kaip būsimai vadovei seksis bendradarbiauti su konservatyviaisiais ekonomistais arba kokia strategija bus naudojama atsigavus JAV ekonomikai. Vis dėlto JAV šiandieninės politinės aklavietės skersgatviuose geresnio sprendimo nelabai ir galėjo priimti.
Faktai: J. Yellen šeima
J. Yellen vyras Georgas Akerlofas yra Nobelio ekonomikos premijos laureatas.
Šeimos turtas vertinamas tarp 3,4 ir 7,4 mln. JAV dolerių.
1971 metais ji iš dalies buvo L. Summerso dėstytoja Harvardo universitete.