Hipergarsinį greitį tyrinėjantys mokslininkai pastaraisiais metais buvo sulaikomi visoje šalyje – visuose autoritetingiausiuose Rusijos fizikos mokslų universitetuose. „Paėmė pačius padoriausius, tuos, kurie turėjo geriausią reputaciją“, – BBC cituojamas vienas iš Novosibirsko teorinės ir taikomosios mechanikos instituto narių.
Hipergarsinės Putino svajonės
Rusijos federalinės saugumo tarnyba (FST) susidomėjo šios srities ekspertais po 2018-ųjų – tuomet šalies prezidentas Vladimiras Putinas viešai pristatė „analogų pasaulyje neturinčias“ hipergarsines raketas. Jis pareiškė, kad tokia ginkluotė leidžia manevruoti meteorito greičiu, įveikti visas oro gynybos sistemas ir yra faktiškai „neįveikiama“.
Pirmą sykį apie hipergarsines raketas V. Putinas užsiminė dar 2005-aisiais. 2018-aisiais Federacijos tarybos metinės ataskaitos metu šalies politiniam elitui demonstravo vėliau daug dėmesio susilaukusį animacinį vaizdo įrašą su į JAV pusę skrendančiomis raketomis ir gyrė naują ginkluotę: „Tai bus praktiškai neįveikiama, o greitis – hipergarsinis. Tai bus kaip meteoritas“.
Praktikoje, po 2022-ųjų karo Ukrainoje pradžios, pasirodė, kad rusų hipergarsinės raketos „Ch-47M2 Kinžal“ yra ne tik įveikiamos, bet ir sėkmingai numušamos „Patriot“ oro gynybos sistemų. 2024-ųjų sausio 2-ąją Ukraina paskelbė, kad numušė visas 10 tądien paleistų „Kinžal“ raketų.
Ėmėsi represijų prieš mokslininkus, nedirbusius karinei pramonei
Asmeniniuose pokalbiuose FST pareigūnai pripažino, kad areštai dėl tariamos prekybos slapta informacija vyksta „esant dideliam spaudimui iš viršaus“, BBC pasakojo advokatas Jevgenijus Smirnovas, kuris gynė šios bylos kaltinamuosius teismuose. Jo teigimu, tyrėjai tiesiai šviesiai sakė, kad tiesiogiai V. Putinui atsisako dėl kiekvienos bylos mokslininkams.
FST veiklos tikslas – pademonstruoti, kad rusų raketų kūrimo paslaptis medžioja šnipai, paaiškino J. Smirnovas: „Paglostyti jo savimeilę, parodyti, kad rusų raketos – geriausios ir jas kažkas bando pavogti“.
Advokatas atkreipė dėmesį, kad faktiškai visos bylos dėl valstybės išdavystės vystėsi identiškai: FST darbuotojai ateidavo į mokslo įstaigas ir ieškojo pas ten dirbusius mokslininkus tarptautiniuose projektuose per paskutinius 10-15 metų ko nors, kas „maksimaliai tiktų“.
Buvęs Novosibirsko teorinės ir taikomosios mechanikos instituto mokslininkas Vladimiras Lapyginas, pats anksčiau apkaltintas valstybės išdavyste, aiškino, kad visi kaltinamieji fizikai nė iš tolo nesusiję su hipergarsinio ginklo kūrimu. „Jie užsiėmė fundamentaliais tyrimais ir darbais. Visi tie, kurie dėl hipergarsinio ginklo buvo sulaikyti, jie ir arti nebuvo to ginklo“, – cituojamas jis.
Advokatas A. Smirnovas taip pat pasakojo, kad nė vienas iš daugiau nei dešimties mokslininkų, pastaraisiais metais suimtų dėl kaltinimų „perdavus Rusijos hipergarso paslaptis“, nebuvo susijęs su gynybos projektais. „Novosibirsko byloje“ suimtųjų specialybė buvo hipergarsinių srautų aerodinamika.
„Mokslininkai tiria fizikinius procesus. Štai tyrimų tema: kaip deformuosis tam tikri metalai važiuojant hipergarsiniu greičiu arba kokios bus turbulencijos zonos. Tai nėra „raketos gaminimas“, tai būtent fizikinių procesų tyrimai“, – aiškino A. Smirnovas. Tuomet, pasak jo, jų išvadomis galėtų pasinaudoti bet kas. Įskaitant karinius institutus ginklų gamyboje. Tačiau valstybės išdavyste kaltinami pirminių tyrimų autoriai, tie, kurie užsiima fundamentiniu mokslu.
Viso šioje byloje buvo sulaikyta jau 12 mokslininkų, daugelis jų yra garbaus amžiaus. Trys jau mirė – vieną į tardymo izoliatorių išvežė tiesiai iš ligoninės su IV stadijos kasos vėžio diagnoze. Jis mirė praėjus dviem dienoms po arešto.
Pagrindinis kaltinimas visiems mokslininkams – dalyvavimas užsienio konferencijose, mokslo darbų užsienyje publikavimas. Prasidėjus karui Ukrainoje Rusijoje pradėta įtariai žiūrėti į bet kurį, kuris vienu ar kitu būdu gauna pajamas iš Vakarų. Mokslininkų artimieji skundžiasi, kad kaltinamieji tiesiog dirbo savo darbą ir darė tai, ko iš jų buvo reikalaujama – publikavo savo mokslinius darbus užsienyje, o dabar už tai yra baudžiami.