• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalbant apie finansinės apgavystes visų pirma į galvą šauną tokie vardai kaip Bernie Madoffas, Raj Rajartnamas ir Allenas Stanfordas.

REKLAMA
REKLAMA

Jie dabar sėdi kalėjime už savo bausmes. Bernie Madoffas nuteistas 150 metų kalėti už 50 mlrd. JAV dolerių vertės Ponzi schemą. R. Rajartnamas pripažintas kaltu už prekybą pasinaudojus viešai neatskleista informacija ir kalės 11 metų. A. Stanfordas už 7 mlrd. JAV dolerių apgavystę gavo 110 metų nelaisvės.

REKLAMA

Tačiau šie atvejai toli gražu nėra vieninteliai susiję su finansiniais nusikaltimais. Nuo pinigų valdytojų, kurie apsimetė negyvais, iki investicijų klastočių, kurios uždirbo milijonus, šios apgavystės tokios pat klastingos.

CNBC apžvelgė pačius akiplėšiškiausius finansinius nusikaltėlius.

Samuelis Israelis trečiasis

Rizikos fondų vadybininkas Samuelis Israelis trečiasis ne tik apgaule išviliojo 300 mln. JAV dolerių iš savo investuotojų, bet ir suvaidino savo mirtį, kad išvengtų kalėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

S. Israelis prisipažino kaltas dėl informacijos ir investicijų konsultacijų apgavysčių bei sąmokslo. 2008 metais, praėjus trims metams po jo fondo žlugimo, jis buvo nuteistas 20 metų kalėjimo. Tačiau prieš prasidedant bausmei jo mašina rasta tuščia ant Hudsono upės tilto. Ant stogo buvo išraižyta: „Savižudybė yra beskausmė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai greitai nusprendė, kad S. Israelis pabėgo. Jis pasidavė po mėnesio ir jam buvo pridėti dar du metai bausmės.

Garrettas Baueris, Matthew Klugeris ir Kennethas Robinsonas

Šis trio 17 metų dalyvavo prekybos, pasinaudojus neatskleista informacija, schemoje, kuri atnešė jiems 37 mln. dolerių pelno, o vienam iš jų buvo skirta rekordinė bausmė.

REKLAMA

Prokurorai sako, kad Matthew Klugeris, advokatas, kuris nusikaltimo metu dirbo keliose prestižinėse firmose, teikė Kennethui Robinsonui informaciją apie numatomus susijungimus ir įsigijimus. K. Robinsonas perduodavo informaciją Garrettui Baueriu, prekybininkui, kuris pirkdavo trijulei įmonių akcijas. Įmantrioje schemoje buvo naudojami vienkartiniai mobilieji telefonai ir taksofonai, kad būtų išvengta susekimo. Jie galiausiai buvo pagauti 2011 metais.

REKLAMA

M. Klugeris ir K. Robinsonas nuteisti dėl vertybinių popierių sukčiavimo, dviejų bendrininkavimo kaltinimų ir trukdymo teisėsaugai. Šių metų birželį M. Klugeris buvo nuteistas 12 metų kalėti – tai ilgiausia bausmė duota už prekybą pasinaudojus neatskleista informacija. G. Baueris gavo devynių metų bausmę. K. Robinsonas, kuris leido pareigūnams klausytis pokalbių su bendrininkais, apkaltintas vertybinių popierių sukčiavimu ir bendrininkavimu, laisvė jam atimta dviems metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amr „Anthony“ Elgindy

Spekuliantas Anthony Elgindy išgarsėjo viešindamas pervertintas įmones savo tinklalapyje, kurio prenumeratoriai mokėdavo jam po 600 JAV dolerių per mėnesį. Tačiau jis buvo suimtas už tai, kad pelnėsi iš slaptos FTB informacijos.

Informaciją nutekindavo FTB agentas Jeffrey Royeris. A. Elgindy spekuliuodavo įmonės akcijomis, o tada paskelbdavo informaciją savo tinklalapyje. Taip jis užsidirbdavo ir iš prenumeratos, ir iš akcijų kritimo. Tačiau ties tuo spekuliantas nesustojo. Prokurorai sako, kad jis taip pat grasino kelioms mažoms įmonėms paskelbti apie jas blogas žinias, jei negaus jų akcijų.

REKLAMA

A. Elgindy ir J. Royeris buvo suimti 2002 metais. Po trijų metų A. Elgindy nuteistas už prekybą, pasinaudojus neatskleista informacija, reketą ir lupikavimą. Dabar jis atlieka 11 metų bausmę.

Marcas Dreieris

Niujorko advokatas Marcas Dreieris gyveno prabangiai – turėjo du namus pajūryje, „Aston Martin“ ir 18 mln. JAV dolerių vertės jachtą – visa tai už masinę sukčiavimo schemą, kurią jis sukūrė su rizikos fondais.

REKLAMA

M. Dreieris surinko daugiau nei 700 mln. JAV dolerių pardavinėdamas padirbtus įsipareigojimų raštelius, kol jo schema nesužlugo 2008 metų finansinės krizės metu. Investuotojai pradėjo ieškoti savo pinigų ir galų gale tyrėjai susekė klastą. Klientų fonduose buvo tik 46 mln. JAV dolerių. M. Dreierio aukos prarado 400 mln. JAV dolerių. Advokatas nuteistas 20 metų kalėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Marcusas Schrenkeris

Marcusas Schrenkeris iš klientų apgaulės būdu išviliojo 1,5 mln. JAV dolerių ir juos išleido lėktuvams, prabangioms mašinoms ir milžiniškiems namams. Tačiau labiausiai jis pagarsėjo suklastojęs savo mirtį lėktuvo katastrofoje. Vykstant jo finansinių nusikaltimų tyrimui, pinigų valdytojas skrido savo vienmotoriu lėktuvu į Floridą, įvykdė apgaulingą SOS signalą ir prieš nukrintant lėktuvui iššoko su parašiutu.

REKLAMA

M. Schrenkeris buvo rastas po dviejų dienų. Galiausiai jis prisipažino kaltas dėl vertybinių popierių apgavysčių ir kaltinimų, susijusių su lėktuvo sudužimu. Jis už grotų pasodintas 14 metų.

Alberto Vilaras

Alberto Vilaras kadaise buvo žymus pinigų valdytojas ir filantropas, kuris skyrė milijonus operai ir kitoms veikloms. Tačiau prokurorai teigia, kad jis ne tik dalino pinigus labdarai, bet ir vogė milijonus iš savo klientų.

REKLAMA

Prokurorai taip pat apkaltino A. Vilarą ėmus klientų pinigus, skirtus fiksuotų palūkanų fondams ir investuojant juos į rizikingas technologijų akcijas. Žlugus technologijų burbului, A. Vilaro finansinių paslaugų įmonė nebesugebėjo sumokėti atgal savo investuotojams.

A. Vilaras buvo nuteistas už daug nusikalstamu veikų, įskaitant vertybinių popierių apgavystes. Jam skirta laisvės atėmimo bausmė devyniems metams.

REKLAMA
REKLAMA

Rossas Mandellas

Rossas Mandellas, buvęs ribotos atsakomybės įmonės „Sky Capital“ generalinis direktorius, pasodintas už grotų 12 metų po to, kai naudojo spaudimą klientams pirkti savo įmonės akcijas ir atgrasė juos nuo pardavimo.

Prokurorai sako, kad R. Mandellas ir jo bendrininkai teikė savo klientams melagingą informaciją, kad šie investuotų. Jis taip pat nurodė brokeriams manipuliuoti rinkos kainomis. R. Mandellas ir jo bendrininkai iš apgavystės užsidirbo 50 mln. JAV dolerių.

Lee Farkas

Lee Farkas vienu metu buvo „Taylor, Bean & Whitaker Mortgage“ korporacijos pirmininkas. Buvęs vadovas dabar atlieka 30 metų bausmę už 2,9 mlrd. JAV dolerių vertės sukčiavimo schemos sukūrimą. Ši schema 2009 metais nulėmė TBW ir „Colonial“ bankų žlugimą.

Pasak prokurorų, L. Farkas ir kiti slėpė milžiniškus nuostolius pervedinėdami fondus tarp „Colonial Bank“ sąskaitų tam, kad padengtų kreditus ir parduotų paskolas, kurios neegzistavo, buvo bevertės ar jau parduototos.

L. Farkas ne tik buvo pasodintas į kalėjimą, bet taip pat iš jo buvo konfiskuota 38,5 mln. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų