Ar tai buvo seksizmas? Blogi kandidatai? Bloga kampanija?
Tai tik keletas iš daugybės klausimų, kurie šiuo metu sukasi Demokratų partijos narių galvose.
„Sky news“ pateikė galimas priežastis, kodėl K. Harris nepavyko įveikti D. Trumpo.
Harris mėtėsi?
Po siaubingo Joe Bideno pasirodymo debatuose su D. Trumpu K. Harris įpūtė demokratų partijai energijos.
Kampanija skleidė džiaugsmo, optimizmo ir vilties žinią. Kampanija skatino įsitraukimą į demokratų politiką, dėl to labai išaugo lėšų rinkimas eilinių piliečių lygmeniu. Tačiau to tiesiog nepakako.
Anot leidinio, Demokratų partija turi giliai susivokti, kaip prarado savo patrauklumą plačiajai visuomenei.
„Pasirodo, D. Trumpas, asmenybė, laimėjo dėl politikos. Žmonės už jį balsavo nepaisant jo. Pažadas pataisyti ekonomiką, sustiprinti sieną, padaryti Ameriką labiau izoliuotą. Reakcingas verslininkas, o ne pamatuotas politikas – toks buvo jo visaapimantis žavesys.
Dešiniųjų ne kartą kritikuota dėl vadinamųjų „žodžių saldybių“, K. Harris sunkiai sugebėjo suformuluoti savo poziciją svarbiausiais klausimais. Ji svyravo dėl to, ar imigracijos politikos klausimu ji yra griežta, ar užjaučianti, ir pakeitė daugelį savo kairiųjų pozicijų.
Būtent šis neryžtingumas, bandant rasti aukso viduriuką, buvo viena iš jos pražūties priežasčių“, – rašoma tekste.
Bideno įtaka
Anot leidinio, dauguma Demokratų partijos narių dabar vengia atsakyti į klausimą, ar J. Bidenas būtų pasirodęs geriau nei K. Harris. Vietoj to jie kaltę verčia tam, kaip K. Harris prisirišo prie jo per savo istoriškai trumpą kampanijos kelią.
Jam vadovaujant siautėjo užsienio karai. Infliacija, nors tai pasaulinė problema, išaugo būtent jo laikais. Jo laikais sienos kirtimo atvejų skaičius pasiekė rekordinį lygį.
Visa tai buvo didžiulės problemos K. Harris, kai ji bandė paaiškinti savo idėją rinkėjams.
„Ar J. Bidenas per ilgai dalyvavo kampanijoje? Kodėl buvo neatsakomi klausimai apie jo psichikos aštrumą? Ar jo sprendimas siekti antrosios kadencijos nesutrukdė iškilti pajėgesniems kandidatams?“ – klausia „Sky news“.
Kito Obamos paieškos
Charizmatiški politiniai talentai jau yra išgelbėję Demokratų partiją – Barackas Obama ir Billas Clintonas. Dabar partija yra paralyžiuota ir pasimetusi, nesugebanti suvokti antrosios D. Trumpo kadencijos ir ieškanti kito B. Obamos.
Bus įdomu pamatyti, ką partija pasiūlys 2028 m., tikėtina, kad tai bus tie kandidatai, kurie buvo paminėti tuomet, kai J. Bidenas blaškėsi.
Tarp jų yra Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas, Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer ir Pensilvanijos gubernatorius Joshas Shapiro – visi jie turės įrodyti partijai, kad turi politinių įgūdžių, leidžiančių iš valstijų lygio pereiti į aukštą postą.
Pete‘as Buttigiegas, J. Bideno transporto sekretorius, yra vienas veiksmingiausių partijos komunikacijos specialistų. Jis buvo pasitelktas per visus tinklus, nuo „Fox News“ iki vėlyvo vakaro laidų, kad agituotų už K. Harris. Tačiau P. Buttigiegas yra vedęs vyrą, ir jei Amerika nepasirengusi moteriai, ar ji pasiruošusi homoseksualiam vyrui?
Tapatybės politika
Tapatybės politika sulaukė priešiškos reakcijos ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje. Iš dalies dėl to matėme, kad K. Harris labai švelniai rėmėsi savo istorine kandidatūra.
Hillary Clinton kampanijoje buvo kalbama apie tai, kad ji bus pirmoji moteris prezidentė, o H. Harris vos užsiminė apie tai.
„Demokratai įnirtingai analizuos ir tai. Ar tai buvo klaida? Ar tai būtų paskatinę apatiškesnius rinkėjus lemiamose svyruojančiose valstijose pamatyti aistringą K. Harris, kuri desperatiškai siekia įveikti stiklines lubas?
O gal Amerikos kultūroje įsišaknijęs seksizmas užkirto kelią dar vienai moteriai į Baltuosius rūmus?“ – rašoma tekste.
Primename, kad JAV prezidento rinkimus laimėjo buvęs JAV prezidentas D. Trumpas. AP skaičiuoja, kad jam tenka 277 rinkikų balsai, o jo varžovei, dabartinei JAV viceprezidentei Kamalai Harris tenka 224 rinkikų balsai. D. Trumpas jau paskelbė savo pergalę rinkimuose.
Pas demokratus buvo labai daug nenuoseklumo, kandidato keitimo, leftizmo idėjų švelninimo link centro, nebuvo aiškios pozicijos ne vienu klausimu. Plius, labai jau stipriai ėjo per moters/tamsiaodės kortą, o amerikiečiams kiti dalykai buvo kiek svarbesni.