Naujasis Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Libermanas) ketvirtadienį paskelbtame interviu atmetė bet kokias žydų valstybės atsitraukimo iš Golano aukštumų galimybes mainais į taiką su Sirija.
"Kabinetas nepriėmė jokio rezoliucijos dėl derybų su Sirija, o mes anksčiau sakėme, kad nesutiksime atsitraukti iš Golano aukštumų, - A.Liebermanas sakė dienraščiui "Haaretz". - Taika bus tik manais į taiką".
Šis interviu buvo paskelbtas kitą dieną po A.Liebermano pareiškimo, kad karingojo premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) vadovaujama naujoji vyriausybė nėra įsipareigojusi atnaujinti derybų su palestiniečiais pagal JAV remtą susitarimą, kuris buvo priimtas 2007 metais Anapolyje Merilande vykusioje konferencijoje.
Golano aukštumos - strategiškai svarbus plokščiakalnis, kurį Izraelis užėmė per 1967 metais vykusį Šešių dienų karą su Sirija ir aneksavo 1981 metais. Tarptautinė bendruomenė šio žydų valstybės žingsnio nepripažįsta teisėtu.
Sirija, kuri formaliai tebekariauja su Izraeliu, šios teritorijos susigrąžinimą laiko bet kokios taikos sutarties su žydų valstybe sąlyga.
Izraelis ir Sirija pernai surengė netiesiogines derybas tarpininkaujant Turkijai, tačiau jos nutrūko gruodžio pabaigoje, kai Izraelis pradėjo didelio masto puolimą prieš islamistų judėjimo "Hamas" kontroliuojamą Gazos Ruožą.
Ankstesnis Izraelio premjeras Ehudas Olmertas neseniai sakė, kad abi šalys netrukus gali pradėti tiesiogines derybas.
Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) pirmadienį pareiškė, kad arabai "neturi tikro partnerio taikos procese", turėdamas omenyje B.Netanyahu vyriausybę.
Taip pat Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Libermanas) trečiadienį pareiškė, kad jo šalis nėra susaistyta 2007 metais priimto nutarimo atnaujinti JAV remiamas taikos derybas su palestiniečiais, deklaruodamas griežtą liniją nuo pirmosios darbo dienos naujame poste.
A.Liebermano atsiribojimas nuo Anapolio mieste Merilande vykusioje konferencijoje priimto susitarimo parodė, kad naujoji Izraelio vyriausybė laikysis griežtos pozicijos Artimųjų Rytų taikos procese, o tokia nuostata gali pabloginti žydų valstybės santykius su tarptautine bendruomene ir pagrindiniu sąjungininku Vašingtonu.
Palestiniečiai savo ruožtu perspėjo, kad A.Liebermanas yra kliūtis taikai ir paragino tarptautinę bendruomenę spausti Izraelį, kad šis laikytųsi ankstesnių įsipareigojimų.
"Yra vienintelis mus įpareigojantis dokumentas - tačiau ne Anapolio konferencija", - naujasis Izraelio diplomatijos vadovas sakė URM perėmimo ceremonijoje, įvykusioje kitą dieną po ministro prisaikdinimo parlamente.
"Tik kelio gairės. Izraelio vyriausybė ir Knesetas niekada neratifikavo Anapolio" susitarimo", - aiškino A.Liebermanas.
"Eisime tiksliai laikydamiesi kelio gairių plano, - pridūrė jis. - Niekada nesutiksime praleisti nei vieno etapo, kurių iš viso yra 48, ir pereiti tiesiai prie paskutiniojo derybų etapo - nuolatinės sutarties".
Pagal 2003 metais prasidėjusiame tarptautiniame procese priimtą taikaus konflikto sureguliavimo kelio gairių planą Izraelis įsipareigojo laikytis principo, jog turi būti įkurta atskira palestiniečių valstybė.
Anapolyje pasirašytame susitarime dar kartą buvo patvirtinta, jog bus laikomasi šio plano, taip pat bus pradėtos derybos, kurių tikslas - įkurti Palestinos valstybę iki 2008 metų pabaigos.
Naujasis Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) nepalaiko dviejų valstybių sprendimo, nes, jo nuomone, pirmiausia reikia pagerinti ekonominę padėtį palestiniečių teritorijose.
A.Liebermano komentarai aiškiai skyrėsi nuo jo pirmtakės Tzipi Livni (Cipi Livni), kuri vadovavo Izraelio derybininkų delegacijai, pozicijos. Naujojo diplomatijos vadovo pareiškimus taip pat griežtai pasmerkė palestiniečiai.
"Šis ministras - kliūtis taikai. Pirmiausiai jis pakenks Izraeliui", - palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso (Mahmudo Abaso) padėjėjas Yasseras Abed Rabbo (Jasiras Abed Rabas) sakė naujienų agentūrai AFP.
"Mūsų niekas neįpareigoja tartis su prieš taiką nusiteikusiu rasistu, koks yra Izraelio užsienio reikalų ministras Liebermanas", - pridūrė jis.
Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas "Hamas" pareiškė, kad visos Izraelio vyriausybės jiems atrodo tokios pačios, tačiau naująją dešiniųjų valdančiąją koaliciją jis apibūdino kaip "rasistinę ir ekstremistinę".