• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

J. Novagrockienė: naujo politinio darinio santykiai su Prezidente bus sudėtingi

Iš koalicijos būtų galima išmesti Lenkų rinkimų akciją

Nemira Pumprickaitė, LRT televizijos laida „Savaitė“, LRT.lt

Politologų asociacijos prezidentė prof. J. Novagrockienė prognozuoja, kad susikūrus naujai jungtinei Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijai, iš koalicijos būtų galima išmesti Lenkų rinkimų akciją, kurios reikalavimai esą dažnai peržengia sveiko proto ribas.

REKLAMA
REKLAMA

Darbo partijos interesą jungtis su „Tvarkos ir teisingumo“ partija galima suprasti: teismas dėl juodosios buhalterijos eina į pabaigą, todėl tokios jungtuvės – partijos gelbėjimo planas. Kiek sudėtingiau su „Tvarkos ir teisingumo“ perspektyvomis. Taip, jie galėtų išplėsti savo elektoratą ir pakelti nuolat mažėjusius savo reitingus. Tačiau tolesnė ateitis miglota.

REKLAMA

Kas laukia politinio darinio „Tvarka, darbas ir teisingumas“ (kol kas toks pavadinimas įvardijamas kaip būsimos partijos pavadinimas)? Kita vertus, kam Lietuvai toks darinys? Partijų jungimasis nėra blogas reiškinys. Rinkėjui bus lengviau apsispręsti. Juolab kad abiejų partijų elektoratai artimi ir psichologiškai, ir socialiniu požiūriu, sako sociologas Vladas Gaidys. „Savaitės“ studijoje – apie partijų jungtuves Nemira Pumprickaitė kalbėjosi su politologų asociacijos prezidente profesore Jūrate Novagrockiene.

REKLAMA
REKLAMA

Kas laimi iš šitų tuoktuvių?

Tiesą sakant, laimi abi pusės. Viena vertus, aiški priežastis, kodėl vienytis nori Darbo partija – jai, kaip juridiniam asmeniui, gresia baudžiamoji byla. Be to, dėl labai ilgai vykusių derybų su Prezidentūra dėl Vyriausybės formavimo ji prarado dalį savo politinio potencialo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tvarka ir teisingumas“ taip pat labai daug laimi, nes, žvelgdami į 2012 metų rinkimų balsavimo žemėlapį, matome, kad Darbo partija, o ne „Tvarka ir teisingumas“ savo parama padengia didesnę dalį Lietuvos. Be to, „Tvarkos ir teisingumo“ parama – ypač Seimo rinkimų lygmenyje – nuolat mažėjo. Tai buvo matyti. Aš manau, kad tai viena iš nykstančių politinių partijų.

REKLAMA

Kiek tiesos turi nuogąstavimai, kad Viktoras Uspaskichas ir kaip politikas, ir kaip lyderis yra ganėtinai charizmatiška asmenybė ir su juo susidėjusiam Rolandui Paksui kyla didelė grėsmė netekti įtakos ir posto?

Tiesą sakant, Rolandas Paksas jau ir taip yra praradęs įtaką, nes yra pakankamai toli nuo Lietuvos. Dabar padažnėjo jo vizitai, buvimas viešumoje, tačiau visą darbinį partijos krūvį „vežė“ jo pavaduotojai ir esantieji Seimo frakcijoje. Tiesa, kad Viktoras Uspaskichas yra charizmatiškesnis, jis neprarado įtakos ir užmojo, polėkio, netgi politinio agresyvumo. Rolandui Paksui reikėtų labai stengtis, kad atgautų kadaise turėtas pozicijas. Kyla didelių abejonių, ar tai jam pavyktų.

REKLAMA

Kiek ši partija gali būti agresyvi socialdemokratų atžvilgiu? Savų sąskaitų su socialdemokratais turi ir V. Uspaskichas, ir R. Paksas.

Manau, dabar lyderių sąskaitų suvedimas didelės reikšmės neturėtų turėti, nes pamirštama, kas sąmoningai politiškai naudinga: pamirštami buvę nesutarimai, konfliktai ar vienas kito juodinimas. Dabar susikoncentruota į pagrindinį uždavinį, t.y. jungimąsi, to jungimosi procesą, būdus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar nauja partija gali mėginti koalicijai primesti savo taisykles?

Socialdemokratams formuojasi labai stipri konkurentė. Nemanau, kad, bent jau pirmaisiais metais, ji galėtų labai daug reikalauti. Pirmiausia ji turi įsitvirtinti, susiformuoti kaip darinys. Bet jeigu įgis potencialą ir matys, kad frakcija stipri, nedaug kas nubyrėjo (kiekvienas jungimasis turi nubyrėjimo kainą), jeigu pajus savo jėgą, galią, tai visai įmanoma, kad pradės reikalauti peržiūrėti kai kurių portfelių paskirstymą Vyriausybėje ir panašių dalykų.

REKLAMA

Premjero taip pat?

Aš manau, kad jie elgtųsi labai išmintingai, jei Ministro Pirmininko postą paliktų A. Butkevičiui. Abejoju, ar iš dabartinių lyderių kiltų tokios pretenzijos.

Ar Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) negauna „Auksinės kortos“ arba „Auksinio balso“? Juk atsiranda dvi apylygės jėgos, o koalicijos sprendimas priklausys nuo lenkų?

REKLAMA

LLRA visą laiką buvo toje pačioje pozicijoje. Yra toks politologinis terminas „šantažo partija“. Nors ji užsiima nuolatiniu politiniu šantažu, manau, kad tas šantažas ją pačią, ypač jos lyderį, verčia laviruoti tarp tų politinių partijų. Nemanau, kad joms būtų naudingiau turėti tokią politinę partiją. Jei suskaičiuotume, koks vyks politinis judėjimas, kiek koalicijos frakcijose bus žmonių, kiltų klausimas – gal LLRA išvis nereikia? Mat kartais partijos ir V. Tomaševskio reikalavimai peržengia ribas arba sveiką protą, kalbant apie kai kurių sprendimų įgyvendinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip nauja partija galėtų dirbti su Prezidente Dalia Grybauskaite? Kokie santykiai su ja būtų įmanomi?

Čia žymiai sudėtingesnis klausimas. Prezidentė jau parodė savo nuostatą Darbo partijos atžvilgiu, nors rėmėsi pirmiausia teisiniais argumentais. Kita vertus, prisiminus visą R. Pakso apkaltos ir Europos Žmogaus Teisių Teismo istoriją, nemanau, kad Prezidentūra šiam lyderiui labai simpatizuoja. Jeigu reikėtų tvirtinti kokius nors naujus ministrus, manau, kad santykiai galėtų klostytis pakankamai sudėtingai. Galima trintis. Laikas parodys, bet manau, kad ir jie patys turėtų galvoti, kaip elgtis tokiais atvejais, jei atsiranda santykiai, reikalaujantys tiesioginio kontakto su lyderiais.

Ačiū Jums už pokalbį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų