Čia pateikiami simptomai gal ir neatrodo, jog būtų labai rimti, tačiau jie yra vieni pagrindinių, signalizuojančių apie rimtą susirgimą – vėžį, kurį aptikus dar ankstyvoje jo stadijoje, yra pakankamai nemažai šansų, jog visiškai pasveiksite.
Kraujavimas jau po menopauzės
Nereikėtų nustebti, jog po menopauzės kelnaitės bus išteptos keliais kraujo lašais. Nors reguliariomis mėnesinėmis nebesirgsite, jūsų organizme hormonai vis dar aktyviai veikia gimdos gleivinę, kas ir yra to retkarčiais pasirodančio kraujavimo priežastis.
Tačiau jei netikėtai pradėjote kraujuoti taip, kaip per mėnesines ir tai tęsiasi pakankamai ilgai, tai gali pranešti apie gimdos vėžį, teigė onkologė Mayrie Markman. Gera žinia ta, kad moterys, kurioms diagnozuojamas pirmos stadijos vėžys, vis dar neišsiplėtęs į kitas kūno vietas, turi net 88% tikimybę pasveikti.
Pakito krūtinės spalva, atsirado duobutės
Keistas gumbelis yra bene pagrindinis ženklas, pranešantis apie moteris užklupusį krūties vėžį, tačiau susirūpinti reikėtų ir kitais požymiais.
Visų pirma, pasak Richo Wenderio, Amerikos vėžio asociacijos kontrolieriaus, kiekviena dailiosios lyties atstovė turėtų įsidėmėti, kaip kasdien atrodo jos sveikos krūtys. Tik tuomet, atsiradus formos, jausmo ar kitiems pokyčiams, juos bus lengva pastebėti. Sunerimti reikėtų tuomet, jei odoje atsirado duobutė, pakito spenelis, jis ištino arba tapo be galo jautrus, pasikeitė jo spalva.
„Tai dar nereiškia, jog jums tikrai bus diagnozuojamas krūties vėžys, tačiau būtent dėl to moterys vengia kreiptis pagalbos, nes tiki, jog šie simptomai nėra rimti“, - sakė jis.
Geriau jau tuo įsitikinti, kad vėliau netektų gailėtis.
Apatinės pilvo dalies išsipūtimas
Šis reiškinys praneša apie daugelį su sveikata susijusias problemas. Moterims pilvo apačia dažniausiai išsipučia menstruacijų metu ar dar gerokai prieš joms prasidedant, tačiau jei pastebėjote, jog net joms pasibaigus, jus vis dar jaučiatės nepatogiai, jums užkietėjo viduriai arba net ir nedaug pavalgius jaučiatės persivalgius, šiuos simptomus sukelia kiaušidžių arba gimdos vėžys.
„Jei praėjo kelios svaitės, o situacija nepagerėjo, metas vykti pas gydytoją. Daugelis kiaušidžių vėžiu sirgusių pacienčių ilgą laiką gyveno su šiuo pavojingos ligos simptomu tai, tačiau jį ignoravo, dėl ko jų gyvenimai labai pasikeitė“, - sakė gastroenterologė Moshe Shike.
Nereguliarios mėnesinės arba pilvo srities skausmai
Kadangi hormonams didelę įtaką daro aplinka ir jos pokyčiai, dažnos moters mėnesinės nėra reguliarios. Kiekvienos jų ciklas yra skirtingas, tačiau moterys supranta, kas joms ir jų kūnams yra normalu.
Jei laikui bėgant jūsų mėnesinės tampa vis gausesnės, jei pradeda kraujuoti dar gerokai prieš prasidedant ciklu arba kankina pilvo srities skausmai, vertėtų susirūpinti. Apsilankykite pas gydytoją ir paprašykite ultragarso tyrimo, kurio metu bus tikrinama, ar jūs nesergate gimdos, kiaušidžių ar kitos vaginalinės rūšies vėžiu.
Lėtinis kosulys
Peršalus kosėjimas yra dažnas palydovas, bet jei šis nepatogus reiškinys jus kamuoja jau daugiau nei kelias savaites ir jokie kiti su peršalimu susiję simptomai, pavyzdžiui, užsikimšusi nosis, aukšta temperatūra, neatsirado, tai gali būti vienas apie ankstyvą plaučių vėžį signalizuojantis požymis.
Taip pat kaip ir pastaroji vėžio forma, leukemija pasižymi bronchitą bei stiprų krūtinės skausmą primenančiais simptomais.
„Jei šis kosulys yra kitoks, nei įprastai, o jo metu iškosėjate šiek tiek kraujo, delsti nevertėtų“, - teigė Dr. Markman.
Kai kurie plaučių vėžio pacientai skundžiasi ir krūtinės skausmu, perėjusių į petį ir ranką.
Pykinimas ir pilvo skausmas
Skaudančiu skrandžiu žmonės skundžiasi vis dažniau. Negydant, ši bėda gali tapti labai rimta ir, nors didžiąją dalį susirgimų sukelia netinkamo maisto valgymas, persivalgymas, skrandžio opa ar rūgštys, kartais tai gali būti susiję ir su vėžiu.
Jei jus kamuoja nuolatinis pilvo skausmas ar pykinimas, šie simptomai negerėja, kreipkitės į gydytoją. Gali būti, jog jūsų skrandyje atsivėrė opa, tačiau tai taip pat gali būti leukemijos, kepenų, stemplės kasos požymis.
Dažnas peršalimas ir infekcijos
Jei įprastai esate sveikas žmogus, tačiau pastebėjote, jog pastaruoju metu vis dažniau sergate, turite temperatūros, gali būti, jog jums – leukemija. Šia liga sergantieji skundžiasi ypač dažnai kamuojami peršalimo ir gripo ligų, pasigaunantys odos ir grybelines infekcijas.
Leukemija – kraujo vėžys, silpninantis imuninę sistemą. Atkreipkite dėmesį į gripą primenančius simptomus, tarp kurių ir skausmas, karščiavimas, kurie, jei po ilgo laiko neišnyksta, gali skelbti apie jus užklupusią rimtą ligą.
Sunku ryti
Skaudant gerklę sunku ne tik kalbėti, bet ir ryti maistą, skysčius. Jei gerklę perštėti ėmė susirgus paprasčiausia infekcija, per kelias dienas turėtumėte pasveikti. Tai ypač dažnai nutinka atšalus orams, atėjus gripo sezonui, sergant astma ar kitomis su kvėpavimo takais susijusiomis ligomis.
Jei gerklę skauda jau kelias savaites ir tas skausmas tik stiprėja, tačiau jūs nesergate jokia infekcija, metas užsiregistruoti vizitui pas gydytoją. Skausmas ir sunkumas ryjant maistą, kai tai nesusiję su jokiu susirgimu, yra labai dažnas skrandžio ir plaučių vėžio ženklas.
Mėlynės ant kūno
Tikrai neverta jaudintis, jeigu mėlynė atsirado susitrenkus kelį ar užsigavus ranką, tačiau jei pastebėjote, jog jos jūsų kūną „papuošia“ itin dažnai ir gan keistose vietose, situacija šiek tiek rimtesnė.
Atkreipkite dėmesį, ar mėlynė bei sumušimo žymė atsiranda net ir po lengviausio atsitrenkimo į sieną arba ji išryškėjo iš niekur nieko ir esate užtikrinti, kad nebuvote nerangus. Tokie požymiai taip pat byloja apie leukemiją.
Nepaaiškinamas svorio nukritimas
„Netekti svorio daugeliui žmonių yra labai gerai. Tačiau taip turėtų būti jei laikotės specialios mitybos, dietos arba sportuojate“, - sakė Dr. Markman.
„Jei jūsų didelis apetitas staiga ir be jokios paaiškinamos priežasties sumažėjo, vertėtų suklusti.“
Apetito nebuvimas ir svorio kritimas gali būti daugelio vėžių rūšių simptomas, tačiau dažniausiai jis siejamas su leukemija ir limfoma. Daugelis žmonių į tai nekreipia dėmesio ir džiaugiasi netekę kelių kilogramų, bet taip elgtis reikėtų tik įsitikinus, jog esate sveiki.
Nuolatinis nuovargis
Kiekvienas žmogus turi dienų, kai jaučiasi be galo pavargęs, tačiau po gero nakties miego ši nemaloni problema dažniausiai pataisoma. Jei save prisižiūrite, t.y. sveikai maitinatės, sportuojate, nevartojate alkoholio ir geriate labai mažai kavos, visą laiką jaustis išsekusiam nėra gerai.
Jei ilgiau nei mėnesį kasdien jaučiatės neturintys energijos net atsikelti iš lovos arba užlipus laiptais reikia kelių minučių kvapui atgauti, kas anksčiau nebūdavo problema, kreipkitės į gydytoją ir raskite viso to priežastį. Dr. Wenderis teigė, jog daugeliu atveju šie simptomai neskelbs apie vėžį, tačiau niekada negali žinoti.
Kaip ir nepaaiškinamas svorio nukritimas, taip ir pastarieji požymiai rodo, jog galite sirgti leukemija ar limfoma.
Stiprus galvos skausmas
Nevertėtų nerimauti, jei kartais jums suskausta galvą. Tai dažnai yra skysčių organizme trūkumo, streso, įtampos ar neramumo bei per daug įsitempusių akių požymis. Galvą skaudėti gali pradėti ir susirgus gripu, peršalus.
Jei migrenos nėra jūsų nuolatinis palydovas, jums niekada neskauda galvą, tačiau jau kelias dienas iš eilės geriate vaistus nuo galvos skausmo, tai ženklas, jog jūsų smegenyse gali būti nervus spaudžiantis auglys. Toks galvos skausmas retai kada susilpnėja ar visiškai išnyksta, bet to, didėjant augliui skausmas stiprėja.
Unitaze pastebėjote kraują
Dažnam, kuris unitaze pamatė kraują, diagnozuojamas hemorojus, vidurių užkietėjimas, sutrikęs žarnynas ar pastarojo infekcija, tačiau tai taip pat signalizuoja apie gaubtinės žarnos vėžį. Ši liga, tiksliau šios rūšies vėžys, dažniausiai diagnozuojamas vyresniems nei 50 metų amžiaus sulaukusiems žmonėms.
Labai svarbu pasitikrinti, ar tai nėra ir jūsų diagnozė.
„Šio simptomo nepastebėti labai paprasta, o jei problema taip pat staiga išnyko, kaip ir atsirado, žmonės tikina save, jog tai nėra rimta. Tačiau svarbu prisiminti, kad kraujas žarnyne ir unitaze niekada nėra gerai“, - sakė Dr. Wenderis.
Pastebimi odos pažeidimai
Odos vėžys – pati dažniausia vėžio rūšis JAV, be to, ji yra viena sunkiausių atpažinti.
„Daugelis mano, jog jų odą papuošė naujos strazdanos, apgamai ar atsirado tamsesnė su vyresniu amžiumi susijusi dėmele, primenanti jau seniai turimas“, - teigė Dr. Wenderis.
Tačiau jei pastebėjote, jog apgamas pakeitė spalvą ar formą, privalu kreiptis į gydymo įstaigą.
Melanomą atpažinti nėra sunku, nes apie ją bylojančios dėmės yra keistos ir neproporcingos formos, gerokai tamsesnės.
„Melanoma sutinkama ir diagnozuojama rečiau, nei paprastas odos vėžys, tačiau ją išgydyti yra sunkiau ir ji yra gerokai pavojingesnė. Aptikus anksti, nuo melanomos pasveikti įmanoma labai greitai“, - tęsė jis.
Žaizdelės burnoje ir skausmas
Dėl atsiradusios ir greitai sugijusios pūslelinės nerimauti nereikėtų, taip pat ir dėl danties skausmo, kuris dingsta apsilankius pas stomatologą.
Tačiau jei burnoje aptikote ilgai negyjančią ir skaudančią žaizdą, dantenas ar liežuvį nusėdo baltos ir raudonos dėmelės, žandikaulis tapo nejautrus ar ištino, gali būti, jog jums – burnos vėžys. Jei visa tai tęsiasi ilgiau nei 2 savaites, Amerikos vėžio asociacijai priklausantys specialistai pataria nedelsiant kreiptis į gydytoją.