Amerikos administracija gali pakeisti planus steigti priešraketinės gynybos (PRG) sistemos objektus Rytų Europoje, jeigu pergalę per JAV prezidento rinkimus iškovos Barackas Obama, mano buvęs JAV valstybės sekretorės padėjėjas Johnas Boltonas.
"Manau, kad Obamos administracija bus priešiška priešraketinės gynybos sistemai. Tiesa, jis nekalbėjo viešai šia tema", - sakė J.Boltonas, laikomas vienu įtakingiausių JAV neokonservatyvizmo ideologų, interviu agentūrai "Interfax".
Pasak diplomato, kuris taip pat buvo JAV atstovas Jungtinėse Tautose, šiuo metu didžiausią susirūpinimą JAV kelia Iranas ir Šiaurės Korėja, ir kad ir koks būtų galutinis PRG variantas, Vašingtonas pirmiausia turi omenyje būtinybę apsiginti nuo šių šalių grėsmės.
"Priklausomai nuo to, kaip galimybių daugės, didės ir mūsų poreikiai apsiginti. Tačiau nė viename plane, kurį aš mačiau pastaruoju metu, nebuvo ketinimų pasipriešinti tam skaičiui raketų, kurį tebeturi Rusija", - pažymėjo jis.
J.Boltonas pabrėžė nemanąs, kad dabar Iranas turi galimybę susikurti branduolinį ginklą.
"Tačiau jis dirba jau 20 metų, kad turėtų tokią galimybę, ir priartėjo prie to labai arti. Atsižvelgiant į tai, jog Irano vadovybė mano, kad gyvenimas aname pasaulyje geresnis nei žemėje, jie neturi jokių stabdančių veiksnių. Masinio atsakomojo smūgio grėsmė nieko nereiškia žmonėms, kurie tik sveikins jo padarinius", - pažymėjo jis ir pridūrė, jog visos pastangos turi būti dedamos neleisti, kad Iranas gautų branduolinį ginklą", nes kai tik iraniečiai gaus tokią galimybę, jėgų išsidėstymas pasikeis".
Drauge jis pavadino "neadekvačiais" Rusijos, kategoriškai besipriešinančios PRG dalių dislokavimui Rytų Europoje, žingsnius.
"Aš buvau pagrindinis JAV derybininkas 2001 metais, kai buvo kalbama apie JAV pasitraukimą iš sutarties dėl PRG, ir aš galiu jus patikinti, jog visais lygiais, pradedant prezidentu Bushu, mes aiškinome Rusijos valdžiai, kad mūsų kuriama priešraketinė gynyba turi labai ribotas galimybes ir numato mažą raketų kiekį, kuris niekaip negali turėti įtakos kariniams Rusijos gebėjimams", - sakė jis.
"Tendencija priešintis PRG objektų dislokavimo planams neatitinka to, ką Rusijos vadovybė pareiškė 2001 metais ir, atvirai sakant, neatspindi realių Rusijos interesų, nes omenyje turima galimybė pasipriešinti raketų paleidimui būtent iš Irano", - sakė J.Boltonas.
"2001 metais mes sakėme, kad esame pasiryžę drauge kurti PRG sistemą. Rusija nepriėmė šio siūlymo. Esu tikras, kad valstybės sekretorė Condoleezza Rice ir gynybos ministras Robertas Gatesas (Robertas Geitsas) pakartojo šį siūlymą", - pridūrė jis.
Kalbėdamas apie būtinybę dislokuoti PRG dalis būtent Rytų Europoje J.Boltonas pažymėjo: "Irano raketų, nukreiptų į JAV, trajektorija eis per Europą. Lenkija, Čekija ir Lietuva yra ten, kur turi būti pirmieji raketų gaudytuvai. Rusijos raketos yra labiau į šalį, jeigu jos eis į JAV, jų trajektorija eis kur kas labiau į šiaurę. Gaudytuvai, kurių bus Rytų Europoje, neturės nieko bendra su jomis (Rusijos raketomis) ".
"Jeigu jūs pažvelgsite į gaublį, suprasite, kodėl mes norime dislokuoti raketas Rytų Europoje. Dėl tos pačios priežasties mes dislokuojame raketų gaudytuvus Aliaskoje - kad apsisaugotume nuo Šiaurės Korėjos", - sakė jis.