Lietuvos dėmesys Gruzijai, kurios žvalgybinis lėktuvas sekmadienį buvo numuštas virš separatistinės Abchazijos, galėtų sumažinti įtampą, atsiradusią Pietų Kaukaze po šio incidento, mano Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Justinas Karosas.
J.Karosas, antradienį BNS komentuodamas Lenkijos žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad Lietuvos ir Lenkijos prezidentai gali kartu vykti į Gruziją paremti oficialiojo Tbilisio, pažymėjo, jog oficialiai apie tokį vizitą nėra pranešta, tačiau pripažino, kad įtampai padidėjus Valdo Adamkaus palaikymas bei konsultacijos galėtų padėti gruzinams laikytis „taikos kelio“.
„Parama Gruzijai, aišku, yra svarbi. (...) Prezidento buvimas Tbilisyje nepakenktų. Vis dėlto Lietuva, vystydama ES Kaimynystės politiką su Gruzija, visuomet skatino ir pabrėžė taikaus konfliktų sprendimo būdą. Manau, šios krypties ir toliau reikia laikytis“, - sakė URK pirmininkas.
Tuo tarpu Lenkijos parlamento pirmininkas Bronislavas Komorovskis galimą Lenkijos vadovų iniciatyvą įvertino kritiškiau, teigdamas, jog „kišti pirštus į užsiveriančias duris yra prasta mintis“. Jo nuomone, yra daugybė kitų būdų pareikšti solidarumą.
Įtampa Rusijos ir Gruzijos santykiuose pastaruoju metu padidėjo dėl Abchazijoje numušto nepilotuojamo žvalgybos lėktuvo. Gruzija apkaltino Maskvą, kad tai padarė Rusijos pajėgų naikintuvas. Tačiau Maskva Tbilisio teiginius pavadino absurdu.
Gruzijai nerimą sukėlė ir prezidento Vladimiro Putino įpareigojimas vyriausybei sukurti Rusijos piliečių, gyvenančių Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, teisių apsaugos mechanizmus.
Maskva pažadėjo abiem teritorijoms konsulinę paramą ir „jų gyventojų, įskaitant Rusijos piliečius, apsaugą“.
Gruzijos užsienio reikalų ministras Davidas Bakradzė pareiškė, kad Rusijos ypatingus santykius su separatistinėmis Abchazija ir Pietų Osetija oficialusis Tbilisis traktuos kaip šiurkštų tarptautinės teisės normų pažeidimą.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl formaliai Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės.
Lietuva remia Gruzijos integraciją į Vakarų struktūras, didžiausias pastangas dėdama Europos Sąjungos Kaimynystės politikos kontekste.