Biržų rajono vadovai, bendrovių direktoriai ir buvęs policijos areštinės darbuotojas privačioje valdoje tvarkėsi kaip savo namuose. Jiems nė motais, kad privati nuosavybė neliečiama ir saugoma įstatymų.
Biržuose, V. Montvilos gatvėje, privačioje valdoje, gyvenantys Vaidas ir Audronė Petrėnai jau antrą savaitę jaučiasi atsidūrę dviprasmiškoje situacijoje: jie kaltinami, kad kažką skriaudžia, nors nukentėjo patys.
Didžiąją Velykų savaitę su rajono valdžios atstovais susidūrę žmonės šiandien jaučiasi nesaugūs. Namie vieni bijo likti ir jų mažamečiai vaikai.
Sukėlė ant kojų tarnybas
„Įtakingų žmonių namus ir kiemus nuo vandens rajono valdžia gelbėja, iš jų teritorijų pumpuoja vandenį, bet skandina mus", - kalbėjo į redakciją kreipęsis Žemaitės gatvės gyventojas.
Balandžio 3 dieną ugniagesiai buvo iškviesti į Žemaitės gatvės 94 namą, kur iš apsemto namo rūsio buvo išsiurbta 30 kubinių metrų vandens. Ugniagesiai sulaukė kaimynystėje gyvenančių žmonių priekaištų, kad gelbėdami vieną namą baigia užtvindyti kitus.
Tądien nuo vandens pertekliaus buvo gelbėjamas buvusio policijos areštinės darbuotojo Sauliaus Kiburio kiemas ir gyvenamasis namas.
Dar prieš savaitę iki šventų Velykų jis kreipėsi į savivaldybės civilinės saugos specialistą Liną Mažuiką. „S. Kiburys žadėjo visus sukelti ant kojų, nes vanduo tvindė ne tik jo, bet ir kaimynystėje esančias Donato Burbulio, Nikolajaus Jelozos sodybas.
Kvietė visas tarnybas - „Biržų komunalinį ūkį", „Biržų vandenis", ugniagesius. Buvo pumpuojamas vanduo, bet pažliugo ir kiti kiemai. Kai kurie gyventojai buvo užkasę savaiminius nutekėjimo griovius. Juos atkimšus vanduo vis vien kaupėsi", - susidariusią situaciją komentavo L. Mažuika.
Pralaidos atkasimu rūpinosi pats meras
Kovo 29 dienos vakare į Vaido ir Audros Petrėnų kiemą automobiliu atlėkė Žemaitės gatvėje gyvenantis Saulius Kiburys.
Pasak Petrėnų, išlipęs iš mašinos jis paspyrė kieme lojusį šunį ir nieko nesakęs per pievą nuėjo iki tvoros. Ten pradėjo kasti žemę.
V. Petrėnas suprato, kad jis nori atkasti kaimyno kažkada padarytą pralaidą vandeniui nutekėti ir pagilinti per jų sklypą einantį vandens griovelį. Jis, matyt, tikėjosi, kad nuo kalniuko, kur yra gyvenamasis namas, geriau nutekės vanduo.
„Aiškinau jam, kad kasimas nepadės, nes atskirų žmonių sklypuose įrengtos pralaidos skirtingo aukščio ir vanduo kaupiasi kažkur aukščiau, ne pas mus. Bet buvau pavadinta višta ir man liepta užsičiaupti", - pasakojo A. Petrėnienė.
Necenzūrinius žodžius girdėjo ne tik sklypo savininkai, bet ir jų mažamečiai vaikai.
Pamatę, kad pašalinis asmuo nieko nepaisydamas toliau šeimininkauja privačioje valdoje, žmonės iškvietė policiją.
Atvykęs policininkas S. Kiburį įspėjo, kad jis negali be leidimo kasinėti svetimoje valdoje. Pareigūnas klausė, ar kaimynai išsiskirsiantys taikiai.
„Pasakiau, kad jei S. Kiburys daugiau nesirodys, pareiškimo nerašysiu", - kalbėjo V. Petrėnas.
Kitą dieną Petrėnų kieme pasirodė keista „delegacija" - rajono meras Regimantas Ramonas, administracijos direktorės pavaduotojas Rimantas Martinonis, „Biržų komunalinio ūkio" direktorius Alfridas Jozėnas ir aplinkosaugininkas Artūras Griška.
Jie Petrėnams liepė atkasti griovį.
Artūras Griška pasakė, kad jis kieme pastebėjęs netvarkingą komposto krūvą.
Komisija apsilankė ir 8 numeriu pažymėto namo kieme. Čia gyvenančių Editos ir Gintaro Petrauskų A. Griška paklausė, iš kur jų kieme žemių krūva, paprašė parodyti jų įsigijimo dokumentus.
Abiejų aplankytų sklypų savininkų aplinkosaugininkas žadėjo nebausti, jei šie atkas griovį vandeniui nutekėti.
Rytojaus dieną Petrėnai nuskubėjo į savivaldybę. Žiūrėjo Žemėtvarkos skyriuje esančius planus - jų valdoje išties nebuvo pažymėta jokio griovio ar pralaidos.
Petrėnai neprieštarautų, jog per jų sklypą eitų pralaida vandeniui nutekėti, tačiau ji turėtų būti uždara. Jiems buvo paaiškinta, kad be parengto specialaus projekto to daryti negalima.
Didįjį penktadienį Vaidas ir Audronė buvo darbe. Namie buvo tik dešimtmetis sūnus. Kaip tik tą dieną Audronę kolektyvas pasveikino su gimtadieniu. Ta proga ji gavo ir kitą „dovaną". Sūnus parašė žinutę, kad po kiemą vaikšto du svetimi vyrai.
V. Petrėnas atskubėjęs į namus pamatė, kad komunalininkai vėl kasė griovį. Darbus stebėjo R. Ramonas ir A. Jozėnas. Meras V. Petrėną išbarė ir pagrasino teismu.
V. Petrėnas paskambino į policiją. Atskubėjo ir savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė. Ji atvykusiam policininkui paaiškino, kad pralaida kasama su savivaldybės žinia.
Pareigūnas pareiškė, kad „įsikišus savivaldybei" jis esą nieko negali padaryti. Tik perspėjo, kad, jei Petrėnai turės pretenzijų ir negaus raštiško leidimo kasinėjimo darbams jų kieme, gali kreiptis į teismą.
Tuo metu komunalininkai nutarė, kad kastuvais griovio iškasti nepavyks. Todėl popiet kieme pasirodė ekskavatorius.
Galinga technika Petrėnų kieme iškasė didžiulį griovį, žemių ir molio krūva užpylė žemuogių pievelę.
„Negi teisus tas, kuris rėkia garsiausiai ar turi didesnę įtaką? Girdėjome, kad visas šis valdžios rūpestis dėl kažkokio skęstančio daktaro. Kodėl kažką gelbstint pažeidžiamos mūsų teisės? Kodėl niekas net neįspėjo apie būsimus darbus? Problema yra viso kvartalo, o ne vieno kiemo, ir ją reikėtų spręsti bendrai, bet ne savivaliaujant ir gąsdinant pavienius gyventojus", - svarstė A. V. Petrėnai.
Jiems pritarė kaimynystėje gyvenanti Edita Petrauskienė, kuri nufilmavo, kaip privačioje valdoje be leidimo, o tik su savivaldybes palaiminimu darbuojasi galinga technika.
„Gesino" konfliktą?
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Biržų agentūros inspektorius Artūras Griška patvirtino buvęs V. Montvilos gatvėje.
„Pagalbos kreipėsi rajono meras, nes iškilo konfliktinė situacija. Tai ne mano sritis, bet aš padėjau užgesinti konfliktą. Jei nebūčiau pasirodęs, ten visi būtų susimušę", - tvirtino A. Griška.
Be to, kylantis vanduo galėjo apsemti lauko tualetus, tuomet jau gamtai būtų padaryta didelė žala.
A. Griška, apsidairęs V. Montvilos gatvėje esančiose privačiose valdose, aptiko pažeidimų. Gyventojų nebaudęs ir pasiūlęs jiems geranoriškai susitvarkyti, tačiau paprašė leisti atkasti vandens nutekėjimo griovį.
Inspektorius kalbėdamas su korespondente jautėsi teisus, nes jam A. Jozėnas rodęs planus, kuriuose nurodyta per šiuos sklypus einanti paviršinė melioracijos sistema, ir ją sklypų savininkai esą savavališkai užvertė.
Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai, ką A. Griška matė, tebuvo atšviesta topografinė esamos šių sklypų padėties medžiaga. Biržų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistas melioracijai Rimantas Šikšnys sakė, kad mieste jokių melioracijos sistemų nėra, nebent paviršinio vandens nuvedimo schemos, kurias prižiūri savivaldybės Vietinio ūkio skyrius.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Petras Januškevičius tvirtino, kad iš Žemaitės gatvės per V. Montvilos gatvės gyventojų privačias valdas einantis griovelis yra niekur neįteisintas, jis susidaręs savaime.
Pašnekovas pripažino, kad kasti dokumentuose neegzistuojantį griovį privačioje valdoje yra neteisėta.
„Galima būtų daryti bendrą vandens nutekėjimo griovelio projektą, bet tam reikia pinigų. Be to, reikėtų jo tiesimą suderinti su privačių sklypų savininkais", - kalbėjo P. Januškevičius.
Išskirtinis dėmesys - išskirtiniams piliečiams?
Kodėl valdžia staiga taip susirūpino Žemaitės, D. Poškos ir V. Montvilos gatvių gyventojais?
Ar tiesa, kad mero ir administracijos direktorės pastangos susijusios su tuo, jog čia gyvena Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas Nikolajus Jeloza? Ar šis rajono valdžios rūpestis reiškia, kad kiekvienas Biržų rajono gyventojas, kurio kiemą semia vanduo, gali sulaukti tokio pat asmeninio rajono vadovų dėmesio?
Tokie klausimai per savivaldybės atstovę ryšiams su visuomene D. Prunskienę buvo užduoti R. Ramonui ir P. Prašmantienei.
Mero R. Ramono atsakyme teigiama, kad į jį kreipėsi Žemaitės 49 namo gyventojas Vidmantas Klinga „dėl sąmoningai netvarkomų namų valdoje esančių pralaidų bei vandens kanalų".
P. Prašmantienė teigė, kad N. Jeloza į savivaldybės administraciją nesikreipė.
„Prieš atsakydama į kiekvieno Biržų rajono gyventojo žodinį ar raštišką kreipimąsi dažniausiai vykstu į vietą, kad galėčiau kuo objektyviau išsiaiškinti situaciją ir imtis reikiamų priemonių", - tvirtino ji.
Netoli S. Kiburio gyvenantis Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas Nikolajus Jeloza patvirtino, jog šį pavasarį tvino ir jo kiemas.
„Prieš Velykas šnektelėjau su kaimynais. Turėjau savivaldybėje reikalų, tad užsukau pasikalbėti ir su administracijos direktore P. Prašmantiene. Ji jau buvo girdėjusi apie problemas, pažadėjo padėti", - vakar „Šiaurės rytams" teigė N. Jeloza.
Pagalba - tik išrinktiesiems?
Vis dėlto rajono vadovų rūpesčiu gali pasidžiaugti tik dalis gyventojų.
Biržietė A. Petrėnienė pasakojo, kad, kai rajono meras Regimantas Ramonas jau rengėsi išvykti iš jų kiemo, prie jo priėjo kaimynystėje gyvenanti moteris.
Ši skundėsi, kad jos kiemas bei rūsys pilni vandens. Tačiau, pasak mačiusiųjų, meras jos nebesiklausė, sėdo į mašiną ir išvyko.
Antradienį korespondentei teko regėti vaizdą, kai prie P. Januškevičiaus, kuris rūpinosi, ar siurbiamas vanduo iš S. Kiburio namų valdos, priėjo toje pačioje Žemaitės gatvėje gyvenanti moteris ir paprašė iš jos rūsio išpumpuoti vandenį. Verkdama ji dejavo, kad nebegali kurti krosnies.
Tačiau P. Januškevičius paaiškino niekuo negalįs padėti.
Moteriai pasiūlius kreiptis į ugniagesius ši sakė girdėjusi, kad jie be svarbaus reikalo nevažiuoja.
Koks tas svarbus ir skubos reikalaujantis reikalas ir kaip jis įvertinamas - niekas nežino.
Praeitą savaitgalį Medeikių ugniagesiai skubėjo į Pitiškio kaimą. Buvo pumpuojamas vanduo iš buvusio Seimo nario, dabar verslininko Viktoro Rinkevičiaus šeimos namo rūsio.
Ugniagesius iškvietė savivaldybės ugniagesių komandų vadovas Kęstutis Vaičaitis.
V. Rinkevičiaus kaimynystėje ūkininkauja K. Vaičaičio giminaitis, V. Rinkevičiaus bendrapartietis, buvęs rajono meras Vytautas Zurba.
Šį pavasarį nuo potvynio kentėjo daugybė rajono gyventojų. Deja, pagalbos sulaukė toli gražu ne visi. Apie tai buvo rašyta „Šiaurės rytuose", redakcijos telefonai kaito nuo pagalbos nesulaukiančių žmonių skambučių.
Jurgita Vitkauskienė