Pirmasis pastebimas simptomas paprastai yra sustorėjęs krūties audinio plotas. Krūties vėžys prasideda krūties audinyje, dažniausiai ląstelėse, kurios iškloja krūties pieno latakus. Cancer Research UK teigia, kad krūties vėžio riziką gali paveikti amžius, genetika ir gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip nutukimas ir rūkymas.
Viename sveikatos tinklalapyje teigiama, kad per daugelį metų suvokimas apie krūties vėžį pagerėjo ir dabar žmonės žino pagrindines raudonąsias šios ligos vėliavas.
Cancer Research UK teigia, kad kasmet Jungtinėje Karalystėje krūties vėžys diagnozuojamas maždaug 55 200 žmonių, apie 150 žmonių per dieną.
Nerimą keliantys požymiai
Bėgančios kruvinos arba nebūtinai išskyros iš spenelio, padidėję limfmazgiai, niežtintis spenelis – ženklai, kurie paaiškina, kodėl krūtys gali atrodyti kiek kitaip nei įprastai, pavyzdžiui, būti padidėjusios, turėti keistą formą.
Cancer Research UK ekspertai teigia: „Jei pastebėjote bet kokius galimus vėžio simptomus ar bet kokius jums neįprastus pokyčius, kreipkitės į gydytoją, nes ankstyva vėžio diagnostika gelbsti gyvybes.“
Pasak jų, reikia atkreipti dėmesį į odos pokyčius, įskaitant ir krūtų susitraukimą, įdubimus, bėrimą ar paraudimą. Kai kuriems žmonėms spenelis ir oda aplink jį būna išberta, paraudusi, oda gali atrodyti panaši į apelsino žievelę.
NHS teigia, kad krūties vėžio priežastis nėra visiškai suprantama, tačiau yra tam tikrų rizikos veiksnių, kurie gali padidinti jūsų tikimybę susirgti šia liga. Rizika didėja, jei šeimoje jau yra buvę asmenų, kurie sirgo šiuo krūties vėžiu, rašo express.co.uk.
Valgydami sveiką, subalansuotą maistą ir reguliariai mankštindamiesi, galite sumažinti vėžio ir daugelio kitų ligų riziką.
Būtina savitikra
Be tinkamo gyvenimo būdo taip pat svarbu yra reguliariai tikrinti krūtis. Po menopauzės yra normalu, kad krūtys jaučiasi minkštesnės ar ne tokios stangrios.
NHS sako: „Paimkite į rankas savo krūtis ir apčiuopkite kiekvieną krūtį, pažastį ir vietas iki raktikaulio. Tai gali būti patogu atlikti duše ar vonioje, perbraukus muiluota ranka per kiekvieną krūtį aukštyn bei po kiekviena pažastimi. Galite daryti tą ir žiūrėdami į veidrodį iškėlę rankas.
Krūtų patikros metu rentgeno spinduliai ieškodami vėžio užuomazgų, neretai jų neranda, nes jos dar yra per mažos, kad jam būtų galima pamatyti ar jausti.
Jeigu turite įtarimų, turėtumėte kreiptis į šeimos gydytoją. Paprastai rezultatų neužtrunka ilgai laukti, jie pasiekia po poros savaičių. Idealu, reguliariai tikrintis krūtis yra kas metus, ypač vyresniame amžiuje.