Įtakingas dienraštis "Lietuvos rytas" jau antra diena pliekia kaimynę Latviją už bandymus sutrukdyti lietuviškam verslui toje šalyje ir nedraugišką elgesį dvišaliuose santykiuose.
"Lietuvos santykiai su buvusia sąjungininke kovoje prieš SSRS okupaciją ir būsima sąjungininke NATO bei Europos Sąjungoje Latvija kai kuriais atvejais blogesni nei su Rusija", - ketvirtadienį (06.12) redakcinėje skiltyje rašo "Lietuvos rytas".
Panašiai dienraščio redakcinė skiltis prasidėjo ir trečiadienį: "Įtartinai priekabus Latvijos valdžios elgesys su Lietuvos kapitalo įmonėmis seniai tapo norma. Net ir besirengianti tapti Europos Sąjungos nare Latvija arba nemoka žaisti pagal europines verslo taisykles, arba tebėra ištikima rytietiškoms".
Dienraštis taip įvertino Latvijos vykdomą protekcionistinę ūkio politiką, kai "vieną dieną keliama dempingo byla pieno produktų importui iš Lietuvos, kitą dieną kuriamos dirbtinės kliūtys įvežamai kiaulienai".
"Iš visų šių Latvijos valdžios priemonių galiausiai išeina šnipštas, tačiau jos rodo, jog Latvijos valdžia žiauriai nenori investicijų iš Lietuvos", - trečiadienį reziumavo "Lietuvos rytas", primindamas savaitės pradžioje įvykusį incidentą, kai latviai pasienyje sulaikė bendrovės "VP Market" darbuotoją, pateikė jam "juokingus kaltinimus" ir uždraudė 5 metus įvažiuoti į Latviją.
"VP Market" tai laiko kerštu už atidaromus du naujus prekybos centrus "Maxima" Rygoje.
Ketvirtadienį dienraštis tęsią Latvijos kritiką, teigdamas, kad Ryga yra priešiškai nusiteikusi Lietuvos kapitalo atžvilgiu.
"Nuolat kuriamos dirbtinės kliūtys Lietuvos pieno produktų importui, net ES prieangyje daromi bandymai kelti antidempingo bylas, nekart bandyta įvesti muitus, kitus apribojimus lietuviškai kiaulienai įvežti", - teigia "Lietuvos rytas".
Anot dienraščio redaktorių, "Latvijos institucijų spaudimą yra pajutusi ne viena Lietuvos bendrovė".
Dienraštis cituoja Lietuvos ambasadorių Latvijoje Petrą Vaitiekūną, pareiškusį, kad "šioje šalyje veikia prieš Lietuvos verslininkus nukreipta sistema".
Anot "Lietuvos ryto", valstybių dvišalius santykius "taip pat temdo šešėlis", o "nedraugiški Latvijos valdžios veiksmai prieš Lietuvą prasidėjo prieš aštuonerius metus, kai tuomet ginčytinoje Baltijos jūros ekonominėje zonoje Latvija suteikė JAV ir Švedijos bendrovėms "Amoco" ir "Opab" naftos žvalgymo teisę".
Dabar, kaip primena dienraštis, "nors netgi Rusija jau ratifikavo kone šešerius metus vilkintą sutartį su Lietuva dėl sienos, Latvijos Seimas niekaip neprisirengia ratifikuoti sutarties dėl sienos, kontinentinio šelfo ir ekonominės zonos Baltijos jūroje nustatymo".
Dienraščio vertinimu, Ryga delsia ratifikuoti jūros sienos sutartį su Lietuva, norėdama įpiršti Lietuvai susitarimą dėl ekonominio bendradarbiavimo abiejų šalių ekonominėje zonoje ir Baltijos kontinentiniame šelfe.
"Lietuvos ryto" vertinimu, šis susitarimas yra "vienintelė Latvijos naftos verslo lobistų viltis atsigriebti ir gauti iš Lietuvos išankstines nuolaidas naftos gavybos srityje". Anot dienraščio, "kadangi tik maža dalis šelfo, turinčio naftos gavybos perspektyvą, yra Latvijos pusėje, Ryga siekia išteklių padalijimo, nepriklausomai nuo sienos padėties".
"Nėra abejonių, kad Lietuvai tai nenaudinga", - reziumuoja laikraštis.
Anot jo, "matyt, kantrybės limitas santykiuose su Latvija baigėsi. Ketverius metus neratifikuodama sienos sutarties, specialiai kenkdama Lietuvos kapitalo investicijoms, Ryga pamynė kaimyniškus santykius, todėl Vilniui atrištos rankos sprendžiant šią problemą įtraukti kitas šalis".
Dienraščio nuomone, prezidentas Rolandas Paksas, premjeras ir diplomatai susitikimuose su NATO ir ES pareigūnais bei šioms organizacijoms priklausančių šalių lyderiais turėtų nuolat priminti, kad būsimoji ES ir NATO narė Latvija "be pagrįstų motyvų, piktybiškai atsisako įteisinti sieną su Lietuva".
BNS