Europarlamentaras socialdemokratas Justas Paleckis pareiškė, kad palankios lietuviams ir lenkams kelionių sąlygos į Kaliningrado sritį turi būti išsaugotos. Šiuo klausimu jis kritikavo Europos Sąjungos ir Rusijos sutartį dėl vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo.
"Lieka nuskriausti kaliningradiečiai, vykstantys į Lietuvą ir Lenkiją, bei lietuviai ir lenkai, keliaujantys į Kaliningradą. Dabar jie tai daro nemokamai, o tarsi palengvinantis padėtį susitarimas atneš jiems sunkumus - 35 eurai už vizą", - Strasbūre vykstančioje plenarinėje Europos Parlamento sesijoje sakė J.Paleckis, pažymėdamas, kad "taip paminami bendradarbiavimo abipus sienos principai bei Kaliningrado regiono antiizoliacinė politika, kuria suinteresuota ir Rusija, ir ES".
Europarlamentarai trečiadienį svarstė pernai spalį ES ir Rusijos pasirašytus susitarimus dėl vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo ir readmisijos. Šie susitarimai susilaukė griežtos parlamentarų kritikos, pirmiausia dėl Rusijos reikalavimų ES piliečiams turėti iškvietimą bei užsiregistruoti atvykus.
"Sutinku su daugeliu kolegų, aštriai kritikavusių sutartį, ypač dėl jos nepakankamo ryšio su žmogaus teisėmis ir laisvėmis. Ir vis dėlto žingsnis žengiamas teisinga kryptimi. Tačiau ilgame kelyje link "vizų sienų griovimo" lieka dar daug kliūčių. ES valstybių gyventojai, atvykę į Rusiją, privalo registruotis, o keliaujant į kai kuriuos regionus reikalingi papildomi leidimai. Šios vidinės "paslėptos" vizos naikintinos, kadangi suvaržo piliečių judėjimo laisvę. Apie tai reikia kalbėti tiesiai", - pažymėjo J.Paleckis.
Plenarinėje sesijoje kartu buvo diskutuojama ES ir Rusijos sutartis dėl readmisijos. Per pirmuosius trejus sutarties galiojimo metus Rusija sutiko įsipareigoti priimti atgal tik savo piliečius ir tik vėliau – ir kitus užsieniečius.
J.Paleckis pažymėjo, kad Lietuva - vienintelė ES valstybė, pasirašiusi readmisijos sutartį su Rusija, ir per tris sutarties galiojimo metus nebuvo nei vieno atvejo, kada tektų grąžinti nelegaliai peržengusius sieną.
"Lietuva pramynė kelią ES, pasirašydama ir vykdydama readmisijos sutartį su Rusija. Per sutarties galiojimo laiką Lietuvos - Rusijos sieną kirto beveik 2 milijonai žmonių, tačiau nei karto sutartimi neteko pasinaudoti",- sakė deputatas.