Jerzy Giedroyc vardu pavadintas Lietuvos ir Lenkijos intelektualų forumas Vilniuje įteikė pirmąsias garbingas Jerzy Giedroyco premijas dviem iškiliems Lenkijos intelektualams – istorikui, eseistui, žurnalistui Adamui Michnikui ir Krokuvos Jogailaičių universiteto profesoriui Bogdanui Szlachtai.
Jerzy Giedroyc forumo valdybos pirmininkas prof. Alvydas Nikžentaitis sakė, kad premijos forumo vardu teikiamos pirmą kartą. Jerzy Giedroyco premija yra unikalus ir garbingas apdovanojimas, teikiamas už asmeninį indėlį į Lietuvos ir Lenkijos, tuo pačiu visos Centrinės ir Rytų Europos atsinaujinimą bei taikingą bendradarbiavimą.
Garsus Lietuvos intelektualas rašytojas Tomas Venclova, pristatydamas premijos laureatą Adamą Michniką pabrėžė, kad Adamas Michnikas yra reto kalibro asmuo, turbūt svarbiausias Jerzy Giedroyco tradicijos tęsėjas dabartinėje Lenkijoje.
„Adamą Michniką neperdedant pridera vadinti vienu iš laisvos Centrinės-Rytų Europos tėvų įkūrėjų. Istorijoje jis patenka į tą pačią eilę kaip Andrejus Sacharovas ir Vaclavas Havelas, o lenkų laisvės sąjūdyje stovi greta Jaceko Kuronio, Lecho Wałęsos, Tadeuszo Mazowieckio. Jis taip pat visada buvo ir tebėra nuoširdus Lietuvos bičiulis, sunkiomis akimirkomis ne kartą jai padėjęs savo autoritetu bei publicisto žodžiu”, - sakė Tomas Venclova.
Jis pabrėžė, kad 2000 metais Adamas Michnikas buvo pripažintas vienu iš dvidešimties įtakingiausių pasaulio žurnalistų. „Jerzy Giedroyco premija teisėtai įsirašo į kitų A.Michniko gautų pasaulio apdovanojimų eilę. Sakyčiau, ji ne tik teikia garbę Adamui, bet ir Adamas teikia garbę jai“, - mano T.Venclova.
Prof. Alvydas Jokūbaitis, pristatydamas apdovanojimui Krokuvos Jogailaičių universiteto profesorių Bogdaną Szlachtą, teigė, kad jis lietuvių ir lenkų santykių horizonte visada pasirodo tada, kai to labiausiai reikia.
„Bogdanas Szlacht tapo Lietuvos intelektualiniu ambasadoriumi Krokuvoje. Kai jis buvo išrinktas Krokuvos Jogailaičių universiteto Tarptautinių ir politinių studijų fakulteto dekanu, 2010 metais buvo įkurtas Lietuvos studijų centras. Krokuvos dėmesys lietuviams visada yra ypatingos svarbos. Tarp daugybės dekano Bogdano Szlachtos sumanymų Lietuvai visada tekdavo išskirtinė vieta”, - pabrėžė prof. A.Jokūbaitis.
Pasak profesoriaus, B.Szlachtos išmintis, geranoriškumas ir kantrybė suteikia pagrindą naujiems lietuvių ir lenkų santykiams kurti.
Jerzy Giedroyc forumo valdybos pirmininkas prof. Alvydas Nikžentaitis pabrėžė, kad Lietuva ir Lenkija šiandien yra laisvos demokratinės valstybės. Tačiau, be politikų, kuriančių valstybių santykius, pagrindine tautas vienijančia gija lieka iškilios asmenybės, kurios dešimtmečiais puoselėja tautų, kultūrų, asmenybių bendrystę ir vertybes.
Vienas iš Jerzy Giedroyc forumo rėmėjų draudimo bendrovės PZU įsteigto fondo vadovas Bogdan Benczak sakė, kad bendrų vertybių siejama Rytų Europa sukuria ir naujas sąlygas žmonėms bei valstybėms bendradarbiauti.
„Dirbdami Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje matome, kaip skiriasi šių šalių visuomenės – intelektualinės minties raida, šalyje politikų puoselėjamos vertybės lemia ir valstybės elgesį su savo piliečiais. Bet kokios permainos Rytų Europoje turi ne politines ir ekonomines, bet pirmiausiai intelektualines šaknis, o jos, be abejo, kyla iš šviesiausių, ryškiaudių asmenybių, kurias šiandien ir pagerbiame“, - teigė PZU fondo valdybos pirmininkas Bogdan Benczak.
Jerzy Giedroyco premijos buvo įteiktos Vilniuje, Chodkevičių rūmuose.