Lietuvos pilietybės netekęs verslininkas Jurijus Borisovas Migracijos departamentui pateikė prašymą išduoti jam leidimą nuolat gyventi Lietuvoje.
Praėjusį penktadienį jis kreipėsi į Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos Migracijos skyrių.
Migracijos departamentas pranešė, kad gavęs šį prašymą ir iš teisėsaugos institucijų surinkęs papildomą sprendimui priimti būtiną informaciją bei vadovaudamasis teisės aktų nustatytomis procedūromis, priims sprendimą iš esmės dėl leidimo J.Borisovui nuolat gyventi Lietuvoje.
Jei sprendimas būtų teigiamas, J.Borisovas gautų leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, neigiamo sprendimo atveju turėtų būti išsiųstas iš Lietuvos.
Taip pat būtų sprendžiama dėl jo įtraukimo į užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą sąrašą.
Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, įvertinęs esamą teisinę situaciją, mano, kad neturi pagrindo nenagrinėti J.Borisovo prašymo dėl leidimo gyventi Lietuvoje.
Anot pranešimo, sprendimas bus priimtas kaip įmanoma greičiau, nepažeidžiant Lietuvos teisės aktuose nustatytų terminų ir tvarkos.
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pirmadienį interviu BNS sakė, kad jei J.Borisovas kreipsis dėl leidimo gyventi Lietuvoje prieš tai negavęs vizos, prašymo nagrinėjimo metu jis turėtų būti išvykęs iš Lietuvos, nes būti joje neturi teisėto pagrindo.
Pasak A.Valionio, išnagrinėjus tokį prašymą, leidimas gali, bet neprivalo būti išduodamas. Tai sprendžiama, vadovaujantis įstatymu dėl užsieniečių teisinės padėties ir šio įstatymo įgyvendinimo įstatymu. Jame, be kita ko, nurodyta, jog leidimas nuolat gyventi Lietuvoje neišduodamas, jei "užsieniečio gyvenimas Lietuvos Respublikoje grėstų jos saugumui, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei".
Valstybės saugumo departamentas (VSD) praėjusį trečiadienį kreipėsi į Migracijos departamentą prie VRM, prašydamas įtraukti J.Borisovą į užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą, sąrašą.
Vidaus reikalų ministras Virgilijus Bulovas BNS pirmadienį sakė, kad J.Borisovas pranešė, jog neprašys Lietuvos vizos.
URM vadovas A.Valionis teigė, jog "dar nėra buvę atvejo, kad Valstybės saugumo departamentui pateikus medžiagą, sudarančią pagrindą paskelbti asmenį nepageidaujamu šalyje ir neprieštaraujant Generalinei prokuratūrai, tokiam asmeniui Vilniuje būtų išduodama viza".
"J.Borisovas dabar turi būti Rusijoje ir kreiptis dėl vizos į Lietuvos ambasadą Maskvoje", - sakė A.Valionis.
VSD ėmėsi tokios iniciatyvos po to, kai leidinyje "Valstybės žinios" buvo paskelbtas Konstitucinio Teismo nutarimas, jog R.Pakso dekretas, kuriuo J.Borisovui buvo suteikta Lietuvos pilietybė, prieštarauja Konstitucijai. Įsigalėjus KT sprendimui, J.Borisovas neteko Lietuvos pilietybės.
J.Borisovas anksčiau turėjo Lietuvos pilietybę, bet trumpam buvo jos netekęs, kad gautų Rusijos pilietybę. Lietuvoje sraigtasparnių remonto bendrovę "Avia Baltika" valdantis J.Borisovas aiškino, kad Rusijos pilietybė jam buvo reikalinga dėl verslo reikalų Rusijoje, kur jis taip pat turi sraigtasparnių remonto bendrovę. R.Paksas jam vėl suteikė Lietuvos pilietybę šiemet balandį.
R.Pakso rinkimų kampanijai 1,2 mln. litų oficialiai paaukojusio J.Borisovo atžvilgiu Generalinė prokuratūra dabar atlieka du ikiteisminius tyrimus - dėl grasinimų prezidentui ir prekybos sraigtasparnių detalėmis su terorizmą remiančiu Sudanu.
Dėl J.Borisovo buvimo Lietuvoje Generalinė prokuratūra sprendžia kartu su Migracijos departamentu.
"Lietuva yra nesuinteresuota, kad nepageidaujamas asmuo ilgai gyventų Lietuvoje", - BNS yra sakęs A.Klimavičius.
Praėjusią savaitę jis BNS sakė, kad J.Borisovas buvimas Lietuvoje yra "dienų", "savaičių", bet ne "metų" ar "mėnesių" klausimas.
Jeigu žmogus yra įtraukiamas į nepageidaujamų asmenų sąrašą, jam iš pradžių pasiūloma pačiam išvykti iš Lietuvos. To nepadarius, jis pareigūnų palydimas iki valstybės sienos.
Pasak Migracijos departamento direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Paukštės, paprastai asmeniui suteikiama "pakankamai laiko" palikti Lietuvos teritoriją.
BNS