Legendinis saksofonistas Janas Garbarekas ir ne mažiau garsus „The Hilliard Ensemble“ iš Jungtinės Karalystės balandžio 15 ir 16 d. Vilniuje pristatys prieš pusmetį parengtą naujausią savo nepaprastai sėkmingo albumo „Officium“ versiją.
Šiuo metu įžymūs atlikėjai susitelkę būtent ties naujojo albumo koncertiniais pristatymais Europos kraštuose. Vilnius ir jo senamiestį puošiantis baroko perlas – Šv. Kotrynos bažnyčia – patenka į „karštą“ atlikėjų maršrutą, kuriame įvairių pasaulio šalių nuostabiausiose katedrose ir bažnyčiose jau yra skambėjęs arba netrukus skambės šis kerintis „garso takelis“ apmąstymams, sielvartui ir maldai, kaip šią muziką apibūdino „The Daily Telegraph“.
„Ypatingas žmogaus balso ir tarsi klykiančiu paukščiu prabylančio saksofono derinys klausytojus „persekioja“ štai jau 18 metų, kai albumas vos pasirodęs buvo parduotas milijoniniu tiražu“. („The Daily Telegraph“)
Vaisingas Jano Garbareko ir Hilliardo ansamblio bendradarbiavimas prasidėjo 1993 metais įrašų firmai ECM išleidus minėtą albumą „Officium“, kur svaiginančios Garbareko saksofono improvizacijos tapo tarsi dar vienu vokalinio ansamblio balsu. Klausytojų troškimas vis iš naujo patirti nepaprastą šios muzikos emocinį poveikį lėmė, kad po penketo metų buvo išleistas antras norvegų saksofonisto ir Hilliardo ansamblio bendras albumas „Mnemosyne“ (1998), išplėtęs atliekamos muzikos amplitudę nuo Europos viduramžių iki Antikos laikų bei šiuolaikinių kūrinių.
Su naujausiu albumu „Officium Novum“ (2010) Garbarekas ir Hilliardo ansamblis tarsi atsigręžia į bizantiškąją tradiciją – tai senosios bizantiškos giesmės bei armėnų muzikos klasiko Komitaso Vardapeto kūriniai. Hilliardo ansamblis šios muzikos studijoms specialiai vyko į Armėniją, o Komitaso kūryba Garbareką įkvėpė vienoms iš aistringiausių improvizacijų, kaip teigia patys atlikėjai. Be to, albume yra ir garsaus dabarties kompozitoriaus Arvo Pärto muzikos.
Vis dėlto, kaip informuoja „Vilniaus festivaliai“, galutinė koncerto programa išaiškės tik atlikėjams atvykus į Vilnių ir apžiūrėjus Šv. Kotrynos bažnyčią, mat kiekvienas Garbareko ir Hilliardo ansamblio pasirodymas yra unikalus. Atlikėjai koncerto erdvės architektūrą ir akustiką vadina šeštuoju ansamblio nariu. Albumas „Officium Novum“, kaip ir du ankstesni šių atlikėjų albumai, buvo įrašytas Šv. Geroldo vienuolyne (Austrijoje).
Nuo 1980-ųjų gyvuojantis „The Hilliard Ensemble“ – vienas žymiausių pasaulyje vokalinių ansamblių, atliekančių senąją – viduramžių ir renesanso – bei moderniąją muziką. Išskirtinį ansamblio stilių puoselėja keturi solistai vyrai (kontratenoras David James, tenorai Rogers Covey-Crump ir Stevenas Harroldas, baritonas Gordon Jones). Hilliardo ansamblio įrašų yra išleidusios įrašų firmos EMI, „Virgin“, ECM. Ansamblis yra atlikęs garsiausių dabarties kompozitorių, pvz., Arvo Pärto, Gavino Bryarso ir kitų autorių muziką, bendradarbiavo su Londono ir Niujorko filharmonijos orkestrais, Filadelfijos simfoniniu orkestru, dirigentais Kentu Nagano, Lorinu Maazeliu, Christophu Poppenu ir kitais. 2008 metais Tarptautiniame Edinburgo festivalyje Hilliardo ansamblis atliko Heinerio Goebbelso muzikinį teatro projektą („I went to the house but did not enter“), vėliau rodytą Europoje, JAV, šių metų pradžioje nukeliavusį ir į Korėją. Šio sezono svarbiausias darbas – trečiojo bendro albumo su Janu Garbareku „Officium Novum“ išleidimas ir koncertų turas.