Nuo ateinančio pirmadienio Austrija įveda griežtą karantiną. Jis turėtų trukti 10 dienų, po jų situacija vėl bus vertinama. Jei situacija nepasitaisys, karantinas gali būti pratęstas dar tokiam pat laikotarpiui.
Valdžia sulaužė tam tikrą pažadą
Austrijos lietuvių bendruomenės pirmininkė J. Skinulytė pasakoja, kad diskusijos apie karantiną Austrijoje buvo pastebimos jau kurį laiką, tad sprendimas netrenkė lyg perkūnas iš giedro dangaus.
„Vieni ar kiti politikai bei ekspertai vis keldavo šį klausimą ir sakydavo, kad nuo šio pirmadienio paskelbtas neskiepytų karantinas neduos rezultato. Tačiau Vienos meras tvirtai sakė, kad iš paskutiniųjų bandys laikytis, jog karantinas bent jau Vienoje neįvyktų. Buvo tikimasi, kad Viena į karantiną neis“, – tv3.lt apie situaciją Austrijoje pasakoja J. Skinulytė.
Ji sako, kad Vienoje jau buvo įsibėgėjusios kalėdinės mugės, verslininkams paprastai atnešančios didžiulį pelną. Todėl vietiniai svarstė, kad bent Viena karantino turėtų išvengti.
„Šiandien ryte buvo patvirtinta, kad visa šalis nuo pirmadienio eina į karantiną. Vyriausybė visad žadėjo, kad jeigu bus priemonės, jos bus nukreiptos prieš neskiepytus žmones, buvo pabrėžiama, kad skiepytiems karantino neturėtų būti. Tam tikras pažadas buvo neištęsėtas“, – teigia J. Skinulytė.
Pasak lietuvės, didelė dalis verslininkų ir medikų naujieną apie karantiną priėmė džiugiai. Ypatinagi teigiamai esą reagavo medikų bendruomenė, mat epidemiologinė situacija šalyje išlieka įtempta – vien per praėjusią parą Austrijoje nustatyti 15,809 atvejai.
„Lygiagrečiai Vyriausybė pristatė finansines priemones. Įsigalioja pagalbos fondai, šimtai milijonų numatyti skirti verslui, patyrusiam nuostolius ar sumažėjus apyvartoms“, – sako J. Skinulytė.
Žmonės užplūdo parduotuves, valdžia gelbės Kalėdas
Pastaruoju metu, kaip pasakoja lietuvė, vietiniai gyveno lyg ant parako statinės. Tvarka keitėsi kone kas kelias dienas, tad įvedus karantiną, kaip juokiasi J. Skinulytė, bent 10 dienų bus galima nesijaudinti dėl besikeičiančios tvarkos.
Tačiau patenkinti ne visi. J. Skinulytė teigia, kad pranešta apie keturis opozicijos partijų planuojamus mitingus prieš karantiną. Protestai turėtų vykti šeštadienį.
„Žmonės užplūdo parduotuves, parduotuvės staigiai išmetė visas nuolaidas, kurias taupė „juodajam penktadieniui“. Aš dar net neišėjau iš namų, o jau bijau pagalvoti, kad reikės apsipirkti“, – pasakoja J. Skinulytė.
„Juodasis penktadienis“ Austrijoje turėjo vykti ateinantį savaitgalį.
„Prieššventinis laikotarpis, prekybininkai planavo įvairius veiksmus, gyvenimas ėjo sava vaga, atrodė, kad bus laikomasi“, – sako J. Skinulytė.
Oficialiai teigiama, kad karantinas Austrijoje turėtų trukti ne daugiau nei 20 dienų. Vadinasi, ne ilgiau nei iki gruodžio vidurio.
„Kalėdos turėtų įvykti. Matyt, vėl žiūrės skaičius, jeigu ką, atsiprašys ir sakys „deja“. Kol kas pažadas šiuo metu yra toks duotas. Manau, kad būtent dėl to jie dabar ir paskelbė, kad efektas jei ir būtų, jis išaiškėtų ne anksčiau nei po 20 dienų, ką praktika ankstesnė rodo“, – komentuoja J. Skinulytė.
Šimonytė: jei vakcinavimosi rodiklis būtų geresnis, to galbūt nereikėtų
Penktadienį Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė TV3 žinių „Dienos komentare“ teigė, kad jeigu Austrijoje būtų pasiskiepiję daugiau žmonių, karantino šalyje, ko gero, nebūtų reikėję skelbti.
„Matyt, problema yra visuotinė, labai panaši visose šalyse, kuriose skiepijimosi procentas yra panašus kaip Lietuvoje – 60 proc. su trupučiu. Austrijos rodiklis yra gana panašus. Reikia mintyje turėti keletą dalykų.
Pirmiausia – vis tiek laikui bėgant vakcinų efektyvumas blėsta, vadinasi tiems žmonėms, kurie buvo paskiepyti anksčiausiai, reikia pasiskiepyti trečiąja doze, kad imunitetas būtų vėl sustiprintas.
Kitas dalykas – visada, net jei turime visuomenėje 80 proc. pasiskepijusių žmonių, likusi dalis visada yra pakankamai didelė skaitiškai, kad ji sukeltų įtampas ligoninėse jei pradeda sirgti vienu metu“, – komentavo ministrė pirmininkė.
Įveda karantiną, skiepijimas taps privalomas
Portalas tv3.lt primena, kad Austrija dėl didėjančio sergamumo koronavirusine infekcija įves griežtą karantiną visiems gyventojams. Apie tai penktadienį paskelbė kancleris Alexander'as Schallenbergas (Aleksandras Šalenbergas).
Šis sprendimas buvo priimtas praėjus kelioms dienoms po to, kai griežto karantino priemonės buvo paskelbtos nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems asmenims. Dabar Austrija taps antrąja po Latvijos Europos Sąjungos nare, įsivedusia visuotinį karantiną per naujausią pandemijos bangą.
Visuotinis karantinas įsigalios nuo ateinančio pirmadienio, o po 10 dienų bus sprendžiama, ar jį pratęsti.
Ši Alpių šalis taip pat planuoja nuo vasario 1-osios įvesti privalomą skiepijimą nuo COVID-19, A. Schallenbergas sakė per spaudos konferenciją vakarinėje Tirolio žemėje, kur susitiko su regioninių vyriausybių vadovais.
„Nepaisant mėnesius trukusio įtikinėjimo, mums nepavyko įtikinti pasiskiepyti pakankamai žmonių“, – pabrėžė kancleris.
Vyriausybės vadovas kaltino atsisakančius skiepytis „puolimu prieš sveikatos apsaugos sistemą“.
Pagal griežto karantino sąlygas žmonėms bus leidžiama išeiti iš namų tik išimtimis numatytomis sąlygomis – pavyzdžiui, prireikus nusipirkti būtiniausių produktų arba prasimankštinti.
Šios savaitės pradžioje Austrija jau įvedė griežtą karantiną asmenims, kurie nėra pasiskiepiję nuo COVID-19 arba nėra neseniai persirgę šia liga. Tokių priemonių Europos Sąjungoje buvo imtasi pirmąkart.
Tačiau sergamumas beveik 9 mln. gyventojų turinčioje šalyje COVID-19 nesiliovė augęs. Ketvirtadienį buvo užfiksuotas naujas rekordas – daugiau kaip 15 tūkst. per parą patvirtintų užsikrėtimo atvejų.
Pastaruoju metu vakcinavimo tempas paspartėjo; iki šiol visiškai paskiepyta 66 proc. Austrijos gyventojų. ES vidurkis yra daugiau kaip 67 procentai.
Kitos Europos šalys taip pat griežtina suvaržymus, visame žemyne blogėjant epidemiologinei padėčiai.
Austrijos kaimynė Vengrija nuo šeštadienio vėl įveda privalomą reikalavimą dėvėti kaukes patalpose, ketvirtadienį pranešė vyriausybė.