• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalas „Foreign Policy“ savo skaitytojams pristato penkias asmenybes, kurios savo įtakos neprarado net ir būdamos nelaisvėje

REKLAMA
REKLAMA

Huangas Guangyu

Šalis: Kinija

Kali nuo 2008m.

Huango istorija Kinijoje galėtų būti pavyzdinė, tai istorija apie žmogų, kuris iš skurdžiaus tapo turtuoliu, o iš turtuolio kaliniu. Mokyklos nebaigęs Huangas savo verslą pradėjo prekiaudamas radijo aparatais turguje, tačiau savo verslą sugebėjo paversti didžiausia šalies kompanija „Guam“ir tapti vienu turtingiausių žmonių visoje Kinijoje. Tačiau visai tai pasibaigė, kai šalies valdžia nutarė imtis priemonių prieš korumpuotus verslininkus ir pavertė jo bylą pavyzdine byla nuteisdami jį 14 metų nelaisvės. Jis buvo kaltinamas korupcija, papirkinėjimu ir verslo informacijos pardavinėjimu. Nepaisant šio sprendimo ir to, kad jis atsistadyno iš savo vadovaujamos „Guam“ valdybos pirmininko pareigų, jis lieka itin įtakingu asmeniu šioje kompanijoje – dėl įmonės kontrolės jam teko susikauti su JAV įmone „Bain Capital", kuriai priklausė 10 procentų kompanijos, 2009m. jam pavyko įsigyti užtektiną akcijų kiekį, kad galėtų savo rankose išlaikyti trečdalį įmonės. Šių metų gegužę su juo siejami akcininkai savo balsais iš valdybos pašalino amerikiečių atstovus, nors vėliau jie buvo ir sugrąžinti. Visai neseniai jo kontroliuojama holdingo kompanija sušaukė akcininkų susirinkimą tam, kad būtų atšaukti kompanijos priimti sprendimai.

REKLAMA

„Guam“ atstovai kreipėsi į teismą su dar vienu ieškiniu prieš jos įkūrėją, jam taip pat gresia kaltinimai iš vienos didžiausių Honkongo finansų priežiūros institucijų. Atrodo, kad valdžia turi pakankamai informacijos, kad galėtų laikyti jį už grotų ateinančius kelis dešimtmečius, tačiau pažiūrėjus į paskutinius metus, darosi aišku, kad kalėjimo neužteks, kad laikytum šį turtuolį atokiau nuo jo įkurtos kompanijos reikalų.

REKLAMA
REKLAMA

Michailas Chodorkovskis

Šalis: Rusija

Kali nuo 2003m.

Faktas, jog šalies pagrindinis politinis disidentas yra įkalintas naftos magnatas, pasako daugiau apie pačią šalį nei apie kalinį. Nepaisant to, buvęs „Jukos“ vadovas tapo ministro pirmininko Vladimiro Putino atkakliausiu vietiniu kritiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Chodorkovskis buvo nuteistas 2003m. už mokesčių vengimą, tačiau jo rėmėjai nesutinka su kaltinimais ir teigia, kad tikroji priežastis slypi tame, kad tuometinis prezidentas Vladimiras Putinas jautėsi nesaugiai dėl didėjančių verslininko politinių ambicijų.

REKLAMA

Sibiro kalėjime kalintis verslininkas naudojasi kiekviena proga pakritikuoti Kremliaus lyderius, dalina interviu ar skelbia atvirus laiškus Vakarų žiniasklaidoje bei pateikia nepatogius klausimus įtakingiems pareigūnams savo bylos svarstymų metu.

Dabartiniam šalies prezidentui kalbančiam apie verlso reformas Chodorkovskis daro nuolatinę gėdą, kalinys nelabai tiki skelbiamomis reformomis ir sako, kad iš esmės nepertvarkius šalies teisingumo sistemos šalies griūtis tęsis.

REKLAMA

Jis turėtų įšeiti į laisvę 2011m. spalį, likus penkiems mėnesiams iki prezidento rinkimų, tačiau jam pateikti nauji kaltinimai. Sunku tikėtis, kad jam pavyks ištrūkti į laisvę tol, kol Putinas, kuris sakoma jaučia jam asmeninę neapykantą, yra valdžioje.

Omaras Abdel-Rahmanas

Šalis: JAV

Kali nuo 1993m.

Šis vyras yra žinomas Egipto džihadistų lyderis, emigravęs į JAV paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ir čia suimtas praėjus penkiems metams nuo atvykimo už tai, kad planavo Pasaulio Prekybos centro susprogdinimą. Šiuo metu jis kalėjime, jam skirtas įkalininmas iki gyvos galvos. Nepaisant įkalinimo „akluoju šeichu“ vadinamas O. A. Rahmanas manoma ir toliau palaiko ryšius su Egipto teroristine grupuote, kuri atsakinga už  1997m. skredynes šalyje. „Gamaa al-Islamiyah" pasivadinusi grupuotė ir dabar vadina jį savo vadu, kitos teroristinės organizacijos taip pat teigia jaučiančios jo įtaką ir grasina naujais išpuoliais, jei jis nebus paleistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2005m. jam pavyko įtikinti savo advokatą, teisinį padėjėją ir vertėją padėti jam bendrauti su savo „kolegomis“. Skelbiama, kad savo siunčiamuose žinutėse jis net juokavo apie tai kaip lengva jam bendrauti su savo pasekėjais net ir esant už grotų.

Savo teismu jis pasinaudojo tarsi platforma kalboms, nukreiptoms prieš Vakarus, ir paskatino pulti JAV. Asmenys, kurie palaiko įdėją, kad kalinčiųjų Gvantanamo sulaikymo centre bylos būtų svarstomos uždarų karinių posėdžių metu,  naudojasi jo bylos pavyzdžiu įrodinėdami, jog teroristai turi būti teisiami už uždarų durų. Jo šeima šiuo metu vykdo kampaniją, kurios tikslas tariamai silpnos sveikatos kalinį perkelti  į Katarą.

REKLAMA

Marvanas Bargutis

Šalis: Izraelis

Kali nuo 2002m.

M. Bargutis į palestiniečių judėjimą „Fatah“ įstojo būdamas 15 metų. Jam pavyko iškilti tarp partijos jaunimo tuomet, kai žinomi „Fatah“ veikėjai, tokie kaip Jasiras Arafatas ar Mahmudas Abasas buvo tremtyje.

REKLAMA

1996m. jis buvo išrinktas į Palestinos parlamentą, jam teko itin svarbus vaidmuo antrosios intifados metu. Po jos jam buvo pateikti kaltinimai penkiomis žmogžudystėmis (keturių izraeliečių ir vieno graikų vienuolio). Kurį laiką jam pavyko išvengti suėmimo, tačiau veliau Izraelio pareigūnai jį sučiupo po to, kai jis buvo identifikuotas kaip karinės „al-Aqsa“ mirtininkų grupuotės lyderis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepasant įkalinimo ji dažnai pasirodo kaip reformų šalininkas ir dažnai kalbama, kad jis galimas kandidatas į Palestinos prezidentus. Naudodamasis mobiliuou telefonu jis sugebėjo tarpininkauti tarp kovojančių grupuočių dėl ugnies nutraukimo 2003 metais. 2007m. jo rašiniai padarė didelę įtaką formuojant Palestinos vienybės vyriausybę. Praėjusiais metais, jam nedalyvaujant,  jis buvo išrinktas į centrinį „Fatah“ organizacijos komitetą.

REKLAMA

Dauguma palestiniečių ir kai kurie Izraelio piliečiai mano, kad jis sugebėtų sujungti „Hamas“ ir „Fatah“ judėjimus bei suteikti patikimumo taikos deryboms. Tačiau nepaisant to, Izraelis neplanuoja išleisti kalinio, kuris nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Aung San Suu Kyi

Šalis: Birma

Kali nuo 1990m.

Aung San Suu Kyi, kuri greičiausiai yra labiausiai pasaulyje žinoma politinė kalinė nuo tada, kai į laisvę išėjo Nelsonas Mandela, atlieka itin svarbų vaidmenį savo šalies gyvenime nepaisant to, kad retai pasirodo viešumoje bei jai uždrausta sakyti viešas kalbas.

REKLAMA

1989m. ji laimėjo rinkimus į prezidento postą, bet rezultatų nepripažino šalį valdanti karinė chuntą, kuri jai skyrė namų areštą. Po poros metų jai nedalyvaujant jai buvo skirta Nobelio Taikos premija. Pastaruosius 14 metų iš 20 ji praleido namų arešto sąlygomis kaltinama įvairiais dalykais. Pavyzdžiui, ji buvo apkaltinta dėl keisto incidento praėjusiais metais, kurio metu vienas amerikietis perplaukė per ežerą iki jos namų, tam, kad su ja susitiktų. Chunta tuo pasinaudojo kaip pretekstu skirti jai dar vieną bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

Jau daug metų jai draudžiama bendrauti su Vakarų vyriausybių atstovais ar politiniais aktyvistais, bet paskutiniais metais ji sulaukė tokių svečių kaip Kurtas Kempbelas, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas, Jungtinių Tautų pasiuntinys Ibrahimas Gambari. Tai, kad žiaurumais pagarsėjęs rėžimas, kuris nepasibodėjo nusitaikyti net į budistų vienuolius, leido jai gyventi namuose ir kartais priimti užsienio svečius, liudija šios moters moralinį autoritetą šalyje.

Aung San Suu Kyi šalies valdžiai pastaruoju metu pateikė kelis pasiūlymus – tarkim pasisiūlė padėti derybose dėl tarptautinių sankcijų atšaukimo, bet nepaisant to jai vis tiek buvo uždrausta dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų