2010 metais prasidėjęs IT bendrovių kūrimosi bumas tęsiasi iki šiandien – ne viena Lietuvos IT bendrovė įsitvirtino tarptautinėse rinkose, o didžiosios pasaulio korporacijos Lietuvą atranda kaip puikią vietą investicijoms – aukštosios mokyklos ruošia profesionalius darbuotojus, kurie su mielu noru dirba tarptautinėse bendrovėse.
Visgi 2013 metais atliktas asociacijos INFOBALT tyrimas parodė, kad dabar jaučiamas IT darbuotojų stygius po kelerių metų taps didele problema – Lietuvos universitetai paruoš vos penktadalį reikalingų specialistų. IT bendruomenė imasi iniciatyvos
„TechCityVilnius“ – IT specialistus vienijanti organizacija, kuri sieks pakeisti visuomenės požiūrį į IT sektorių bei ten dirbančius žmones.
Organizacijos komunikacijos koordinatorė Goda Šniokaitė sako, kad Lietuvoje vyrauja neigiamas požiūris į šią specialybę: „Mūsų šalyje IT specialistas dar vis asocijuojamas tik su „programuotoju“. Tai netiesa, ši specialybė labai plati, o mes nuolatos esame lyginami su labai siaura žmonių grupe. Kartais norisi žmonės pasakyti: „ne, mes nepraleidžiame 24 valandų per parą prie kompiuterio“, arba „taip, mes turime asmeninį gyvenimą ir tikrai niekuo nesiskiriame nuo kitų“.
Birželio mėnesį „TechCityVilnius“ organizavo pirmąjį renginį – varžybas „TheCity Hackathon‘as“, kurias sudarė dvi dalys – mokymai komandoms bei pagrindinis „TheCity Hackathon‘as“ renginys. IT bendroves atstovaujančių komandų nariai mokymų metu buvo supažindinti, kaip efektyviai valdyti komandą, motyvuoti jos narius bei pristatyti kuriamus produktus.
Meno ir edukacijos centre “Rupertas” vykusiame renginyje 12 komandų iš 9-ių didžiausių Lietuvos finansų ir technologijų įmonių (Barclays, CSC, Tieto, NFQ, EIS Group, DNB, Swedbank, SEB) varžėsi kurdamos idėjų prototipus - mobiliąsias programėles arba internetinius puslapius, sprendžiančius tam tikras socialines problemas.
Renginį atidaręs projekto vadovas Rokas Kondratas teigė, kad Hackathon‘o metu kiekvienas dalyvis turi pasiekti tris tikslus: sukurti, susiburti ir susipažinti. Prie dalyvių sėkmės taip pat prisidėjo mentoriai, kurie pirmąją dieną padėjo dalyviams taisyti klaidas, vystyti idėjas bei tobulinti jau turimus rezultatus.
Dviejų dienų renginyje apsilankė daugiau kaip 100 žmonių, kurio pabaigoje buvo apdovanotos geriausios komandos – „DNB“ komanda buvo apdovanota už programėlę, kuri spręs kraujo donorystės neskaidrumo problemą padėsiančią kraujo donorui sekti savo kraują iki kol šis pasiekia galutinį tikslą – ligonį. Žiūrovų simpatijas pelnė „Barclays“ komanda, sukūrusi „TEA Time“ programėlę autizmu sergantiems vaikams, jų tėveliams bei mokytojams. Šios dvi komandos laimėjo didžiuosius projekto prizus – „XBOX“ ir „PS4“ žaidimų konsoles. Organizatorių specialiais prizais buvo apdovanotos „NFQ“ bei „CSC“ komandos, „NFQ“ sukūrė programėlę padedančią sekti politikų pažadus, „CSC“ – sukūrė platformą „Lift me up“ vidiniams įmonių renginiams organizuoti. Sieks keisti ir tėvų požiūrį
Anot specialistų, polinkis rinktis vieną ar kitą specialybę ateityje susiformuoja būnant 5 – 8 klasėje, todėl šiame procese tėvų ir mokytojų požiūris – labai svarbus.
„Tiek mokykloje, tiek namuose vaikas turi būti skatinamas domėtis naujovėmis, mokykla turi mokyti „mokytis“, rasti reikiamą informaciją“, - sakė G.Šniokaitė.
Organizacijos kūrėjai neslepia, kad dabartinė specialistų rengimo sistema mūsų šalyje turi būti keičiama: „Daug kas sako, kad Lietuvoje labai daug teisininkų, vaikai raginami rinktis tiksliųjų mokslų specialybes. Negalime su tuo nesutikti, tačiau 21 – ojo amžiaus žmogus turi tobulėti visą gyvenimą, įgyti naujų įgūdžių. IT sritis – labai universali. Dabar sunku įsivaizduoti, kad ryšių su visuomene specialistas nemokėtų administruoti tinklapio, o profesionalus programuotojas nežinotų įvairių teisinių reglamentavimų susijusių su autorinėmis teisėmis. Lietuvoje nėra sudarytos sąlygos jauniems žmonėms mokytis, todėl imamės iniciatyvos – būsime tie, kurie keisime dabartinę padėtį“, - kalbėjo G.Šniokaitė.
„Jeigu norime išlikti IT valstybe – turime susitelkti. Valdžios, verslo ir socialinių partnerių, tokių kaip mes, ar asocijuotų verslo struktūrų bendradarbiavimas turi būti skatinamas. Puikiai suprantame, kad tik valdžia nesukurs sistemos, kaip paruošti daugiau IT specialistų, turime imtis iniciatyvos visi, turime visi prisidėti prie ateities kūrimo“, - entuziazmo neslėpė viena iš „TechCityVilnius“ iniciatorių.
„TechCityVilnius“ iniciatyvos partneriai kartu sprendžia IT talentų ruošimo ir tobulėjimo klausimus, skatina bendradarbiavimą tarp IT industrijos lyderių ir pradedančiųjų “startup” kompanijų, siekdamos sukurti tvarią ekosistemą tolesnei paslaugų plėtrai Lietuvoje. „TechCity Vilnius“ vienija daugiau kaip 3000 IT specialistų.